Takto veľké spoločnosti manipulujú trhom

2

O tom, že krypto trh je volatilný, už všetci dávno vieme. Dôvodov, prečo je to tak je neúrekom. Jedným z nich je najmä „malý” celkový objem peňazí, ktoré sa do kryptomien investovali. To dovoľuje pomerne ľahkú manipuláciu s trhom takzvaným veľrybám (ľudia s veľkým kapitálom v kryptomenách) alebo PnD skupinám (Pump and Dump). Ale prečo, ako a kto konkrétne by to robil?

Prečo manipulovať

Asi najjednoduchšia otázka na zodpovedanie zo všetkých uvedených. Dôvod na manipuláciu trhu je viac ako jednoduchý. Peniaze. Každý chce zarobiť, ideálne čo najrýchlejšie a taktiež chcú mať peniaze bezpečne uschované. Na trhu s kryptomenami sa naskytla príležitosť a väčšina ľudí ju chce využiť. Nájdu sa však aj takí, ktorí chcú túto možnosť doslova zneužiť a preliať na svoje účty (poprípade peňaženky) čo najviac. Existuje cesta ako by sa to dalo napraviť?

Ako vyzerá taká manipulácia trhu?

Ľudia sú vynaliezaví a tak si cestu nájdu vždy. Jednou z týchto ciest sú napríklad Pump and Dump skupiny. Ak sú dobre organizované, tak ľudia, ktorí umelo vypumpujú hodnotu určitej mince a znásobia tak jej hodnotu vedia zarobiť naozaj veľký balík. Naopak ľudia, ktorí sa k informácií dostali neskoro alebo nestihli predať často prerábajú veľké sumy. Ak teda nehľadáte vyslovene špekulovanie a pumpovanie cien nahor, tak vám radíme, aby ste sa podobným skupinám vyhli.

A Slovensku a v Česku ich existuje veľa. Podobné VIP skupiny sú veľmi nebezpečné. Nepoznáme nikoho kto bys nimi bol z dlhodobého hľadiska spokojný.

ďalší spôsob manipulovania ceny priniesli Bitcoin Futures, o ktorých sme už písali v tomto článku. V prípade, že sa inštitúcia s miliardami dolárov rozhodne obchodovať Bitcoin Futures, má obrovskú motiváciu manipulovať trhom. Ak by bola napríklad v short pozícií  (obchoduje na pokles hodnoty Bitcoinu), je ich stratégia jednoduchá. Stačí predať pár (tisíc) Bitcoinov na Gemini burze (burza podľa ktorej sa určuje cena pre futures). Tým potlačí cenu futures dole a zarobí nemalé peniaze.

Ďalší veľmi zaujímavý spôsob ako hýbať s cenou je takzvaný „spoofing.“ Pri spoofingu ide o to, že veľký hráč vstúpi do pozície či už na nákup alebo predaj veľkého množstva Bitcoinov. Na základe toho sa zmení dopyt a ponuka na danej burze. Príkaz na zakúpenie alebo predaj sa ale v poslednej chvíli zruší a trh ostane „prázdny“.

Kto má tú moc?

Nikto sa k ničomu takému dobrovoľne neprizná. Veď prečo by aj mal? Je tu totiž možnosť, že po vstupe regulácií bude za podobné praktiky hroziť väzenie.

Avšak jeden z istý trader (skupina traderov) ktorý na Bitfinexe úspešne praktikuje „spoofing“ je na krypto-trhu známou osobnosťou. Dokonca sme o ňom aj kedysi napísali článok. Nikto nevie, o koho presne ide. Jedno je ale isté, zatiaľ mu to vychádza.

Dávajte si pozor na manipulácie trhu. Spôsobujú totiž nežiadané emócie.

Či už sa vám to páči alebo nie, trh s kryptomenami je momentálne absolútne nepredvídateľný. Možno pomôžu regulácie, možno niekoľkonásobný nárast volume. Nateraz je však isté, že trh bude mať svoje rýchle stúpania a aj prepady a preto Vám radíme byť extra opatrný.

Zdroje:
cointelegraph.com
ethnews.com

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
2 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre
kayo123

Najvacsim manipulatorom trhu su kryptoburzy a webpenazenky. Ked nie ste vyhradnym vlastnikom klucov ku svojim minciam, tak s nimi mozu volne hybat. Potom, ze preco tie kolapsy a nezvladnutie naporu zo strany burz? Nemoznost vyberat, ci hybat s vlastnym assetok okamzite… No vsak ked su vase mince obchodovane niekym inym, tak ten niekto vam ich musi najskor vratit…

trader1

Užitočný článok, hlavne pre začínajúcich traderov.