[Analýza] Rast Bitcoinu je hnaný transakciami – Je to zdravý, organický vývoj

4

Hoci sa špekuluje o tom, že Bitcoin rastie vďaka trhovým manipuláciám, rád by som priniesol iný obrázok, kde je kľúčový indikátor TAAR. Obrázok o tom, že BTC letí k mesiacu vlastne veľmi prirodzene.

TAAR

Na pochopenie, prečo je rast Bitcoinu prirodzený, je potrebný analytický nástroj TAAR. To je veľká výhoda kryptopriestoru, pretože sú dostupné všemožné metriky vypovedajúce o kvalite prevádzky na sieti v pomere k cene.

Viac informácií – [Seriál] Ktoré blockchainové spoločnosti najviac ovplyvnia decentralizáciu kryptomien? – 1. diel

A presne tým je TAAR. Táto metrika je úplne kľúčová na vysvetlenie toho, prečo BTC rastie. The Transaction Amount to Active Addresses Ratio (TAAR) je celý názov indikátora, ktorý budeme sledovať. Ten v podstate meria dve veci. Na jednej strane je to počet aktívnych BTC adries. A na druhej strane je to množstvo posielaných transakcií BTC.

Fakticky indikátor TAAR vypovedá o tom, či ide iba o manipuláciu niekoľkých málo jedincov či veľrýb, alebo či ide o organický rast hnaný vyššou aktivitou v rámci siete. A práve TAAR bude pomáhať pri identifikovaní toho, či ide o manipuláciu alebo či ide skôr o organický rast.

Dáta sú kľúčové

Trhy sú miestom, kde nie je priestor na emócie. Ľudia majú všeobecne sklon skĺznuť k presvedčeniu, ktorému veria. Následne potom interpretujú a triedia informácie podľa toho, čo sa hodí. A to, bohužiaľ, trhy veľmi prísne trestajú.

indikátor, [Analýza] Rast Bitcoinu je hnaný transakciami – Je to zdravý, organický vývoj

Na obrázku vidíte porovnanie ceny BTC (modrá) s porovnaním TAAR indikátora. Podľa môjho názoru je možné z indikátora vyčítať tri kľúčové poznatky, ktoré môžu pomôcť pri analýze trhu a pochopiť, kde sa práve nachádzame a aký môže byť pravdepodobný vývoj.

V modrom štvorci vidíte, kam sa až prepadol TAAR indikátor. To znamená, že v tom čase bolo najmenej aktívnych BTC adries v spojení s objemami, ktoré tieto transakcie prenášali. A teraz sa ukazuje, že aktivita na blockchaine výrazne rastie. To znamená, že je stále viac aktívnych adries, ktoré presúvajú väčšie množstvo finančných obnosov. Indikátor toho, že sieť BTC jednoducho ožíva.

Tri závery

V prvom rade je teda jasné, že tento rast je do značnej miery organický a nejde, ako mnohí tvrdia, o obyčajnú manipuláciu s trhom. To by značilo, že bull market je naozaj tu, pretože zvýšenie aktivity na sieti a jej využívanie je samozrejme kľúčový indikátor.

V druhom rade je však tiež vidieť, že cena je pomerom k využívaniu siete relatívne vysoko. Červená línia ukazuje, kde sa cena pohybovala pri identickej prevádzke na sieti. Dá sa tak rozumne predpokladať, že výraznejšia korekcia alebo dlhý pohyb do strany je pravdepodobný.

Posledným záverom je, že pri zvýšenej, organickej aktivite na sieti sa bude zvyšovať aj volatilita. To indikuje svetlé zajtrajšky pre traderov, ktorí z volatility ťažia. Rovnako ako pri cene, tak aj pri aktivite na sieti je vidieť obrat trendu. A to je podľa môjho názoru dobre, pretože sa zdá, že rast ceny je naviazaný na vyššiu aktivitu na sieti. Nie je to teda len niekoľko entít, ale ide o rast hnaný mnohými hráčmi na poli kryptomien.

Čo čítať ďalej:

10.06.19 Technická analýza ETH/USD – Ethereum se může vrátit zpět k 200 $

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam K.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
4 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre
Pavel

Zajímavý pohled… stejně ale, kdyz se dívám na ty pumpy, tak jsou dle mě minimálně startovné většími objemy nákupů, než nejsou schopní vygenerovat retailoví obchodníci/investoři… to je prostě dílo (nebo mi to aspoň tak připadá) velkých/větších hráčů. Bez nich si myslim, ze by trh stoupal/klesal o dost mirneji.. je to vidět v mezidobich mezi pumpami a dumpy… Ale je to jen můj laický názor.. 🙂

Pavel

A treba ten mega-zlom na grafu BTC z podzimu, tak ten mi přijde vyloženě neorganický, jako kdyby do toho grafu ani nepatril.. to by docela zajímalo, cim to bylo zpusobene…jestli to byl opravdu clovek-skupina, co forkoval BCH, a přeléval si kapital pro BCHSV? Nebo toho mel uz nekdo dost a prostě chtel BTC prodat… Jaký nacto máte názor?

Pavel

No at tak nebo tak, je ten kryptoprostor stejně zajímavý… 🙂
A clovek, pokud na tom chce neco vydelat, se bud musi naucit trading, nebo naprogramovat dobryho robota, kterej bude pracovat v mensich timeframech a s pohyby -3 az +3%…a bude umet detekovat pumpu, i pripadnou korekci nebo dump… ale samozrejme, i na to je lepsi byt v up-trendu nebo se pohybovat do strany… protoze delat nejakej profit v down-trendu, na to uz musi byt snad „chirurgicka“ presnost 🙂 a zkusenej trader, kdy se nejak vyzobou ty retracementy… 🙂

Libor

Ten indikátor TAARje pre hodnotu meny, a teda aj „meny“ BTC úplne irelevantný. Chce azda niekto tvrdiť, že kurz USD závisí od počtu ľudí vo svete, ktorí platia dolárom, resp. od veľkosti týchto platieb. Toto je pre kurz USD nepodstatné. A keďže toto platí univerzálne pre akúkoľvek normálnu a zákonnú menu, tak pre „menu“ BTC to bude platiť dupľom. Iná vec sú úžitkové tokeny, napr. Binance BNB. A čo sa týka organickosti ! Akokeby manipulátor musel manipulovať iba cez 1 peňaženku a nemohol na manipuláciu použiť celú sieť rôznych peňaženiek ! Manipulácia tu určite je. Je nepredstaviteľné aby sa v… Čítať ďalej