Aká bude cena Bitcoinu do roku 2030? Súhrn predikcií expertov
Aká bude cena Bitcoinu do roku 2030? Súhrn predikcií expertov. Zdroj: shutterstock.com/eamesBot

Cena najväčšej kryptomeny a jej vývoj do budúcnosti je už dlhodobo predmetom špekulácií fanúšikov Bitcoinu a kryptomien, profesionálnych investorov, finančných analytikov a ekonómov. K súčasnosti existuje nesmierne množstvo predikcií, ktoré na škále pravdepodobnosti možno zatriediť medzi konzervatívne, realistické až maximálne utopické.

Finančný denník Finbold nedávno sumarizoval, aké činitele môžu prispieť k rastu vlajkovej kryptomeny a aké cenové horizonty pripadajú do úvahy.

Činitele rastu ceny

Základné faktory, ktoré ovplyvňujú budúcu cenu Bitcoinu, možno rozdeliť na nasledujúce:

  1. Halvingový cyklus
  2. Klesajúca dostupnosť bitcoinov/rastúci dopyt
  3. Rastúci záujem inštitúcií, bánk a fondov
  4. Rast zo strany retailu a známych osobností

Prvým faktorom, ktorý treba pri zohľadňovaní budúcej ceny Bitcoinu brať do úvahy, je halvingový cyklus. Ten v stručnosti znamená, že sa zníži počet bitcoinov v obehu a, logicky, zvýši sa dopyt. Keďže on-chain dáta potvrdzujú klesajúci trend dostupnosti bitcoinov na kryptomenových burzách, Bitcoin sa po ďalšom halvingu stane ešte vzácnejším, ako je teraz. So zníženou ponukou bitcoinov sa spája aj zníženie miery inflácie. Do roku 2030 bude podľa Finboldu inflácia Bitcoinu už len 0,39 %.

Prehľad halvingov Bitcoinu
Prehľad halvingov Bitcoinu. Zdroj: Investopedia

Halving sa vždy v minulosti spájal s parabolickým rastom ceny Bitcoinu. 28. novembra 2012 cena vyletela z 12 dolárov na 1 200. 9. júla 2016 sa zvýšila zo 647 dolárov na 19 800. Predchádzajúce halvingy spôsobili niekoľko tisícový nárast ceny kryptomeny.

Popri halvingu je nutné brať do úvahy aj nárast popularizácie Bitcoinu medzi inštitucionálnymi investormi, bankami a retailovými obchodníkmi, ktorí stále pribúdajú. Podpora známych osobností a investorov tiež prispieva k rastu záujmu ľudí o kryptomenu.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítaj tiež: Graf na dnes: 120 % rast za 5 dní. Záujem o kryptomenu Filecoin sa zvýšil

Predikcie ceny Bitcoinu

Podľa Finboldu je na základe rastu ceny po halvingu reálne očakávať, že kryptomena dosiahne cenu 284 272 dolárov. Do roku 2030 predpokladajú známe dvojčatá Winklevossovci (spoluzakladatelia burzy Gemini) cenu Bitcoinu za 500 000 dolárov. S rovnakou sumou počíta aj generálny riaditeľ spoločnosti NDAX Bilal Hammoud.

Väčšiu cenu za jeden Bitcoin do roku 2030 očakáva Alex Faliushin, zakladateľ CoinLoan:

V roku 2030 by mohlo byť veľmi reálne, že BTC dosiahne 1 000 000 USD za BTC, vzhľadom na to, že mnohé fondy mu práve začínajú venovať pozornosť a mnohé ho ani nemôžu držať vo svojej bilancii pre regulácie,“ povedal Faliushin, ktorého cituje Finbold.

Kritici nad týmito predikciami, prirodzene, krútia hlavami, ale je nutné spomenúť, že rovnaká nedôvera sa prejavovala vždy, keď bol Bitcoin v klesajúcom trende. Pokiaľ vychádzame z prirodzených cyklov, ktorými sa kryptomena algoritmicky riadi, ďalší cyklus by mohol priniesť investorom pri súčasnej cene Bitcoinu lukratívne zisky.

Čítaj ďalej: Ako jednoducho ťažiť Bitcoin na PC. Kompletný návod

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance