Čo je to „point of control” a ako ho obchodovať

Plus Čo je to point of control
Čo je to point of control. Zdroj: shutterstock.com/Ground Picture/ Gsign76
Freedum fighters PCBitmarkets

Ak obchodník plánuje vstúpiť alebo vystúpiť z pozície na trhu, prvé čo ho zaujíma, je cenový vývoj aktíva. Cena obsahuje najaktuálnejšie informácie a zahrňuje všetky fundamentálne správy, o ktorých vieme, že nastanú. Hneď druhou najdôležitejšou metrikou po cene sú objemy obchodovania, s ktorými point of control (POC – bod kontroly) úzko súvisí.

Objemy si väčšina obchodníkov vizualizuje vo vertikálnej podobe hneď pod cenovým grafom. Ide o indikátor mimo ceny, ktorý môžeme vidieť na grafe nižšie. Tieto objemy sú často používané pri identifikácii sily trendu počas reverzie. To znamená, že keď sú pri prerazení rezistencie objemy vysoké, zmena trendu bola úspešná a naopak. Viac sa o týchto objemoch môžete dočítať v článku Čo sú to obchodné objemy (volume) a ako ich obchodovať.

Vertikálne objemy na grafe Bitcoinu

Vertikálne objemy na grafe Bitcoinu. Zdroj: TradingView

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čo je to point of control?

Predtým ako si vysvetlíme čo znamená pojem point of control, je potrebné definovať horizontálne objemy. Na stránke TradingView sa tento indikátor nazýva VPVR (Volume Profile Visible Range). Ide o objemový indikátor, ktorý poskytuje lepšie vizuálne zobrazenie v porovnaní s vertikálnymi objemami.

Kým vertikálne objemy môžu pomôcť pri identifikácii sily trendu, horizontálne pomáhajú určiť hladiny supportu a rezistencie. Na grafe nižšie môžete vidieť vyznačené základné parametre indikátora VPVR, ktorého súčasťou je aj poinf of control.

VPVR indikátor

VPVR indikátor. Zdroj: TradingView

  • POC: Point of control. Ide o horizontálnu čiaru, ktorá predstavuje najvyššie objemy na zobrazovanej časti grafu. Znamená to, že v rámci zobrazeného grafu sa na tejto cenovej hladine obchodovalo najviac. Slúži tiež ako hladina rezistencie, resp. supportu.
  • HVN: Oblasť s vysokým objemom. Predstavuje dlhší ako priemerný stĺpec na zobrazovanej časti grafu, čo je výrazne vyššia hodnota ako priemerná miera objemu obchodovania.
  • LVN: Oblasť s nízkym objemom. Predstavuje kratší ako priemerný stĺpec na zobrazovanej časti grafu, čo je výrazne nižšia hodnota ako priemerná miera objemu obchodovania.
  • VA: Value area. Je to oblasť, kde sa vyskytuje aspoň 70 % objemu obchodov na zobrazenej časti grafu.

Point of control nie je ani zďaleka jediná hladina, ktorá slúži na identifikáciu rezistencie a supportu. Laicky povedané, každý extrém indikátora VPVR môžeme považovať za rezistenciu alebo support. Ak je trhová cena pod daným extrémom hovoríme o rezistencii a naopak.

Na grafe vyššie si môžete všimnúť aj žlté oblasti, ktoré predstavujú najvýznamnejšie reverzné zóny z hľadiska výšky objemov na zobrazenej časti grafu.

Prečítaj si tiež: Objemy Bitcoinu sú kritické, ceny kryptomien čoskoro zareagujú

Ako obchodovať POC?

Point of control predstavuje konkrétnu cenu, no neznamená to, že trend sa musí zastaviť presne na tejto hodnote. POC je potrebné chápať skôr ako oblasť, kde sa cena na istý čas zastaví. To znamená, že ak sa cena približuje ku point of control zospodu nahor, môžeme zadávať v tejto oblasti predajné objednávky. Naopak ak cena klesá zhora nadol ku point of control, môžeme zadávať nákupné objednávky na tejto úrovni.

To isté platí aj pre ďalšie body kontroly, ktoré sú znázornené ako extrémy. Vysoké transakčné objemy v týchto oblastiach znamenajú, že na istý čas sa vyrovná dopyt s ponukou. Preto je pravdepodobné, že trh dosiahne dočasnú rovnováhu. Naopak oblasti, kde VPVR signalizuje minimálne hodnoty, sú nazývané gapy (medzery) a väčšinou cena cez tieto zóny iba preletí.

Na záver je potrebné pripomenúť, že VPVR sa mení podľa toho akú časť grafu máte zobrazenú. Ak sa rozhodnete do svojej obchodnej stratégie implementovať vertikálne objemy, je potrebné mať túto skutočnosť na pamäti. Všeobecne ale môžeme povedať, že ide o jeden z najdôležitejších ukazovateľov pri používaní technickej analýzy.

Mohlo by ťa zaujímať: Nemýlte si blockchain a kryptomeny, je v tom zásadný rozdiel

Kvakomat PC bannertxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.

Najčítanejšie články

1

Kórejci na Slovensku skončili. Veľká fabrika putuje do dražby

2

Veľký slovenský zamestnávateľ spustil nábor. Láka na vysoké platy a benefity

3

Dôchodky v roku 2025: Prichádzajú zásadné zmeny

4

Obyvatelia v tomto meste budú zúriť. Poslanci zvýšili dane aj o 200 %, sebe odklepli štedrý bonus

5

Invalidné dôchodky budú v roku 2025 vyššie. Pozrite si, koľko peňazí navyše dostanete

PR články

Warren Buffett vs. trhy: Prečo investičná legenda hromadí hotovosť?

Henrieta Balázsová  | 19. novembra 2024

Zatiaľ čo akciové trhy šplhajú na rekordné hodnoty, investori dychtivo sledujú, kam zamieria ich peniaze. Väčšina z nich verí v nekonečný rast, ale Warren Buffett, ikona investičného sveta, vsádza na opatrnosť.

Spoločnosť Warrena Buffetta mení stratégiu

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.