530 miliónov USD za NFT? – Prečo je CryptoPunks jedným z najpopulárnejších NFT kolekcií a o čo v skutočnosti ide?

Off topic CryptoPunks
CryptoPunks ,zdroj: www.shutterstock.com/mundissima
Best Wallet PCBitmarkets

Všetci tí, ktorí sa zaujímajú o svet kryptomien alebo NFT, už toho určite veľa počuli o kolekcii CryptoPunks. Ale čo to vlastne je? Prinášame krátky opis tejto zbierky nezameniteľných tokenov.

Mohlo by ťa zaujímať: Lens Protocol – decentralizovaná konkurencia Twitteru, kde vlastníte profil ako NFT

Krátko a stručne o CryptoPunks

CryptoPunks je zbierka nezameniteľných tokenov (NFT), ktorá bola vytvorená na blockchaine Ethereum. Samotný projekt spustilo v júni 2017 štúdio pod názvom Larva Labs a zakladateľmi sú Matt Hall a John Watkinson. Otcom CryptoPunks sa podarilo dosiahnuť skutočný úspech, pretože spolu s ďalšími známymi projektmi vrátane CryptoKitties, Bored Ape Yacht Club a pod. majú najväčší „hype” a predaje.

Tento experimentálny projekt bol inšpirovaný londýnskou „punkovou scénou”, kyberpunkovým hnutím a známymi umelcami populárnej hudby Daft Punk. Projekt takzvaného „krypto-umenia” bol inšpiráciou pre NFT moderného hnutia, ktoré sa čiastočne stalo súčasťou kryptomien a decentralizovaných finančných ekosystémov na niekoľkých blockchainoch.

Čo sa týka maximálneho počtu CryptoPunk, ten je obmedzený na 10 000 tokenov. Ako ste možno uhádli, pre ich obmedzenú ponuku a exkluzivitu sa používajú ako symbol vyššieho statusu v kryptomenovej komunite. Práve preto sa na trhoch predávajú za vysoké ceny.

Pokiaľ chceš obchodovať alebo iba nakupovať kryptomeny, odporúčame ti použiť burzu Binance. Nemáš ešte účet na Binance? Vytvor si ho teraz cez >>>zľavový odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu na poplatky pri obchodovaní. 

Má kolekcia týchto NFT budúcnosť?

Ako sme už povedali, existuje 10 000 unikátnych „kryptopunkov”. Presnejšie ide o 6 039 „pankáčov” a 3 840 „pankáčiek”. Každý z nich bol vygenerovaný algoritmom pomocou počítačového kódu, preto neexistujú dva rovnaké kusy.

Spočiatku boli vydávané zadarmo a mohol ich získať každý, kto mal ethereovú peňaženku. Jediným nákladom na získanie kryptopunku v čase ich pôvodného vydania boli takzvané „gas fees”. V tom čase boli bezvýznamné pre zanedbateľné využívanie siete Ethereum a malú popularitu projektu.

Čo však šokovalo mnohých je to, že v októbri 2021 sa jeden NFT token predal za neuveriteľných 532 miliónov dolárov, čo je mnohonásobne viac, ako všetky predchádzajúce predaje NFT. To viedlo k diskusii, že by mohlo ísť o nejaký druh podvodu, alebo dokonca prania špinavých peňazí. V Larva Labs uviedli, že nákup sa uskutočnil pomocou „rýchlej pôžičky”, keď si majiteľ tohto NFT kúpil token od seba za požičané peniaze, pričom pôžičku zobral a splatil ako súčasť jedinej blockchainovej transakcie.

Aby sme to celé zhrnuli, ukazuje sa, že popularita tohto projektu ešte porastie. CryptoPunks má dokonca namierené do Hollywoodu! Larva Labs totižto podpísali zmluvu s United Talent Agency, ktorá zahŕňa zastupovanie CryptoPunks vo filmoch, videohrách či v televízii!

Čítaj ďalej: Litecoin sa vďaka tejto aktualizácii môže stať najpoužívanejšou kryptomenou na trhu

Okazio PCOkazio mobil