Ekonomická kríza
Ekonomická kríza. Zdroj: Shutterstock.com/Rawpixel.com

Guvernér Bank of England v najnovšom rozhovore uviedol, že sme svedkami krízy, ktorá bude horšia ako v 70. rokoch.

Ekonomická kríza neustupuje

Andrew Bailey je guvernérom jednej z najväčších svetových bánk Bank of England. Podľa Baileyho prežíva Spojené kráľovstvo najhoršie výsledky a otrasy, ktoré neboli také hrozivé ani v 70. rokoch minulého storočia. Tento negatívny stav je výsledkom útoku Ruska na Ukrajinu, ktorý spôsobil kaskádovitú vlnu problémov, ako napríklad krízu v dodávateľskom reťazci či energetickú krízu.

Na štvrtkovej konferencii guvernér Bank of England situáciu okomentoval:

Je to obrovský šok. Ak to porovnáte so 70. rokmi minulého storočia a porovnáte tento rok s jednotlivými rokmi v 70. rokoch, ide o najväčší šok ako v ktoromkoľvek so spomenutých rokov.“

Pokles HDP v Spojenom kráľovstve
Pokles HDP v Spojenom kráľovstve. Zdroj: Bloomberg

Prečítaj si tiež: Historicky investičná príležitosť? Nálada investorov je na najnižšej úrovni od roku 2017!

Baileyho slová potvrdzujú politiku britskej centrálnej banky, ktorá plánuje bojovať proti inflácii s opatrnejším prístupom ako napríklad americký FED. Aj napriek tomu Bank of England pred pár dňami zvýšila svoju základnú úrokovú sadzbu najvýraznejším tempom za posledných 33 rokov. Ďalšie zvyšovanie však zatiaľ neplánuje.

Bailey si myslí, že situácia v USA a v Spojenom kráľovstve je odlišná. Nárast cien elektrickej energie a zemného plynu v Európe môže totiž výrazne obmedziť ekonomiku, ale zároveň pozitívne potlačiť rast inflácie.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance