Fed: sadzby. Zdroj: shutterstock.com/Mangostar

Začali sme nový týždeň a čaká nás niekoľko dôležitých udalostí, ktoré môžu zásadne ovplyvniť sentiment na trhoch. V prvom rade je to zasadnutie americkej centrálnej banky, ktorá má rozhodnúť o výške zvýšenia úrokových sadzieb. Ďalšou dôležitou správou z USA bude správa o stave práce a príjmoch. Investori budú tiež pozorne sledovať zasadnutia centrálnych bánk v Spojenom kráľovstve, Austrálii, Nórsku a Malajzii. Kľúčové budú aj údaje o raste HDP a miere inflácie v eurozóne.

FED zvýši sadzby

Zo strany FED-u sa očakáva ďalšie zvýšenie sadzieb v sérii navýšení, ktoré prišli doposiaľ. Predstavitelia banky už naznačili, že investori a trhy môžu rátať so zvýšením o ďalších 75 bázických bodov. To by posunulo úroky do pásma medzi 3,75 % až 4 %. Podľa niektorých analytikov však môže nastať prekvapenie v podobe nižšieho zníženia, a to o 50 bodov. Dôvodom je rozhodnutie kanadskej centrálnej banky, ktorá zvýšila sadzby práve o 50 bodov. Ak by nastal tento scenár, bola by to pre trhy lepšia správa, ako sa pôvodne očakávalo. FED o výške sadzieb rozhodne v stredu 2. novembra.


Graf sadzieb v USA. Zdroj: tradingeconomics.com

Podobne ako minulý týždeň, aj tento budú zverejnené kvartálne údaje o ziskoch/stratách veľkých spoločností. Investori budú pozorne sledovať predovšetkým spoločnosti ako Exxon Mobil, Berkshire Hathaway, Advanced Micro Devices, Qualcomm, UBER, PayPal a Starbucks. Výsledky opäť môžu spôsobiť zvýšenú volatilitu na trhu.

Anglická centrálna banka Bank of England tento týždeň rozhodne o ďalšom zvýšení sadzieb a analytici rátajú so scenárom o 75 bázických bodov, keďže Spojené kráľovstvo čelí historicky najväčšej inflácii za posledných 40 rokov. V eurozóne sú pre investorov kľúčové údaje o inflácii a stave ekonomiky.


Pokles hospodárskeho rastu v eurozóne. Zdroj: tradingeconomics.com

Dnes sme sa dozvedeli, že inflácia v eurozóne je stále v rastúcom trende (10,7 %), čo pre Európsku únia nedobrá správa. Ekonomika eurozóny v treťom kvartáli prekvapivo narástla o 0,2 %, no vzhľadom na energetickú krízu a vojnu na Ukrajine vyhliadka v najbližších mesiacoch nie je pozitívna. Hospodársky rast v eurozóne je v klesajúcom trende, ako môžete vidieť na grafe vyššie.

Každá z týchto udalostí bude mať vplyv nielen na klasické trhy, ale aj na kryptomeny. Zvlášť pri oznámení o zvýšení sadzieb zo strany FED-u by mali byť investori opatrní, na trhu sa môže vyskytnúť volatilita.

Čítaj tiež: Toto sú dôležité udalosti, ktoré budú hýbať svetom kryptomien do konca roka

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance