4 pravidla Warrena Buffetta do medvedieho trhu
4 pravidla Warrena Buffetta do medvedieho trhu. Zdroj: https://www.shutterstock.com/Kent Sievers

Warren Buffett patrí medzi investičné legendy. Veštec z Omahy, ako je miliardár známy, má za sebou už 14 medvedích trhov, z ktorých vyšiel ako úspešný investor. Hoci je Buffett veľkým kritikom Bitcoinu a kryptomien, jeho skúseností a rady s poklesmi na trhoch a recesiami sú veľkým prínosom aj pre dlhoročných investorov a analytikov trhu.

Pre začínajúcich investorov, ktorí práve zažívajú medvedí trh a recesiu, môžu byť jeho rady spôsobom, ako sa vyrovnať so správaním na všetkých trhov vrátane kryptomien. Akú stratégiu teda Buffett odporúča do medvedieho trhu?

1. Nakupujte kvalitu za výpredajové ceny

Buffett pri jednej príležitosti povedal: „Či už ide o ponožky alebo akcie, rád kupujem kvalitný tovar v zľave.“ Buffett je známy svojím relatívne konzervatívnym portfóliom. Ako investor rád staví na istotu a investuje do kvalitných spoločností. V článku 4 akcie, ktoré drží aj Warren Buffett sme písali, že investoval do firiem Apple, Hewlett-Packard či General Motors, ktoré patria medzi dlhodobo ziskové projekty. Buffett zbytočne neriskuje a opatrnosť spolu s kvalitou projektu tvoria základ jeho stratégie. Ak sa rozhodnete investovať, nesledujte len ziskovosť, ale aj kvalitu.

2. Nepredávať

S týmto bodom súhlasiť nemusíme absolútne, ale je to súčasť stratégie Buffetovej holdingovej spoločnosti Berkshire Hathaway. Kupovať akcie a nepredávať ich. Človeka tak menej trápia poklesy a medvedie trhy, keďže je vyššia šanca, že je stále v zisku. Zisk teda časom rastie a keď akútne budete potrebovať predať, máte istotu, že aj v prípade poklesov ste stále ziskoví.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítaj tiež: Ako profitovať v klesajúcom trhu: obchodná stratégia, ktorú sa oplatí používať

3. Zostaňte pokojní

Emócie počas poklesov hrajú na nervy človeka. Medvedie trhy a recesie nenechajú chladnými aj skúsených investorov, a je to v poriadku. Cieľom nie je zrobotizovať svoje reakcie. Horšie je pod vplyvom týchto emócii urobiť rozhodnutie, ktoré môže zmazať roky poctivej a trpezlivej práce. Preto nesledujte stále grafy, neanalyzujte a nešpekulujte. Preto Buffett radí: „Nesledujte trh príliš pozorne.“ Fundamentálna analýza je preto viac ako technická, keďže stačí vybrať kvalitný projekt a ďalej sa už nestaráte o to, čo robí cena krátkodobo.

4. Nakupujte poklesy, medvedie trhy a recesie

Warren Buffett je známy tým, že ako jeden z mála nakupoval a nakupuje vtedy, keď väčšina predáva. Medvedie trhy podľa neho predstavuje signál na nákup, resp. držanie aktív. Keďže akcie a indexy počas recesií strácajú desiatky percent, aj kvalitné firmy sa dajú „nakúpiť v zľave.“

Warren Buffett urobil svoj prvý nákup ako 11-ročný, keď kúpil 3 akcie. Dnes má jeho majetok hodnotu okolo 110 miliárd dolárov. Prežil mnoho pádov trhu, väčšinu recesií a dodnes sú jeho investície ziskové. Napriek istým výhradám voči kryptomenám sú jeho rady stále aktuálne a nadčasové.

Čítaj ďalej: TOP 5 kryptomien, ktoré boli ziskové v posledných dňoch

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance