World Bank znížila prognózu globálneho rastu, varuje pred stagfláciou
World Bank znížila prognózu globálneho rastu, varuje pred stagfláciou. Zdroj: https://www.shutterstock.com/monticello

The World Bank (Svetová banka) minulý týždeň znížila svoju prognózu globálneho ekonomického rastu na rok 2022 takmer o tretinu na 2,9 %, pričom varovala, že ruská invázia na Ukrajinu znásobila škody spôsobené pandémiou COVID-19 a mnohé krajiny teraz čelia hrozbe recesií.

The World Bank varuje pred poklesom globálneho rastu

The World Bank minulý týždeň varovala pred znížením globálneho ekonomického rastu na rok 2022. Prognóza sa znížila o tretinu na 2,9 %, pričom hlavnými dôvodmi sú prebiehajúca ruská invázia na Ukrajinu a vplyv západných sankcií na globálne trhy. Tie nadviazali na škody spôsobené pandémiou COVID-19, ktorá stále ešte neskončila. Prognózy ekonomického rastu sa zhoršili a môžu sa ďalej zhoršovať, ako uviedol prezident The World Bank, David Malpass. Ten na tlačovej konferencii uviedol, že ak sa naplnia riziká zhoršenia, globálny rast by mohol v roku 2022 klesnúť na 2,1 % a v roku 2023 na 1,5 %. Malpass tiež varoval pred rastúcim rizikom recesií a stagflácie:

Nebezpečenstvo stagflácie je dnes značné,“ napísal Malpass v úvode správy. „Tlmený rast bude pravdepodobne pretrvávať počas celého desaťročia z dôvodu slabých investícií vo väčšine sveta. Vzhľadom na to, že inflácia v súčasnosti dosahuje v mnohých krajinách niekoľko desaťročných maxím a očakáva sa pomalý rast ponuky, existuje riziko, že inflácia zostane dlhšie vyššia.“

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítaj tiež: ECB budúci mesiac zvýši úrokovú sadzbu, euro aj akcie klesajú

Hrozba globálnej recesie

Alarmujúca časť správy The World Bank sa týka paralely medzi súčasnou ekonomickou situáciou a krízou v sedemdesiatich a osemdesiatich rokoch minulého storočia. Podľa riaditeľa banky sa v rokoch 2021 až 2024 tempo globálneho rastu spomalí o 2,7 percentuálneho bodu, čo je viac ako dvojnásobok spomalenia zaznamenaného v rokoch 1976 až 1979!

Správa banky ďalej upozornila, že zvýšenie úrokových sadzieb potrebné na kontrolu inflácie na konci 70. rokov bolo také prudké, že v roku 1982 vyvolalo globálnu recesiu a sériu finančných kríz v rozvíjajúcich sa trhových a rozvojových ekonomikách.

Ayhan Kose, riaditeľ útvaru The World Bank, ktorý pripravuje prognózu, novinárom povedal, že „existuje reálna hrozba“, že rýchlejšie sprísňovanie finančných podmienok, než sa očakávalo, by mohlo niektoré krajiny dostať do takej dlhovej krízy, aká bola zaznamenaná v 80. rokoch. V niečom sú teda aktuálne podmienky horšie ako posledná globálna kríza, ku ktorej je súčasnosť prirovnávaná.

Čítaj ďalej: Amerika má najvyššiu mieru inflácie od roku 1981!