Skupiny založené výhradne na princípe “pump and dump”, teda úmyselnom umelom zvýšení hodnoty daného aktíva a jej následnom znížení, tu boli, sú a budú. Celý proces sa jednoducho zakladá na hromadnom nakupovaní a predávaní danej kryptomeny, čo radi využívajú nadšenci združujúci sa na Telegrame, Reddite alebo najrôznejších fórach.
Originál článku v českom jazyku nájdete tu.
Aj keď by sa mohlo argumentovať faktom, že podobné problémy postihujú aj ďalšie trhy, tak kryptomeny sú na tom vďaka svojej volatilite a nestálym výkyvom najhoršie. Aj najmenšia manipulácia môže otriasť celým trhom a spôsobiť lavínový efekt, ktorý adaptácii veľmi nepomáha.
“Má to negatívny efekt na celý trh a zbytočne vyvoláva neistotu, strach a pochyby. A to v celej komunite. Tento typ manipulácie veľmi ovplyvňuje všetkých nováčikov a pokiaľ chceme, aby trh prosperoval a investori sa nebáli presadiť, musíme tieto skupiny zakázať.”
vyjadril sa Oleg Seydak, generálny riaditeľ (CEO) Blackmoon Financial Group, platformy na vzájomné požičiavanie kryptomien. Nápad je to síce vznešený, ale akým spôsobom sa to dá docieliť? Dá sa vôbec zabrániť ľuďom využívať nedostatky?
Riešenie na seba nemusí nechať dlho čakať
Najdiskutovanejšou metódou, ako tomuto zabrániť, je zdieľanie informácií o nekalých praktikách daných skupín. Agentúra The Commodity Futures Trading Commission (CFTC), regulujúca obchodovanie s derivátmi v Spojených štátoch, vo februári oznámila, že zaplatí odmenu každému, kto podá usvedčujúce informácie. Samozrejme nie je vylúčená ani možnosť, aby sa trh sám reguloval, avšak to by mohlo trvať ďalšie roky. Preto investori požadujú jasné pravidlá, ktoré adaptáciu kryptomien a príchod nových investorov uľahčia.
Tip redakcie Ako podvodníci využívajú falošné správy na manipuláciu s kryptotrhmi
Najdôležitejšie je zachovať si chladnú hlavu, nepodľahnúť vidine ľahkého zárobku a držať sa zavedeného pravidla “too good to be true”. Skrátka pokiaľ niečo vyzerá veľmi dobre na to, aby to bola pravda, najskôr ide o podvod. Rovnako tak je potrebné dôkladne si prečítať whitepapery nových ICO (Initial Coin Offering) a zoznámiť sa s budúcnosťou projektu. Často sa tvorcovia stojaci za týmto spôsobom financovania na sklonku života ich spoločnosti pokúsia práve o pump and dump, zburcujú nových investorov a pokúsia sa z tej príležitosti vyťažiť maximum.
“Jediný investor môže vyhnať hodnotu hore, nebo naopak dole. A to jediným veľkým predajom, alebo nákupom.”
objasnil Trace Schmeltz zo spoločnosti Barnes & Thornburg LLP. Práve preto je táto metóda taká účinná. Stačí niekoľko dobre zohraných investorov a cena sa môže zvýšiť až o desiatky percent.
Mohol by vás zaujímať článok Takto veľké spoločnosti manipulujú trhom
Záver
Pokiaľ ste na tomto trhu úplnými nováčikmi, odporúčame vyhýbať sa ICO ponukám oblúkom. Iba v prípade, že projektu veríte alebo s ním máte osobné skúsenosti, odporúčame investovať nejaký menší obnos. Vyhýbajte sa podvodným skupinám a všeobecne komunitám, kde prevažuje OTC (Over-the-Counter, teda mimoburzový) obchod alebo potenciálny pump and dump.
Vždy je lepšie počkať si na korekciu trhu, nakúpiť a čakať. Pre tých odvážnejších je tu potom daytrading, ktorého náplňou je neustále sledovanie grafov. Síce sa dočkáte menších zárobkov, ale všetko bude záležať len na vašej šikovnosti, intuícii a informovanosti. Spoliehať sa na tisíce ďalších investorov, umelo manipulujúcich s cenou, sa skrátka nevypláca.
Pokiaľ chcete dostávať upozornenia na naše články, použite zvonček, ktorý nájdete v ľavom dolnom rohu obrazovky. Taktiež nás môžete sledovať na facebooku.