Ako využiť aktuálnu krízu k zbohatnutiu? Týchto rád by si sa mal držať

Kategorie: Novinky
Ako investovať počas krízy. Zdroj: shutterstock.com/Visuals6x

Počas krízy sa tvoria najlepšie príležitosti k zbohatnutiu. Trh klesá a my môžeme nakupovať za výpredajové ceny a neskôr počas rastu profitovať. Veľa ľudí ale robí presný opak a začne investovať až vtedy, keď trh rastie. Je niekoľko možností, ako nastaviť investičný systém tak, aby si z dlhodobého hľadiska bol stále v zisku. Tento článok je zároveň inšpirovaný videom z kanála Erik Investor – Jak Využít 2023 Recesi ke ZBOHATNUTÍ!

Nenakupuj, keď trh rastie

Častá chyba začínajúceho investora je, že dané aktívum hodnotí podľa ceny, nie fundamentov. A keď je cena napríklad Bitcoinu dole, tak sa investovaniu vyhýba, pretože pochybuje o tom, či je vôbec správne investovať do BTC, keď cena posledných 12 mesiacov klesala. Počas celého rastu trh naopak zaznamenal najväčší príval nových investorov začiatočníkov, ktorí veria, že fáza rastu na trhu potrvá veľmi dlho a teraz je preto správny čas nakupovať.

Nesnažte sa časovač správny vstup do trhu. Nikto nevie, akým smerom sa pohne cena a či kúpime Bitcoin za 20 000 alebo 40 000 dolárov nie je až také dôležité. Podstatné je, ako máme nastavený náš investičný systém. Pokiaľ to u mňa vyzerá tak, že počas rastu ceny Bitcoinu som nakupoval a teraz som v panike a predávam, pravdepodobne niečo nie je správne. Na investovanie by sa malo pozerať z dlhodobé hľadiska a neposudzovať dané aktívum na základe vývoja za posledných 12 mesiacov. Optimálne by sme mali stanoviť investičný horizont na viac ako 5 rokov.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Eliminujeme tak pravdepodobnosť, že príde akurát kríza, ktorá nám spôsobí straty. Samozrejme, vždy sa môže stať, že budeme niekoľko mesiacov v strate. Kríza ale netrvá večne a najhoršie recesie trvali obvykle nie viac ako 3 roky. Takže, ak by sme začali aj v tej najnevhodnejšej chvíli a počkali ďalších 5 rokov, je minimálna pravdepodobnosť, že skončíme v strate (vychádzame z viac ako 100-ročnej histórie indexu S&P500).

Nauč sa pravidelne investovať

Ako sme spomenuli vyššie, časovať trh sa nedá a hľadať dlhodobé minimum je skôr hazard ako seriózna investícia. Riešením je nastavenie systému pravidelného investovania (metóda DCA), podľa ktorého napríklad raz mesačne nakupujeme vybrané aktívum. Ak by sme začali Bitcoin nakupovať presne pred rokom na historickom maxime a do dnes aktívne nakupujeme, priemerná vstupná cena by bola približne 30 000 dolárov.

Ak by sme začali investovať presne pred 5 rokmi, tak by sme mali 100 % zisk.

DCA investovanie do Bitcoinu za posledný rok

DCA investovanie do Bitcoinu za posledný rok. Zdroj: bitcoindollarcostaverage.com

Odlož si každý mesiac časť peňazí

Obzvlášť teraz počas krízy, keď si dokážeš odložiť viac peňazí, budeš z nich neskôr profitovať. Môžeš si spraviť finančný denník a zapisovať si, koľko si na čo minul. Nepotrebné veci sa snaž eliminovať. Prihlás sa na kurzy, nauč sa niečo nové a prípadne si nájdi novú prácu. Alebo si vybuduj vlastný biznis.

Odložené peniaze môžeš prirátať k sume, ktorú pravidelne investuješ. K téme sporenie a mesačný rozpočet sme napísali aj ďalšie články: