Čína vďaka zákazom a opätovným zásahom voči Bitcoinu stráca globálnu dominanciu, ktorú si držala niekoľko rokov vďaka lacnej energii.
Spojené štáty sa podľa nových údajov vyšplhali na vedúcu pozíciu a počet krajín so záujmom o ťažbu Bitcoinu rastie.
Môže ťa zaujímať: Rusko nepôjde cestou komunistickej Číny – kryptomeny nezakáže
Kde rastie hashrate?
Najaktuálnejšia verzia indexu spotreby elektrickej energie Cambridgeskej univerzity, ktorá sa podrobne venuje aj Bitcoinu, zverejnila dopad totálneho zákazu ťažby Bitcoinu v Číne. Hlavný podiel globálneho hashrate je odteraz koncentrovaný v Spojených štátoch. Po Amerike nasleduje Kazachstan a Ruská federácia.
Tieto nové údaje ukazujú, že USA vedie s globálnym podielom hashrate 35.4 % (nárast 16.8 % od apríla), Kazachstan s 18.1 % (nárast 8.2 %) a Ruská federácia s 11 % (nárast 6.8 %). To potvrdzuje hashrate trajektóriu identifikovanú od poslednej aktualizácie (apríl 2021), ktorá ukázala, že tieto tri krajiny dokonca začali sledovať nárast už pred bitcoinovým zásahom čínskej vlády.
Pokiaľ chceš obchodovať alebo iba nakupovať kryptomeny, odporúčame ti použiť burzu Binance. Nemáš ešte účet na Binance? Vytvor si ho teraz cez >>>zľavový odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu na poplatky pri obchodovaní.
Čína a jej zákaz poslal ťažiarov do sveta
,,Zákaz ťažby Bitcoinu v Číne mal okamžitý účinok. V júni v krajine prišiel 38 % pokles globálneho hashrate, čo takmer zodpovedá čínskemu podielu hashrate vo svete. To nám naznačuje, že čínski ťažiari ukončili činnosť hneď po zverejnení vyhlásenia,” tvrdí jeden z výskumníkov.
Okrem troch nových lídrov, ktorí odteraz budú mať najväčší hashpower, na scénu prichádzajú aj ostatné krajiny z rôznych kútov sveta. Najväčší podiel hashrate podľa expertov z Cambridgeskej univerzity pochádzajú z krajín ako je Kanada, kde je svetový podiel 9.55 %, Írsko (4.68 %), Malajzia (4.59 %), Nemecko (4.48 %), Irán (3.11 %) a Nórsko (0.58 %).
Čítaj ďalej: CEO Bitmexu uvádza 3 dôvody, prečo rozvojové krajiny začnú používať Bitcoin!