FED ani zďaleka nekončí. Čaká nás ďalšie zvyšovanie a s ním aj recesia!

Novinky
Horúca novinka
FED bude pokračovať v agresívnej politike
FED bude pokračovať v agresívnej politike. Zdroj: Shutterstock.com/Maxx-Studio
Minero pc banerMinero mobil baner

Prvý novembrový týždeň bude z hľadiska ekonomiky dôležitý. Očakáva sa, že FED opäť zvýši úrokové sadzby. Pribúdajú však obavy, či sa týmto krokom nedostaneme k absolútnej ekonomickej katastrofe.

FED likviduje globálnu ekonomiku

Analytici sa obávajú, že ďalšie zvýšenie sadzieb nebude posledným krokom zo strany FED-u v boji proti inflácii. Mnoho investorov a najmä spotrebiteľov je v strachu. Tieto agresívne kroky môžu ekonomiku poslať do recesie.

Recesia je blízko

Recesia je podľa rastúceho počtu analytikov blízko. Zdroj: Shutterstock.com/DesignRage

Kritika sa začína čoraz častejšie valiť aj na Jeroma Powella. Jeho predchodcovia totiž nikdy nemuseli zvyšovať úrokové sadzby v takých častých intervaloch a o také veľké sumy. Problémom je, že sa nedostavujú zatiaľ výsledky ani efekt. Trh s nehnuteľnosťami pomaly začína klesať a výnosy z dlhopisov prudko vzrástli spoločne s úrokovými sadzbami. Prísnejšia menová politika tak zatiaľ neprináša nič, len zvyšujúcu hrozbu z recesie.

Prečítaj si tiež: Američania by sa mali pripraviť na nedostatok peňazí a bolestivú recesiu, varujú Ray Dalio a Jamie Dimon

FED zatiaľ ignoruje ekonomické ukazovatele, ktoré sú v červených číslach. Inflácia v USA zatiaľ nie je na svojom absolútnom vrchole, ale blíži sa tam.

Je veľmi dôležité, aby sa tvorcovia politík pripravili na spomalenie dopytu, keďže oneskorený vplyv zvyšovania úrokových sadzieb a inflácie začne silno pôsobiť na hospodársku aktivitu. Ekonomike jednoznačne hrozí, že v najbližšej dobe upadne do recesie,” uviedol Joseph Brusuelas, hlavný ekonóm spoločnosti RSM US.

FED sa však musí pripraviť aj na začiatok roka 2023, keď sa uskutoční dôležité hlasovanie o regionálnych prezidentoch, ktorého výsledky by mali byť jasné začiatkom februára. Očakáva sa, že budú zvolení prezidenti, ktorí nie sú naklonení takému agresívnemu zvyšovaniu sadzieb.

Bybit baner na mobilBybit baner mobil

Najčítanejšie