Pokusy o regulácie kryptomien sa v Spojených štátoch opäť posúvajú ďalej. Senátny výbor požaduje osobitú reguláciu Bitcoinu a Etherea, aby sa dve najväčšie kryptomeny odlíšili od zvyšku trhu.
Kto bude regulovať kryptomeny?
Predsedníčka senátneho poľnohospodárskeho výboru Debbie Stabenowová a najvyššie postavený republikán John Boozman spoločne plánujú predložiť návrh zákona, ktorý by dal plnú moc Komisii pre obchodovanie s komoditnými futures v prípade regulácie spotových trhov s kryptomenami.
Zdá sa, že budeme svedkami veľkého súboja federálnych úradov a kongresových výborov o to, kto bude nakoniec dohliadať a regulovať stále populárnejší trh s kryptomenami. Federálne agentúry a výbory by týmto víťazstvom získali väčšie právomoci a najmä rozpočet na zaplatenie veľkého počtu úradníkov.
Udalosti, ktoré sa odohrali na trhu s kryptomenami počas tohto roka, iba urýchľujú prácu na zákonoch, ktoré by regulovali digitálne aktíva. Aj preto sme boli svedkami viacerých návrhov zákonov, no zatiaľ ani jeden neprešiel. Najnovším počinom je práve návrh predstaviteľov Výboru pre finančné služby Snemovne reprezentantov. Ten by dal Federálnemu rezervnému systému právomoc regulovať vybrané stablecoiny a tokeny viazané na americký dolár.
„Pred viac ako štyrmi rokmi si niektorí ľudia mysleli, že kryptomeny vyletia a následne zmiznú. Považovali to iba za prechodný trend. A pozrite sa, kde sme teraz. Popredné americké úrady sa bijú o to, kto bude regulovať kryptomeny,” uviedla Kristin Smithová, výkonná riaditeľka Blockchain Association.
Prečítaj si tiež: Pozor! V roku 2023 nás čaká rapídny nárast cien elektriny. O koľko si priplatíme?
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Bitcoin a Ethereum s osobitnými podmienkami
SEC vydala v júli stanovisko, kde požadujú, aby väčšina z najznámejších kryptomien mala definované jasné vlastnosti cenných papierov. S týmto však nesúhlasí republikánska komisárka CFTC Caroline Phamová, ktorá sa vyjadrila:
„SEC vôbec nespolupracuje s CFTC. Vychádzajú absolútne jednostranne, aby sa pokúsili vytvoriť precedens, ktorý dramaticky zmení situáciu v tom, čo je cenný papier a čo komodita.”
Je známe, že SEC sa usiluje dosiahnuť, aby dohľad na kryptomenami spadal pod jej právomoci. Jadrom tejto vojny sú otázky o tom, ako kryptomeny zapadajú do definície cenného papiera a právnej klasifikácie, ktorá zahŕňa akcie a dlhopisy.
Investori do BTC a ETH sa zatiaľ cítia bezpečne. Majú za sebou sieť používateľov a programátorov, ktorí overujú transakcie a realizujú aktualizácie softvérov. Aj preto komunita trvá na tom, aby sa odmietla definícia cenných papierov. Bitcoin a Ethereum sú na to až príliš decentralizované. Treba ísť preto cestou regulácie komodít, ktoré majú omnoho širší záber.
Čítaj ďalej: Solana obeťou hackerského útoku, z peňaženiek zmizli milióny dolárov!