Posledný prehľad trhu vyšiel tesne pred „druhou fázou” korekcie, ktorá v stredu zostrelila väčšinu kryptomien a ukončila krehký daily uptrend. Zdá sa, že vždy, keď vojdeme do uptrendu, podrazí trhu nejaká záhadná sila kolená. Čo bude nasledovať? Dnes vám predstavím môj pohľad na trh zo psychologického hľadiska a z hľadiska fundamentu. Zajtra si ukážeme pesimistický odhad ďalšieho vývoja ceny Bitcoinu, pozajtra ten optimistický. Zapnite si posielanie notifikácií (návod nájdete tu), nech vám to neujde.
Prečo Bitcoin padol o viac než tisíc dolárov?
Počas posledných troch týždňov sme pozorovali relatívne prirodzený vývoj trhu. Rast vyzeral zdravo a poukázal na fakt, že aj po ôsmich mesiacoch klesania nestratili ľudia záujem o kryptomeny. Aj pri relatívne nízkom volume a (až na výnimky) absencii veľkých hráčov sme mohli sledovať, ako trh stúpa.
Rast sa dostal až do bodu, kedy sa pretočil trend na daily grafe. Z downtrendu sa stal uptrend a Bitcoin dal po úspešnej korekcii jasný signál, že sa to tak skoro nezmení. Myslím na korekciu, ktorá sa udiala minulý štvrtok (viď graf).
Bitcoin následne zamieril ku technickej hranici 7500 $, kde sa v tej dobe nachádzala dlhodobá down trendline.
Bohužiaľ, k samotnému testovaniu tejto trendline sme sa nakoniec nedostali. Pokus o test skončil ešte skôr, než začal a pád o 1000 $ ukončil daily uptrend. Mimochodom, ak sa pozriete na graf, môžete si všimnúť, že podobný scenár sa počas tohto roka odohral hneď štyrikrát. Štyrikrát trh potvrdil uptrend a štyrikrát nasledovala masívna korekcia, ktorá Bitcoin poslala do pásma 6000 – 6500 $.
Očividne ide o manipuláciu trhu. Nejaká neznáma entita (burza? veľký hráč? vláda? Wall Street?) alebo entity profitujú na tomto vývoji trhu? Môžeme sa iba dohadovať, aké sú motivácie danej entity. Tu je môj názor:
Niekto chce za lacno nakúpiť obrovské množstvá Bitcoinov
Prípadne aj altcoinov. Aj keď táto teória na prvý pohľad nedáva zmysel, podľa mňa má všetky veľké manipulácie na svedomí skupina ľudí, ktorí jednoducho nakupujú BTC. Nespočetne veľakrát známe osobnosti z krypto sveta vyhlásili, že 6000 $ je skvelá cena na nákup.
Bitcoin sa na túto hladinu neustále vracia a pri každom návrate kapituluje veľké množstvo ľudí a predá svoje portfólio. To sú lacné Bitcoiny, ktoré môžu mať o jeden-dva roky niekoľkonásobne vyššiu hodnotu. Nakúpte za miliardu, chvíľku počkajte a razom sa ocitnete v klube TOP100 najbohatších ľudí na svete.
Ako získať čo najviac takýchto lacných Bitcoinov?
- Opakovane ľuďom kradnite ilúzie a kazte im náladu. Chvíľu Bitcoinu dovoľte rásť. Retail sa okamžite vrhne na novú príležitosť a začne nakupovať.
- Dajte ľuďom nádej. Napumpujte nezmyselné alty ako Dogecoin, Bitcoin Diamond… Dajte im pocit, že bohatstvo majú na dosah ruky.
- Potom, v tom najlepšom okamihu, tesne pred dosiahnutím vytýčeného cieľa, všetko pošlite do pekla.
- Prirodzenou reakciou „hlúpeho” retailu bude – „Kašlem na to, všetko predávam, aj tak to bude o rok na nule!”
Koľkokrát sa pod našimi článkami objavili komentáre tohto typu? Všimli ste si ich?
Multimiliardové investície do kryptomien
A zatiaľ, čo chudobní predávajú (často so stratou), bohatí vo veľkom nakupujú. V notoricky známych peňaženkách sa začínajú hromadiť Bitcoiny. Nadnárodné korporácie, sto rokov staré regulované burzy a biliónové hedge-fondy oznamujú svoj zámer vstúpiť do trhu s kryptomenami (samozrejme platí, že ak už niečo také oznámili, tak už dávno majú nakúpené). Vytvárajú sa finančné nástroje, ktoré umožňujú inštitucionálnym investorom obchodovať s Bitcoinom.
Tu máte zopár príkladov:
- Prevádzkovateľ Newyorskej burzy spúšťa Bakkt – globálnu platformu na obchodovanie kryptomien
- CBoE VanEck/SolidX Bitcoin ETF
Ale načo to všetko? Ak sú kryptomeny odsúdené na zánik, ak je Bitcoin na hranici kolapsu…
Môže vás zaujímať: Vitalik Buiterin nevylučuje kolaps Etherea
Rekordmani z TOP100
Úplne nakoniec sa pozrime na víťazov a loserov posledného dňa.