Asi málo fanúšikov Etherea by pred mesiacom čakalo, že táto, z pohľadu trhovej kapitalizácie, druhá najväčšia kryptomena sa bude obchodovať za menej ako 300 dolárov. Od začiatku augusta však jej cena klesá. Z úrovne 433 USD na zatiaľ svoju najnižšiu tohtoročnú úroveň – 173 USD. Za ňu sa Ethereum obchodovalo 12. septembra. Má na tomto dramatickom páde podiel kryptoburza BitMEX?
Arthur Hayes odporúčal shortovanie ETH
Objavili sa informácie, že za prudkým poklesom hodnoty ETH môže stáť BitMEX, na platforme ktorého mnoho investorov shortovalo cenu tejto kryptomeny. Existujú totiž to tvrdenia, že CEO tejto kryptoburzy poradil prostredníctvom oficiálneho účtu svojim klientom, aby systematicky shortovali ETH za účelom zisku.
Mohlo by vás zaujímať: Ethereum najnižšie od mája 2017 – čo sa deje a ako to dopadne?
Podľa informácií zverejnených portálom TrustNodes, CEO BitMEXu, Arthur Hayes v jednej zo chatovacích skupín odporúčal perpetual swap trading s 50x pákou.
“Ak ste bitcoinový špekulant, toto je ideálna príležitosť a cesta ako zariskovať a zarobiť na cene ETH / USD. Obchodovanie s 50x pákou na obchodnom páre ETH/USD je spustené. Obchodovať môžete iba s Bitcoinom. Nemusíte mať žiadny shitcoin zvaný Ether, alebo ešte väčší shitcoin – USD.”
Podľa Hayesa klesne cena ETH pod 100 dolárov
V čase najväčšieho boomu sa cena ETH pohybovala tesne pod úrovňou 1400 dolárov. Viac menej súvislým poklesom počas medvedieho trhu sa dostala až na úroveň 200 USD. Podľa CEO BitMEXu je ale aj táto cena príliš vysoká a existuje priestor pre ďalší rapídny pokles.
V e-mailovom bulletine BitMEXu, ktorý bol zaslaný za účelom oznámenia ETH/USD perpetual swapu sa vyjadril, že ETH je “dvojciferná” minca. Naznačil tým, že jeho cena klesne pod hranicu 100 dolárov. Napriek Hayesovmu presvedčeniu, že Ethereum je shitcoin, burza podľa jej dát spracováva túto kryptomenu v objeme až 3 miliardy dolárov denne.
Tip: Ak chcete nakupovať kryptomeny bez poplatkov a získať 10 USD za prvú registráciu na Coinbase, pozrite sa na tento návod.
Záver
Vzhľadom k tomu, že BitMEX je neregulovanou burzou, ktorá nevyžaduje od svojich klientov KYC ( know your customer) štandardy, oficiálne neumožňuje občanom Spojených štátoch amerických, Quebecu (Kanada), Kuby, Iránu, Sýrie, Severnej Kórei a Sudánu prístup na ich platformu.
Analytici sa však domnievajú, že burza pristúpila k tomuto kroku s cieľom vyhnúť sa problémom s regulátormi v daných krajinách, ako je napríklad americká Komisia pre cenné papiere (SEC). Tento fakt však ešte viac upozorňuje na možnosť, že BitMEX má skutočne niečo „za ušami”.
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.