Bahamská centrálna banka (Central bank of the Bahamas – CBOB) sa opäť posunula o krok bližšie k celoštátnej štruktúre digitálnych platieb. Ako informoval The Nassau Guardian, podpísanie kľúčového partnerstva s transakčným providerom NIZIA.io je na spadnutie.
„Project Sand Dollar”
Bahamské spoločenstvo (Bahamy) je ostrovný štát ležiaci na východ od floridského Miami. V poslednej dobe sa dostáva do popredia záujmu kryptomenových nadšencov. Pilne sa tu totiž pripravujú na spustenie svojej prvej digitálnej meny nazvanej „Project Sand Dollar”.
Údajne by už dnes malo dôjsť k podpísaniu oficiálnej dohody medzi centrálnou bankou (CBOB) a NZIA.io. Ide o dôležitý krok vo vývoji plánovanej digitálnej meny, ktorá by sa mala v tomto ostrovnom štáte začať používať do roku 2020.
Project Sand Dollar bude na základe prehlásenia CBOB „integrovaným a cenovo dostupným elektronickým platobným systémom pre všetky podniky a rezidentov”. Banka dodáva, že projekt bude v plnom súlade s miestnymi finančnými predpismi a očakáva od neho hlavne zníženie závislosti od hotovostných transakcií v krajine.
Tip redakcie: Sú národné digitálne meny naozaj zlé?
Uspokojenie finančných potrieb bez bánk
Po prvýkrát boli plány na uvedenie digitálnej meny založené na technológii blockchain bankou predstavené v júni minulého roku, kedy minister financií Peter Turnquest poznamenal, že
„je stále viac nevyhnutné vytvoriť národnú virtuálnu menu postavenú na blockchaine, aby boli uspokojené finančné potreby mnohých bahamských rodín, a to bez zapojenia bánk.”
Toto vyhlásenie bolo celkom prekvapujúce, pretože mnoho občanov súostrovia nemá rýchly prístup k bankovým službám, keďže žijú na vzdialených ostrovoch.
Projekt sa rozbieha
Prvého marca 2019 oznámila CBOS kľúčových partnerov, ktorí s ňou budú na projekte digitálnej meny krytej centrálnou bankou spolupracovať. Ide o už zmieneného poskytovateľa transakcií NZIA.io a singapurskú blockchainovú firmu Zynesis.
Pred pár dňami Komisia pre cenné papiere na Bahamách eskalovala návrh na vytvorenie nového regulačného rámca pre vydávanie a predaj digitálnych tokenov, keď predložila návrh zákona o digitálnych aktívach a burzách.
Mohlo by vás zaujímať: Centrálna banka Ruska skúma CBDC – a čo anonymita transakcií?
Názory na CBDC sa rôznia
Je treba priznať, že téma CBDC – central bank digital currency (digitálna mena krytá centrálnou bankou) je v globálnom finančnom sektore veľmi diskutovaná a názory na ňu sa veľmi líšia.
Napríklad, guvernér Bank of Japan v októbri minulého roku vyjadril veľké pochybnosti o zmysluplnosti a účinnosti CBDC. Naopak, výkonný pracovník Európskej centrálnej banky túto myšlienku nedávno podporil a preskúmal možnosti integrácie takéhoto produktu do súčasných ekonomík.
Záver
Bahamy máme asi všetci spojené s priezračným morom, bielym pieskom, palmami, dovolenkou…a mnohí tiež s osobou Viktora Koženého, ktorý sa tu dlhé roky ukrýval pred spravodlivosťou. Je určité skvelé a pozitívne, že azda už čoskoro si budeme túto ostrovnú krajinu môcť pamätať aj ako jednu z prvých krajín, kde úspešne spustili národnú digitálnu menu.
A ako otázku CBDC vnímate vy? Majú tieto meny svoje miesto v dnešnej ekonomike? Alebo to zase až taká hitparáda nebude a ľudia radšej uprednostnia iný typ kryptomien alebo možno hotovosť? Budem rád za každý komentár k tejto otázke.
Čo čítať ďalej?
Facebook coin podľa najnovšieho prieskumu nebude mať úspech. Čo za tým stojí?
Zdroj:
btcmanager.com
Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Radek.
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.