Ako ovládať emócie na burze
Ako ovládať emócie na burze, zdroj: shutterstock.com/Autor: Andrey_Popov

Každý, kto obchoduje s kryptomenami sa musí občas rozhodovať medzi emocionálnym a racionálnym. Pokiaľ ide o obchodovanie, existuje niekoľko krokov, ktoré môžeme urobiť, aby sme znížili vplyv trhových extrémov volatility cien.

Na určenie skutočnej hodnoty spoločnosti alebo majetku je možné použiť kombináciu technickej a zásadnej analýzy, čím sa zaistí väčšia šanca na úspech pri konkrétnej investícii a súčasne sa zníži riziko. Poprípade sa môžeme poradiť s ľuďmi, ktorí sa venujú tomuto odvetviu dlhšie, alebo si prečítať noviny na Kriptomat.io.

Na úspešnú investíciu však potrebujeme plán. Vypracovanie úspešného plánu riadenia rizík je prvoradé pri minimalizácii neočakávaných výsledkov, čo sa premietne do celkového zníženia našich strát. Úspešný plán riadenia rizík by mal prebiehať súbežne s našimi záznamami o obchodovaní s kryptomenami a mal by fungovať spoločne s cieľom obmedziť zlé obchodné správanie a súčasne odôvodniť naše základné očakávania.

Pokušenie niekedy vedie k zlým rozhodnutiam a nie je to nič viac, než vplyv trhu poháňaného strachom a chamtivosťou. Možno dúfať, že znížením škodlivých alebo negatívnych obchodných návykov zvýšime zisk bez toho, aby sme do toho museli dávať príliš veľa.

Kľúčovou súčasťou úspešného plánu riadenia rizík je určiť, akí sme obchodníci a kde v súčasnosti spočívajú naše schopnosti:

Zvyčajne sa snažím byť vyrovnaný – Keď k tomu dôjde, môže to byť znakom toho, že naše riadenie rizík je účinné, ale tiež príliš neochotne riskujeme a nedokážeme zarobiť na ničom podstatnom, resp. sotva dokážeme pokryť poplatky za obchodovanie.

Mám malý zisk – Keď k tomu dôjde, môže to byť znakom toho, že naše riadenie rizík je účinné, ale tiež to môže naznačovať, že nenechávame svoje obchody bežať. Zvyčajne je to spôsobené emocionálne nabitými rozhodnutiami prijatými v zhone, ako napríklad zatvorenie pozície príliš skoro pre to, čo je známe ako slabé ruky.

Vytváram veľký zisk – Keď k tomu dôjde, je to znakom toho, že naša stratégia riadenia rizík funguje dobre a že sme dosiahli vrchol v averzii voči riziku aplikáciou veľkosti obchodu na príslušné riziko. Zvyčajne to je znakom toho, že zatvárame pozície za vopred stanovené ceny a necháme ostatných, nech sa uberú svojím smerom.

Zvyčajne prehrám – Keď k tomu dôjde, môže to byť znakom toho, že málo rozumieme trhovým cyklom, potrebujeme ďalej skúmať triedu aktív, do ktorej investujeme, a máme tendenciu vyberať si nelikvidné projekty/mince/tokeny.

Z týchto typov výsledkov môžete čerpať celkovú predstavu o tom, kde v súčasnej dobe ,,sedíte” z hľadiska svojej obchodnej mentality. Cieľom je zistiť, aké návyky vás nútia stratiť a naopak, ktoré návyky vás vedú k zisku. Snažte sa zostať stoickí a rozumní, odstraňujte emócie z obchodovania a spoliehajte sa výlučne na informácie, ktoré máte pred sebou, ako sú cena, objem, novinky a trend.

Prečítaj si aj: Ripple spúšťa fond na podporu tvorcov NFT v hodnote 250 miliónov USD

Nedávajte všetky vajíčka do jedného košíka

Bez ohľadu na to, ako sa konkrétna obchodná príležitosť môže zdať lákavá alebo sľubná, nikdy nie je dobrý nápad umiestniť celý finančný výnos na jedno miesto. Rozpätie jedného konkrétneho druhu triedy aktív (ako aj veľkorysá kombinácia rôznych tried aktív v našom portfóliu) je vo všeobecnosti rozsiahlym opatrením na zníženie našej expozície väčším cenovým pohybom v rámci konkrétneho odvetvia/trhu. Nestálosť trhu s kryptomenami znamená, že akýkoľvek obchod, dokonca aj zdanlivo dokonalý, sa môže zrútiť a spôsobiť značnú stratu. Preto sa odporúča začať investovať do 5 a viac rôznych mincí.

Nezabudnite tiež využívať funkciu Stop Loss burzy a využiť ju vo svoj prospech, keď sa fyzicky nachádzate mimo obchodovania, napríklad v čase odpočinku alebo v práci. Noví obchodníci znova a znova neabsolvujú primeranú východiskovú stratégiu, často sa vracajú k svojmu počítaču a zisťujú, že ich milovaný výnos z kryptomien klesol o 20 % a nový trend sa vyvinul smerom nadol. Tento akt nielenže zníži vaše riziko, ale umožní väčšiu kontrolu nad vašimi stratami.

Nakoniec môže byť lákavé použiť stratégiu nákupu a držania, pri ktorej investujete do mince a odmietate predať na dlhší čas. Tento pasívny prístup je často lákavý pre nových obchodníkov pre svoju jednoduchosť a často je falošne spojený so znižovaním rizika. Ak však budete hrať príliš bezpečne, pravdepodobne nedosiahnete žiadne významné výhry. Takže sa ponorte, vezmite na seba primerané riziko a uistite sa, že máte pripravený plán, pretože obchodovanie s kryptomenami môže byť zábavné a výnosné, ak je správne vykonávané. Dúfame, že sme vám aspoň trochu pomohli so začiatkami investovania a poskytli návod, ako trochu menej počúvať svoje emócie pri obchodovaní.

Náš ďalší článok: Návod na burzu PrimeXBT

Disclaimer: Tento článok je súčasťou platenej propagácie. Názory a postoje uvedené v tomto článku nemožno spájať s názormi redakcie kryptomagazin.sk.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdeš na našom facebooku. Daj nám like a dostávaj spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Binance Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre