EÚ začína šetrenie s plynom
EÚ začína šetrenie s plynom. Zdroj: Shutterstock.com/KsanderDN

EÚ zahajuje plán šetrenia s plynom, keďže sa blíži zima a pre krajiny je potrebné pripraviť si dostatočné zásoby. Prvé odhady hovoria o znížení spotreby o 15 %.

EÚ sa pripravuje na zimu

V Bruseli vstúpil do platnosti plán na zníženie spotreby plynu krajín EÚ v maximálnej redukcii o 15 %. Európska únia tak reaguje na stále pretrvávajúci problém s dodávkami plynu, ktoré ohrozuje vojnový konflikt Ukrajiny a Ruskej federácie. Dohoda by mala byť v platnosti až od marca 2023.

Krajiny EÚ musia reagovať na plynovú krízu vytvorením si zásob na zimu. Vplyv nedostatku plynu už výrazne zasiahol domácnosti a podniky. Na tento fakt musia členské krajiny reagovať.

Prečítaj si tiež: Čína zvýšila export do zahraničia, obchodovanie s Ruskom sa zintenzívnilo

Proces šetrenia

V oficiálnom nariadení EÚ, ktoré zverejnila agentúra TASR, sa uvádza, že sa krajiny zhodli na vynaložení maximálneho úsilia v šetrení a redukcii spotreby plynu až o 15 %.

Tento údaj sa bude vypočítavať z priemernej spotreby plynu danej krajiny za posledných päť rokov. Je však potrebné dodať, že ide o dobrovoľné nariadenie. Brusel však môže v nasledujúcich týždňoch vyhlásiť stav plynovej núdze a vtedy by sa nariadenie stalo povinným.

Aj v tomto prípade budú existovať krajiny, ktoré dostanú výnimku. Ide najmä o štáty, ktoré nevyužívajú v plnom stave európsku elektrickú sieť či plynovody. Tieto krajiny totiž nebudú schopné v dostatočnom množstve pomáhať iným členským štátom. Takouto krajinou je napríklad aj Maďarsko, ktoré je lídrom štátov, ktoré sú najviac závislé od ruského plynu. Preto prezident Viktor Orbán už oficiálne požiadal o výnimku.

Čítaj ďalej: Bill Gates bojuje proti inflácii investovaním do týchto dividendových akcií

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance