[Seriál] Kryptocelebrity – (7. diel) Nick Szabo, možný Satoshi Nakamoto

Novinky Nick Szabo, možný Satoshi Nakamoto
Nick Szabo, možný Satoshi Nakamoto, zdroj: https://www.shutterstock.com/cs/g/Szabolcs+Magyar
BitmarketsBitmarkets

08V predstavovaní kryptocelebrít pokračujeme aj dnes. Trhy nám totižto nerobia úplnú radosť a sú veľmi, veľmi nepredvídateľné. A práve počas týchto nejasných časov sa treba čo najviac vzdelávať, aby bol človek čo najlepšie pripravený na prípadný rast. Preto sa dnes pozrieme na osobu menom Nick Szabo, ktorá je v kryptosvete veľmi známa a populárna. Je tomu tak najmä preto, že o Nickovi sa veľmi často hovorí ako o možnom Satoshim Nakamotovi. Je tomu ale naozaj tak?

Získajte exkluzívne členstvo na Trading11 iba za 10 € mesačne.

Život pred kryptomenami

Nick Szabo je kryptografér, informatik a jedna z najznámejších osôb, ktorá sa zaoberá smart kontraktami. Nick vyštudoval informatiku na University of Washington v roku 1989. Odvtedy sa naplno venoval novým technológiám, pričom sám bol strojcom dvoch z nich (o tom sa ale dozvieme viac neskôr).

Život Nicka Szaba pred kryptomenami je jeden z tých najzaujímavejších. Je tomu tak preto, že aj napriek tomu, že kryptomeny, konkrétne Bitcoin, uzreli svetlo sveta až v roku 2008, Nick Szabo o podobných technológiách a myšlienkach hovoril oveľa skôr. Teoreticky sa dá povedať, že Nick Szabo je z časti zodpovedný za to, ako sa kryptomeny ( najmä Bitcoin) vyvíjali ešte predtým, ako boli oficiálne predstavené.

Bit Gold ako predchodca Bitcoinu

Už v roku 1998 Nick Szabo vymyslel technológiu, ktorá bola decentralizovaná a mala slúžiť ako základná technológia pre digitálne meny. Aj napriek tomu, že tento projekt nikdy nebol nijako implementovaný, považuje sa za predchodcu a hlavnú inšpiráciu pre Bitcoin. Práve preto sa často Nick Szabo spája aj s osobou Satoshiho Nakamota.

V projekte Bit Gold išlo riešenie akýchsi kryptografických puzzle, na ktoré potreboval riešiteľ výpočtovú techniku svojho počítača. Po vyriešení daného rébusu (puzzle) by sa toto riešenie stalo súčasťou nového, náročnejšieho rébusu. To by vytváralo akúsi sieť alebo reťaz riešení a nových rébusov/puzzle. Platilo však, že pokiaľ sa väčšina riešiteľov daného problému nezhodla na jednom riešení, tak sa tieto puzzle nepovažovali za vyriešené a preto nemohlo dôjsť k vytvoreniu nových puzzle.

Pomocou Bit Goldu sa Nick Szabo snažil poukázať na niekoľko problémov, ktorým sa vtedajší (ale aj dnešný) svet zaoberali naozaj primálo. Keďže sa Nick nevenuje len informatike, ale aj ekonómii, snažil sa prostredníctvom Bit Goldu poukázať na závislosť moderných finančných systémov na middlemenovi alebo tretej strane. Bit Gold malo ponúknuť úplne novú perspektívu a riešenie týchto problémov. Osobne vníma tretie strany ako diery v systéme.

Už v názve, Bit Gold, sa snažil Nick Szabo vystihnúť to najpodstatnejšie. „Bit” malo ukazovať na bity, ktoré sú posielané a prijímané vrámci riešenia puzzle. „Gold” malo znamenať podobnosť, ktorú má táto technológia vykazovať v porovnaní so skutočným kovom, akým je zlato. V opise toho, ako by mal projekt Bit Gold fungovať, Nick podrobne opísal niekoľko krokov, ktoré sa veľmi podobajú na to, ako dnes v skutočnosti blockchain naozaj funguje.

V pôvodných návrhoch bolo zadefinovaných hneď niekoľko myšlienok, ktoré vy dnes už určite poznáte. Ide napríklad o hashing, proof-of-work koncept, dosiahnutie konsenzusu alebo verejnú string of bits (reťaz bitov), ktorá by dnes bola viac známa ako blockchain. Ak ste si však mysleli, že to je od Nicka Szaba všetko, tak vás ešte určite prekvapíme. Nick má na svedomí ešte (minimálne) jeden obrovský počin.

Smart kontrakty

Áno, aj tie boli zadefinované práve Nickom. Technológia využívaná pri druhej najväčšej kryptomene, Ethereu, bola dokonca predstavená ešte skôr, ako samotné Bit Gold. Už v roku 1996 vyjadril svoju myšlienku Nick verejne, keď vydal článok s názvom „Smart Contracts: Buiding Blocks for Digital Free Market” (Smart Kontrakty: Budovanie Blokov pre Slobodný Digitálny Trh).

V tomto článku vyjadril jednoduchú myšlienku. Tou bolo uzavretie kontraktu medzi dvoma stranami (najmä cudzincami), ktorý sa odohral úplne bez akejkoľvek pomoci inej strany. Nick prezentoval myšlienku, že kontrakt je úplným základom pre voľný/slobodný trh. Myslí si, že kontrakt by mal slúžiť práve ľuďom a preto potreba nejakej tretej strany by nemala existovať. Svoju myšlienku vysvetľoval na jednoduchom príklade automatu:

„Automat je krásnym príkladom kontraktu, kedy netreba middlemena. Stačí vám iba vhodiť správne mince do automatu a vypadne vám odtiaľ to, čo ste si vybrali. Ak ste vhodili nesprávne mince, automat vám ich vráti.”

Automat je preto jednoduchý príklad smart kontraktu a aj napriek tomu si to uvedomuje iba málo ľudí. Funguje totižto na tom istom procese, ako smart kontrakty. Analógia „if this, then that” (ak toto, potom tamto) je úplne jednoznačná v tomto prípade. Ak vhodíte správny počet mincí, potom vám vypadne nápoj. Ak nevhodíte správny počet mincí, potom vám nápoj nevypadne. Aké jednoduché.

Pre Nickovu myšlienku však bolo podstatné, že smart kontrakty museli byť overiteľné, verejné, distribuované a musela mať schopnosť uskutočnenia sa bez akejkoľvek pomoci inej strany.

Szaboshi Nickamoto?

Je Nick Szabo ten skutočný Satoshi Nakamoto? V tomto článku sme vám už určite dali dostatok dôvodov, prečo by ním naozaj mohol byť. Bit Gold, ale aj smart kontrakty boli jeho myšlienkami a tak by sa nikto nemohol tváriť prekvapene, keby jedného dňa Nick Szabo povedal, že on je skutočný Satoshi Nakamoto.

Aj napriek tomu, že to Nick Szabo niekoľko krát toto vyvrátil, nemôžeme si byť 100% istý. Stačí si napríklad pozrieť iba obe mená. Nick Szabo a Satoshi Nakamoto. Iniciály sú tie isté. Náhoda? (trochu konšpirácie pre pobavenie). Samotný The New York Times v jednom zo svojich článkov uviedol, že Nick Szabo je podľa nich najväčším adeptom na post Satoshiho Nakamota.

V roku 2014 napríklad jeden z redaktorov, s ktorým mal Nick rozhovor, naschvál oslovil Nicka pod menom Satoshi. Nick sa však iba pousmial a povedal, že aj napriek tomu, že on nie je Satoshi Nakamoto, ľudia ho takto nazývajú pomerne často, takže si musel zvyknúť.

Záver

Nick Szabo je jednou z najpodstatnejších osobností v kryptosvete. Sám možno kryptosvet formoval ešte predtým, ako vôbec nejaký kryptosvet bol. Svojimi pokrokovými názormi, nápadmi a myšlienkami sa výrazne pričinil k tomu, aby sa v roku 2008 podarilo vydať prvú oficiálnu kryptomenu – Bitcoin. Uverejnil ju pseudonym známy aj ako Satoshi Nakamoto, ktorým by možno mohol byť aj sám Nick.

Naše najnovšie video. Budeme radi, ak sa prihlásite na odber videí na našom YouTube kanáli.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Zdroje:
unblock.net
investopedia.com
wikipedia.org

txbtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.