Aké výhody má dlhodobé držanie akcií a kryptomien?
Aké výhody má dlhodobé držanie akcií a kryptomien? Zdroj: https://www.shutterstock.com/kram-9

Pod termínom dlhodobé investovanie rozumieme investovanie zamerané na výnosy v dlhšom časovom horizonte. V praxi to znamená, že sa nezameriavame na denné, týždenné ani mesačné zisky, ale investujeme v horizonte niekoľkých rokov. Táto stratégia sa ukázala ako vysoko zisková pri nákupe akcií, ETF a rovnako aj kryptomien. Aké sú výhody tejto stratégie a naopak, na čo si dávať pozor?

Výhody dlhodobého investovania

Viacerí odborníci, investori či analytici trhov sa zhodujú v názore, že dlhodobé investovanie do akcií, dlhopisov, podielových fondov či fondov obchodovaných na burzách (ETF) patrí medzi jeden z najvýnosnejších spôsobov, ako zhodnotiť svoje financie. Príkladom je známy index S&P 500. Ten od roku 1975 do roku 2022 zaznamenal len 11 rokov zo 47, keď bol v strate, teda viac ako dve tretiny času bol ziskový. Z krátkodobého hľadiska investori zažili stratu, no tí, ktorí nakupovali priebežne a nepredávali, boli v konečnom výsledku ziskoví.

Pri pohľade na desaťročia obchodovania tried aktív zistíme, že akcie vo všeobecnosti prekonali takmer všetky ostatné triedy aktív. Vyššie spomínaný index S&P 500 dosahoval v rokoch 1928 až 2021 priemerný ročný výnos 11,82 %. Vysoké výnosy dosahovali aj akcie s nízkou a vysokou kapitalizáciou. Napríklad 10-ročný výnos indexu Russell 2000, ktorý meria výkonnosť 2 000 malých spoločností, bol 10,15 %. Index Russell 1000, ktorý zastupuje veľké spoločnosti, mal za posledných 10 rokov priemerný výnos 13,57 %.

Čítaj tiež: Bitcoin opäť klesá, smerujeme k historickej hladine, kde sa rozhodne

Ako si nastaviť stratégiu dlhodobého investovania

V prvom rade si je potrebné určiť, ktorú triedu aktív chcete nakupovať. Ako sme vyššie uviedli, za posledné desaťročia sa práve akcie ukázali ako vysoko ziskové. Pokiaľ máte obavu z toho, či nebudú akcie danej spoločnosti klesať v najbližších rokoch, investujte priamo do ETF či indexov. Znížite tak riziko strát. Popri výbere kvalitnej spoločnosti je potrebné si aj určiť čas, v rámci ktorého budete investovať. Najziskovejšie je dlhodobé investovanie, ktoré trvá pokojne aj 10 a viac rokov. V niektorých prípadoch sa možno rozprávať aj o desaťročiach.

Dlhodobé investovanie si vyžaduje trpezlivosť, disciplínu a stoickú myseľ. Ako investor/investorka budete musieť niekedy pretrpieť poklesy a straty, ktoré môžu trvať aj niekoľko rokov. Investovať v časoch prepadov a nepredať svoje aktíva v mínuse – to sú znaky dlhodobého investovania. Investori, ktorí venujú príliš veľkú pozornosť akciovému trhu, majú tendenciu znevýhodňovať svoje šance na úspech tým, že sa snažia príliš často časovať trh. Nikto však nevie, čo trh urobí. Ako ľudia ľahko podliehame ilúzii, že rozumieme tomu, čo sa práve deje. Toto skreslenie či ilúzia nás v prípade obchodovania pripravuje o peniaze.

Investovanie do kryptomien

Všetky tieto postrehy a rady platia aj pri kryptomenách, kde je však väčšia pravdepodobnosť toho, že projekt, do ktorého investujete, zanikne. Hoci Bitcoin z dlhodobého hľadiska dosiahol vždy vyššiu cenu, stále je radený medzi najrizikovejšie aktíva na svete. O altcoinoch už nehovoriac, tie podľa niektorých skeptikov hraničia s hazardom. Preto aj pri výbere kryptomien buďte skeptickí a nároční, diverzifikujte, kombinujte investovanie spolu s akciami a nikdy nestavte na jednu kartu.

Čítaj ďalej: World Bank znížila prognózu globálneho rastu, varuje pred stagfláciou