Bank for International Settlements (skratka BIS) odporúča povoliť bankám držať až 1 % finančných rezerv v kryptomenách. Banka na to upozornila v dokumente s názvom Druhá konzultácia o obozretnom zaobchádzaní s kryptoaktívami, ktorý bol zverejnený 30. júna. V dokumente BIS odporúča bankám obmedzenie celkovej expozície voči kryptomenovým aktívam skupiny 2 na 1 % kapitál.
Skupina aktív 2 sa vzťahuje na aktíva, ktoré nespĺňajú podmienky klasifikácie, a zahŕňa špecifické tokenizované tradičné aktíva, stablecoiny a kryptomenové aktíva bez krytia. Skupina 1 zahŕňa tokenizované tradičné aktíva a stablecoiny, ktoré spĺňajú podmienky klasifikácie. V dokumente sa ďalej špecifikuje:
„Expozície bánk voči kryptomenovým aktívam skupiny 2 budú podliehať limitu expozície. Banky musia uplatňovať limit expozícií na svoje celkové expozície voči kryptomenovým aktívam skupiny 2 vrátane priamych držieb (hotovosť a deriváty) aj nepriamych držieb (t. j. držieb prostredníctvom investičných fondov, ETF/ETN, účelovo založených spoločností).”
V dokumente BIS ďalej konkretizuje, že celková expozícia banky voči kryptomenám druhej skupiny nesmie byť vyššia ako 1 % držaného kapitálu banky.
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Čítaj tiež: 4 pravidlá Warrena Buffetta do medvedieho trhu
Špekulatívny postoj BIS
Na informáciu o novom dokumente BIS upozornil ekonomický denník Finbold, ktorý zároveň pripomenul aj negatívny postoj banky voči kryptomenám v čase ich nedávneho poklesu. BIS tento pokles využila ako argument pre svoj skeptický postoj voči kryptomenám a sektoru DeFi. V júni banka zas skritizovala tézu o akceptácii kryptomien ako peňazí.
Teraz však prišla banka s vyhlásením, ktoré priamo spomína Bitcoin vo vyššie citovanom dokumente vrátane odporúčania držať 1 % kapitálu v kryptomenách a stablecoinoch. V prípade bankových gigantov by mohlo ísť o miliardy dolárov, ako upozornil kryptomenový portál Coindesk. Podobné paradoxné vyjadrenia finančných inštitúcií vytvárajú dojem, že sa snažia manipulovať verejnou mienkou a podľa aktuálneho stavu na trhu vypúšťajú raz negatívne informácie, aby podkopali dôveru verejnosti, inokedy pozitívne podľa potreby.
Správa bola publikovaná v čase, keď sa kryptomenový trh nachádza v ťažkom medveďom trhu a väčšina aktív sa nachádza 80 až 90 % v strate, čo je, samozrejme, vynikajúca príležitosť pre finančné inštitúcie nakúpiť lacno.
Čítaj ďalej: Jeden z najväčších kryptomenových fondov Three Arrows vyhlásil bankrot