Ako správne nastaviť riziko v našom biznise a pri obchodovaní na burze. Ako byť dlhodobo úspešný?

Titulky Ako riadiť riziko a zisk na burze
Ako riadiť riziko a zisk na burze. Zdroj: shutterstock.com/WHYFRAME
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Pri biznise a obchodovaní je veľmi dôležité poznať riziká a benefity. Obzvlášť dôležité je s nimi správne narábať a rozhodovať sa. Možno si to nie každý uvedomuje, ale s rizikom narábame každý deň minimálne 5-krát. A to nie iba v podnikaní, ale aj vo vzťahoch či v našom kalendári (napr. čo sa v danom dni rozhodneme robiť). V tomto článku sa pozrieme na niekoľko príkladov z praxe, ktoré ti môžu pomôcť pri správnom rozhodovaní.

Dve misky váh

Pomer rizika a možných benefitov je ako miska váh a vždy keď sa rozhodujeme, vo finále má jedna miska vždy navrch. Z toho plynie naše rozhodnutie/rozhodnutia. Je veľa ľudí, ktorí aj keď poznajú do detailov možné riziká a výhody, ktoré môže priniesť také alebo onaké rozhodnutie, tak nevedia s nimi správne narábať.

Naučiť sa narábať s rizikom nám môže v živote pomôcť takmer v každej oblasti. Vo vzťahoch, v podnikaní či v obchodovaní na burze. Niekedy to chce tréning, ktorý si vyžaduje sledovať, či sme sa rozhodli zle alebo dobre, a získať tak spätnú väzbu, ktorá nám pomôže do budúcnosti.

Prečítaj si aj: Prečo väčšina ľudí prerába na kryptomenách? – Nerobte tieto časté chyby!

Riziká v podnikaní

V podnikaní najčastejšie riskujeme náš čas a peniaze. Na druhej strane, môžeme získať zhodnotenie našej časovej a finančnej investície. Najčastejšie sa budeme rozhodovať pri spustení nového produktu, alebo priamo na začiatku celého biznis plánu. Rovnako veľmi časté je podpisovanie zmlúv.

Pri budovaní celej firmy alebo produktu musíme hlavne zvážiť všetky možnosti a scenáre, ktoré nám napadnú. Netreba zabúdať aj na to, že môže nastať scenár, s ktorým sme nečakali, keďže nie vždy sa dá všetko ovplyvniť (napríklad nové regulácie alebo zákony, ktoré si nevyberieme). Výsledkom budú potenciálne výhody, ktoré môžeme najčastejšie vyjadriť peňažnou odmenou.

Pripravme si scenáre

V ďalšom kroku si vieme spísať presne to, čo každý zo scenárov prináša. Kedy je náš pomer rizika a zisku dobrý? Napríklad vtedy, keď jeden scenár vyžaduje 200 eur na spustenie webu a druhý ráta so stratou, no v hre je zisk vyše 10 000 eur mesačne.

Na opačnej strane môže byť model, ktorý počíta s tým, že na rozbehnutie potrebujeme aspoň 4 000 eur a podľa niekoľko možných modelov sa nám naša investícia nevráti za skôr ako 2 roky (a možno nikdy). V takomto prípade je riziko väčšie a nemá moc zmysel začať rozbiehať tento biznis. Opäť to môžeme porovnať s obdobou firmy, ktorá rieši podobný problém (napríklad na Slovensku si cez Finstat vieme pozrieť zisky a obrať danej firmy).

Ako uvažovať nad rizikom?

Treba byť opatrní, pokiaľ podobnú službu v danej krajine alebo po celom svete nikto neponúka (čo je síce zriedkavé, ale stať sa to môže). V tomto prípade je potrebné vychádzať aspoň z približných údajov. Napríklad ako sa darí firmám, ktoré riešia podobné problémy a koľko majú zákazníkov.

Vo finále sa dostaneme k niekoľkým scenárom a pokiaľ väčšina z nich nám naznačuje, že riskujeme málo a náš potenciál je stať sa jednotkou na trhu alebo budovať stabilný biznis, má zmysel do toho ísť. Pozor, aby sme neprišli do opačného extrému, teda že vôbec nebudeme riskovať. Takýto biznis model pravdepodobne nikde nenájdeme, preto netreba každý nápad ihneď zavrhovať.

Riziká pri podpisovaní zmluvy

Pri podpisovaní zmluvy záleží hlavne na tom, aké podmienky si dohodneme s protistranou. Pokiaľ je zmluva pre obe strany výhodná a prináša rovnaké benefity aj riziká, má zmysel do toho ísť. Pokiaľ naopak druhá strana si pripravila zmluvu, ktorá nie je veľmi výhodná, zostávajú 2 možnosti. Pokúsiť sa vyjednať lepšie podmienky (čo sa veľmi často dá aj bez veľkého úsilia, netreba sa toho báť), alebo jednoducho zmluvu nepodpísať a nájsť iného partnera. Podpísať nevýhodnú zmluvu, ktorá môže na niekoľko rokov ohroziť náš biznis, je jedno z najhorších rozhodnutí, ktoré ako podnikateľ môžete urobiť.

Dôležité je, aby sme sledovali naše podmienky a vždy sa ich snažili vyjednať aspoň tak, aby boli výhodné pre obe strany. Z vlastných skúseností sa mi dokonca podarilo vyrokovať takú zmluvu, ktorá dokonca mierne zvýhodňovala mňa. Netreba sa toho báť. Ak to nikam nevedie, nikto nám nebráni ustúpiť a ukončiť vyjednávanie.

Uzatváranie zmluvy s partnerom

Uzatváranie zmluvy s partnerom. Zdroj: shutterstock.com/Branislav Nenin

Môže ťa zaujímať: 4 možnosti, ako si privyrobiť počas vysokej inflácie a krízy

Rizika v rozhodovaní

Pri rozhodovaní sú riziká veľmi individuálne a záleží, čo my považujeme za väčšie alebo menšie riziko. Napríklad: má pre nás zmysel byť v práci o hodinu dlhšie a zároveň sa menej vyspať, alebo to nechať tak a dokončiť prácu zajtra, keď sa lepšie vyspíme a bude nám to lepšie myslieť? Nevyspatosť však môže ďalší deň nakoniec napáchať väčšie škody a spôsobiť menšiu produktivitu, ako keď by sme išli o hodinu skôr spať.

Riziká pri obchodovaní na burze

Pri obchodovaní je obzvlášť dôležité uvažovať nad pomerom rizika a ziskovosti. Príkladom je obchodovanie s Bitcoinom. Vieme, že cena Bitcoinu je volatilná a pohyb o 50 % a viac za mesiac nie je nič neobvyklé. Je to hlavne preto, lebo ide o exponenciálnu technológiu, ktorá sa ešte vyvíja a nemá takú likviditu. Pokiaľ z minulosti vieme, že sa Bitcoin takto správal a vieme akceptovať, že o mesiac môžeme mať z investície 1 000 dolárov buď 500 alebo 2 000 dolárov, tak pomer rizika a zisku je pre nás ak nie na strane zisku, tak minimálne je vyrovnaný.

Bitcoin vs altcoiny

Pri výbere nášho portfólia, či už akciového alebo kryptomenového, musíme uvažovať nad tým, že požadovaný výnos prevyšuje riziko. Reálnym príkladom je investícia do Bitcoinu a do málo známeho altcoinu (môžeme ho nazvať aj shitcoinom). Približne 99 % všetkých kryptomien časom zaniklo a iba zlomok reálne uspel a rieši technologicky dôležité problémy. To isté platí aj na akciovom trhu. Preto stojí za zváženie, či nie je lepšie investovať radšej do Bitcoinu alebo akcií Apple, ktoré majú minimálne riziko a stále pomerne dobrý potenciálny výnos, ako do málo známeho altcoinu alebo akcie, ktoré sa iba zalistujú na burzu a majú menšiu pravdepodobnosť úspechu.

Samozrejme, existujú obchodníci, ktorí sa živia iba hľadaním málo známych a potenciálnych altcoinov, ale obvykle ide o profesionálnych obchodníkov, s dobrými kontaktmi, ak nie s priamym napojením na veľké kapitálové a venture fondy, ktoré rovnako hľadajú nádejné startatupy, prípade majú 20-ročné skúsenosti na burze. Pre začiatočníka s veľkou pravdepodobnosťou bude lepšie nehrať sa na profesionálneho obchodníka, ktorý si myslí, že zbohatne na všetkom. Radšej si zvoľte aktívum s menším rizikom a stále pomerne dobrým ziskom. Záleží opäť na nás, aký pomer rizika a zisku vyhodnotíme.

Výber ďalších článkov: 

Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.