Európska centrálna banka – kryptomeny neohrozujú finančnú stabilitu v EÚ

BITmarkets BITmarkets

Európska centrálna banka (ECB) uviedla, že kryptomeny v súčasnej dobe nie sú hrozbou pre finančnú stabilitu v eurozóne.

Vo svojom poslednom príspevku zverejnenom v piatok ECB uviedla, že hodnota kryptomenových aktív je v porovnaní s finančným systémom malá a „väzby” na finančný sektor sú stále obmedzené.

ECB tiež povedala, že kryptomeny neplnia funkciu peňazí. „Veľmi nízky” počet obchodníkov v súčasnosti umožňuje nákup tovarov a služieb za kryptomeny a neexistuje „hmatateľný dopad na reálnu ekonomiku” ani na menovú politiku.

Centrálna banka hovorí:

„Vysoká cenová volatilita kryptoaktív, absencia podpory centrálnej banky a obmedzené množstvo obchodníkov bránia tomu, aby kryptoaktíva (kryptomeny) boli v súčasnosti využívané ako náhrada za peniaze.”

Stablecoin a CBDC už im nie sú také cudzie

Čo sa týka stablecoinov, ECB hovorí, že by mohli byť menej volatilné, keby boli zabezpečené rezervami centrálnych bánk.

ECB v súčasnej dobe tiež nie je naklonená vydávaniu digitálnych mien centrálnymi bankami (CBDC), ale skúma tieto možnosti.

„CBDC by v zásade mohlo byť navrhnuté ako používateľsky prívetivé aktívum bez rizika, ktoré by uspokojilo dopyt verejnosti po ekonomike, ktorá je digitalizovaná a bezpečná”

– hovorí centrálna banka.

Dospeli tiež k záveru, že riziká alebo potenciálne dôsledky tejto digitálnej technológie sú „obmedzené a zvládnuteľné na základe existujúcich regulačných a kontrolných rámcov”.

Záver – našťastie sa do CBDC nehrnú

Európska centrálna banka tak o digitálnom eure zatiaľ neuvažuje, a možno je to aj dobre. CBDC skúmala aj Ruská centrálna banka a zistila zásadný problém v anonymite (tá by jednoducho zmizla).

Viac v tomto článku: Centrálna banka Ruska skúma CBDC – a čo anonymita transakcií?

Čo čítať ďalej?

Najnovšie pošlete BTC či LTC aj cez WhatsApp – Je toto cesta k všeobecnej adopcii kryptomien?

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Dariusz Matuszyński.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
TAGY: