Regulácia DeFi je nevyhnutná, kolaps Terry a Celsiusu ukázal najväčšie slabiny

Ekonomika Regulácia DeFi je nevyhnutná, kolaps Terry a Celsiusu ukázal najväčšie slabiny
Regulácia DeFi je nevyhnutná, kolaps Terry a Celsiusu ukázal najväčšie slabiny. Zdroj: https://www.shutterstock.com/Sebastian Duda
BitmarketsBitmarkets

Nedávny prepad kryptomien LUNA a UST spoločnosti Terra, ktorá je v súčasnosti predmetom vyšetrovania juhokórejskými úradmi pre podozrenie zo spáchania trestného činu, zvýšil pozornosť regulátorov o sektor decentralizovaných financií (DeFi). Na potrebe čo najrýchlejšie regulovať túto oblasť pridalo aj aktuálne pozastavenie výberov kryptomien z krypto-lendingovej spoločnosti Celsius. Tá pre volatilitu trhu zastavila výbery aktív svojim klientom.

Regulácia DeFi

Sektor decentralizovaných financií je tŕňom v oku regulátorov už dlhší čas. DeFi počas posledného býčieho trhu rástlo vzhľadom na objem investovaných financií, a to napriek mnohým rizikám, ktoré sa s ním spájajú. „Väčšina protokolov DeFi sa spolieha na centralizáciu v jednej alebo viacerých oblastiach a existujú protokoly, ktoré majú skrytú centralizovanú autoritu a sú decentralizované len podľa názvu,” píše predstavenstvo Medzinárodnej organizácie komisií pre cenné papiere (Iosco) v správe, na ktorú upozornil denník Financial Times.

Martin Moloney, generálny tajomník Iosco, upozornil, že explozívny rast DeFi si zaslúži „väčšiu pozornosť regulačných orgánov” a prirovnal DeFi k známej dotcom bubline, ktorá skončila v miliardových stratách. Toto varovanie prišlo ešte v roku 2021 a odvtedy sa regulačný tlak postupne zintenzívňuje. Zámienkou regulácie sa stal aj kolaps stablecoinu UST nadácie Terra, ktorý súvisel so známym protokolom Anchor. Ten ponúkal takmer 20-percentné ročné zhodnotenie, pričom podľa niektorých analytikov od začiatku spĺňal kritéria Ponziho schémy.

Masívny výber stablecoinov z tohto protokolu a následný výpredaj viedol k destabilizácii ceny stablecoinu UST, pričom on-chain dáta ukázali, že k destablizácii prispeli veľkí investori, ktorí naraz vybrali svoje stablecoiny, zatiaľ čo retailoví investori nie. Nakoniec to viedlo opäť k miliardovým stratám a k úplnej likvidácii celého protokolu a ceny tokenov LUNA a UST.

https://twitter.com/pedroexplore1/status/1523232362565627906

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítaj tiež: Riaditeľ MicroStrategy Saylor za žiadnu cenu neplánuje predávať Bitcoin

Kauza okolo Celsiusu

12. júna krypto-lendingová spoločnosť Celsius, ktorá je zameraná na kryptomenové bankovníctvo a pôžičky, ohlásila pozastavenie výberov svojim klientom. V správe sa uviedlo, že príčinou je stabilizácia likvidity. On-chain dáta ukázali, že Celsius vyplácal svojich klientov z vloženia ich prostriedkov do rôznych DeFi protokolov. Medzi nimi bol aj Anchor protokol. Celsius mal v Anchore 500 miliónov dolárov z klientskych vkladov, ako upozornil Nic Carter na Twitteri. Len čo začala hodnota UST kolísať, Celsius vybral 1 miliardu UST z protokolu, samozrejme, už v strate.

Celsius má prostriedky klientov vložené aj v protokole Lido, ktorý umožňuje stakovať kryptomenu Ethereum ako kolaterál a výmenou disponovať ekvivalentom stETH. Spoločnosť v súčasnosti disponuje veľkým počtom stETH. V prípade ďalšieho poklesu Etherea na trhu bude Celsius nútený predávať stETH a zvyšovať svoj kolaterál, aby neprišiel o vložené Ethereum. To je zlá správa pre investorov, ktorých dôvera v spoločnosť je otrasená, keďže sa nevedia dostať k svojim aktívam.

Posledný býčí trh viedol k rasti DeFi, najbližší môže viesť k rastu jeho regulácie. Kolaps UST a Anchoru či kauza okolo Celsiusu otvorili otázky, či riziká spájané s DeFi nepredstavujú oveľa väčšie riziko pre investorov, ako sa pôvodne deklarovalo. Najviac rizikové sa ukázali pre retailových investorov a nováčikov, ktorí nemali prístup k interným informáciám a nevybrali svoje financie skôr, ako nastal prepad, ako sme videli pri Anchore.

Podpredsedníčka Európskeho parlamentu Eva Kaili na World Economic Forum Annual Meeting v Davose o potrebe regulácie DeFi povedala:

Musíme mať záruky, aby sme pochopili, kto je vývojár, kto to celé kontroluje, aké sú kľúče, či niekto môže zmeniť kód alebo nie, kde je jurisdikcia. Musíme sa uistiť, že chápeme, ako to funguje. Nie je to jednoduché cvičenie… Sú to neštandardné výzvy, pri ktorých musíme zistiť, aké sú ich výhody, a zabezpečiť, aby sme s nimi pracovali pomocou inteligentnej regulácie.”

V budúcnosti preto môžno očakávať, že prídu ďalšie regulačné usmernenia zo strany EÚ v sektore DeFi, aby sa zabránilo ďalším prípadom, ako boli Terra a Celsius.

Čítaj ďalej: FED oznámil ďalšie zvýšenie úrokových sadzieb, ekonomika USA sa spomaľuje

txbtxb