Americký dolár pokračuje v expanzii – Riziko pre Bitcoin stúpa?

0

Pred pár dňami som varoval pred veľkým nebezpečenstvom, ktoré hrozí Bitcoinu. A to je posilňujúci americký dolár, čo by prirodzene znamenalo, že investori utekajú zo všetkých aktív. Keď skrátka posilňuje dolárový index DXY, je to pre všetkých taký kanárik. V podobných prípadoch je dosť problematické držať všetky aktíva, ktoré sa zaraďujú medzi tie rizikové. Lebo logicky padajú ako prvé.

Dolárový index posilňuje aj vďaka tomu, že americkým štátnym dlhopisom rastú výnosy, čo je náš druhý kanárik. Keď rastie štátnym dlhopisom výnos, neexistuje taká motivácia držať rizikovejšie aktíva. Musíte v tomto smere vždy myslieť ako veľký hráči. Ak majú dlhopisy dobré výnosy, je pre nich lepšie ich držať ako nejaké rizikové potvory. Bohužiaľ, aj Bitcoin je riziková potvora, čo si naša krypto komunita nechce veľmi pripúšťať.

Aktuálna situácia na 1H TF DXY

Okrem toho sa začínajú šíriť zvesti, že by mohla Federálna rezervná banka úplne prestať s kvantitatívnym uvoľňovaním. Respektíve sa v podobnom duchu niektorí predstavitelia FEDu vyjadrujú, ale ja by som to bral hrozne s rezervou. Toto je totiž strašne politická téma, a oni sú schopní ráno povedať A a už po obede tvrdiť B. Navyše nie je ich zasahovanie v posledných mesiacoch až také markantné.

Hoci 120 miliárd dolárov mesačne nie je málo, na druhej strane v kontraste s prvou polovicou roka 2020 ide o smiešne číslo. A aj keby sa FED úplne stiahol, rovnako očakávame mohutné fiškálne stimuly, čo samozrejme domácu menu bude poškodzovať. Čo sa určite týka techniky trhu, v pondelok DXY otvorilo dosť veľkým bullish gapom.

Dalo sa teda predpokladať, že trh bude chcieť túto medzeru čoskoro zaplniť, čo sa včera stalo. Dnes teda dolárový index zase pekne posilňuje a osobne počítam s tým, že čoskoro povyskočí na 91 bodov. Ak DXY bude stabilne expandovať, na Bitcoine bude asi korekcia pokračovať. Tých významov je však viac a nie je v našich silách zohľadňovať všetky premenné.

Aktuálna situácia na 3D TF DXY

Na trojdňovom grafe akurát pripomínam, že kurz reagoval v silnom supportnom pásme, čo bolo práve dlho očakávané. Teraz musíme akurát počkať, či pôjde o veľmi krátky odraz v rozmedzí 2 – 3 týždňov alebo niečo oveľa dlhšie. Ak by kurz prerazil cez horný zakreslený pattern, je dosť veľká šanca, že americký dolár chce posilňovať aj celé mesiace.

Čo by bolo logicky pre Bitcoin problém, ale predovšetkým by záležalo od dynamiky samotného rastu. Keby kurz DXY posilňoval striedmo, nemuselo by sa to na BTC až tak prejaviť. Pokiaľ však bude DXY celé týždne pumpovať, obávam sa, že korekcia na trhu s krypto aktívami neskončí tak skoro.

Na záver

Teraz je v každom prípade potrebné sledovať politiku demokratov, ktorí budú mať najväčšie slovo, čo sa týka smerovania Spojených štátov. Očakáva sa, že vládne výdavky budú počas ich vlády horibilne stúpať, čo nepochybne americkému doláru nepomôže. Avšak, než reálne začnú svoju politiku presadzovať, môže nejakú obmedzenú dobu spomínaná mena (dolár) posilňovať.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

ANALÝZA – Veľká bitka na trhu s Bitcoinom nekončí, budú medvede úspešnejšie?


Táto analýza je len orientačná a neslúži ako odporúčanie na kúpu alebo predaj. Situácia na trhu sa kedykoľvek môže zmeniť. Špekulatívne obchody na kapitálových trhoch sú veľmi rizikové!

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Ing. Jaroslav Jarolím.

Disclaimer/ Tento článok slúži iba pre prehľad, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť.
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre