Top udalosti ktoré budú hýbať kryptomenovym trhom
Top udalosti ktoré budú hýbať kryptomenovym trhom. Zdroj: shutterstock.com/Hi my name is Jacco

Pomaly sa blíži koniec roka a kryptomenová komunita naďalej naivne čaká na pohyb na trhu. Od posledného poklesu v júni sa cena nielen Bitcoinu, ale takmer všetkých kryptomien výrazne nepohla a na trhu panuje najdlhšia konsolidácia od roku 2015. Zmeniť to môže niekoľko fundamentov a udalostí, na ktoré sa pozrieme v dnešnom článku.

FED a úrokové sadzby

Počas koronakrízy sa globálny trh dostal do veľkej nerovnováhy a štáty s bankami sa snažili ekonomiku zachrániť tlačením nových peňazí na zmierenie následkov pandémie. Dôsledky a riziká? Skutočná hodnota dolára, eura a ďalších štátnych mien sa výrazne prepadla, čo sa momentálne prejavuje na vysokej inflácii. Tá núti ľudí menej míňať, čím sa spomaľuje ekonomický rast a zároveň korporácie a retailoví investori už neinvestujú do trhu toľko peňazí. Naopak, banky zvyšovaním úrokových sadzieb chcú dosiahnuť presný opak, teda aby si firmy požičiavali menej a počet novovytvorených peňazí sa znížil.

Negatívny dosah aktuálnej politiky centrálnych bánk nemá vplyv iba na akcie, ale takmer na všetky trhy vrátane kryptomien. Dokonca sa očakáva, že ešte niekoľko mesiacov by trend zvyšovania úrokových sadzieb mohol pokračovať.

Bitcoin je aktuálne 70 % od historického maxima. Pre porovnanie s minulosťou, najväčšia kryptomena niekoľkokrát klesla dokonca až o 80 % od maxima, takže ďalší pokles sa určite nedá vylúčiť. Podobne je na tom aj akciový index S&P500, ktorý poklesol od maxima o 25 %. Počas posledných kríz zaznamenal priemerný pokles až o 35 %.

Prehlaď poklesov na S&P500
Prehľaď poklesov na S&P500. Zdroj: bankrate.com

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Situácia na globálnych trhoch

Takmer všetky údaje od nezamestnanosti cez ohlásenie kvartálnych výsledkov firiem až po infláciu naznačujú skôr príchod krízy a recesie. Retailoví aj profesionálni investori posledný rok viac sťahujú peniaze z búrz, aby uhradili životne dôležité náklady. Podobný trend môžeme sledovať aj pri Bitcoine, ktorý zažíva jeden z najhorších poklesov v histórii. Od roku 2017 sa korelácia medzi akciovým a kryptomenovým trhom začína stále viac prehlbovať a čoskoro možno uvidíme, že oba trhy budú na seba úzko naviazané.

Veľké fondy a investori začínajú diverzifikovať portfólio aj do kryptomien. Zatiaľ čo pred 5 rokmi bol kryptomenový svet prevažne o rôznych developeroch a ťažiarov Bitcoinu, v súčasnosti ho začínajú ovládať veľkí hráči, ktorí pôsobia aj na akciovom trhu. Napríklad Blackrock a Grayscale, o ktoré sa zaujímajú investori z Wall Street.

Ďalší vývoj krachujúcich firiem

Nejasná situácia je aj okolo skrachovaných spoločností Luna, Celsius, Three Arrows Capital a ďalších stredne veľkých fondov. Práve prvý spomenutý projekt spustil domino efekt, pretože v Lune malo peniaze veľa ďalších fondov, ktoré o ne prišli a museli vyhlásiť platobnú neschopnosť. V týchto fondoch mali peniaze ďalšie, stredné veľké až malé fondy, ktoré rovnako teraz majú zablokovaný prístup k financiám a takto pokračujeme až k bežným investorom, ktorí prišli o veľkú časť svojich úspor. Ak by prišiel ďalší pokles na trhu, je dosť pravdepodobné, že do platobnej neschopnosti sa môžu dostať ďalšie projekty.

Krach firiem nie je problémom Bitcoinu, ten totiž nie je viazaný na žiadneho konkrétneho investora alebo centralizovanú spoločnosť. Takže pravdepodobnosť konca Bitcoinu sa blíži k nule. Na druhej strane, investori v panike môžu sťahovať časť z kapitálu a odpredávať dočasne svoje bitcoiny s cieľom ochrániť svoj majetok. To, podobne ako v prípade krachu Luny, môže na trhoch spôsobiť ďalší krátkodobý pokles.

Fundamentálne udalosti

Na opačnej strane Bitcoin stále napreduje a rozvíja sa. Preto nie je dôvod pochybovať o jeho smerovaní dopredu. Podobných poklesov v minulosti zažil niekoľko. Z dlhodobého hľadiska však vždy rástol. Preto sa netreba pozerať na Bitcoin ako na možnosť rýchleho zbohatnutia. Investovať na menej ako 5 rokov sa nepovažuje za investíciu, ale za súkromný experiment až hazard, že cena porastie alebo nie, a ja zarobím alebo prídem o peniaze. Krízy na trhoch vždy boli aj budú. Platí to tak na akciovom, ako aj na kryptomenovom trhu.

Dôkazom toho, že o Bitcoin stále javia záujem veľký investori je aj nedávne ohlásenie spoločnosti Blackrok o spustení možnosti investovať do kryptomien pre miliardárov. O približne rok a pol nás čaká ďalšia, už dopredu známa udalosť. Takzvaný halving každé 4 roky znižuje infláciu Bitcoinu na polovičnú hodnotu. Počas roka 2024 sa prvýkrát počet novovytvorených mincí za rok zníži pod 1 %. To je dokonca výrazne menej ako ciele centrálnych bank držať dlhodobo infláciu na úrovni okolo 2 až 3 %. Z pohľadu tokenomiky je tak Bitcoin ešte bezpečnejší prístav ako eur alebo dolár.

Zasadnutia

Na záver by sme chceli dať do pozornosti aj niekoľko nadchádzajúcich zasadnutí, ktoré sa budú konať na Slovensku do konca roka. Zúčastnením sa na nich môžete získať odpovede na niekoľko otázok o kryptomenách a dozvedieť sa niečo nové. Vyberáme niekoľko z nich:

  • Názov stretnutia: Crypto Vestibull
  • Miesto: Lehota pod Vtáčnikom
  • Čas: 19. 11. 2022 od 9:30
  • Cena: 10 eur

Prečítaj si aj: Scenár, o ktorom nikto nechce počuť! – Bitcoin sa pripravuje na najhoršie

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance