4 znaky toho, že skončil medvedí trh a čaká nás rast

Analýzy 4 znaky toho, že skončil medvedí trh a čaká nás rast
4 znaky toho, že skončil medvedí trh a čaká nás rast. Zdroj: https://www.shutterstock.com/dalebor
BitmarketsCrypto All Stars mobil

Čoraz viac analytikov tvrdí, že akcie a kryptomeny sa nachádzajú v medveďom trhu. Ako dlho poklesy budú trvať nevieme, avšak máme k dispozícii niekoľko indikátorov, ktoré nám môžu pomôcť rozpoznať, že trh sa opäť chystá rásť. Aké sú a ako dlho môže trvať medvedí trh?

1. Najbližší halving

Halving Bitcoinu je udalosť, keď sa veľkosť odmeny pre ťažiarov kryptomeny zníži o polovicu. Táto udalosť tiež znižuje na polovicu mieru inflácie Bitcoinu a rýchlosť, akou sa nové bitcoiny dostávajú do obehu. Predchádzajúce halvingy korelovali s intenzívnymi cyklami veľkého rastu a prepadu, ktoré sa končili vyššími cenami ako pred touto udalosťou.
Posledný halving sa odohral 11. mája 2020, čo viedlo k blokovej odmene 6,25 BTC. Nasledujúci halving sa odohrá začiatkom roka 2024. Krátko po halvingu možno podľa klasického modelu očakávať nárast ceny BTC.

2. Rast klasických trhov

Kryptomeny sa v rokoch 2020 až 2022 stali predmetom záujmu inštitúcií, fondov a veľkých hráčov. Tí Bitcoin, Ethereum a ďalšie kryptomeny začali vnímať viac ako rizikové digitálne aktíva na spôsob akcií, než ako alternatívu voči zlatu. Spolu so svojím záujmom o kryptomeny priniesli z klasických trhov aj investičné metódy, čo sa prejavilo vo vyššej korelácii Bitcoinu s klasickým trhom. Keď napríklad klesal index S&P 500, klesal aj Bitcoin. A naopak, keď rástli akcie, neraz rástli aj kryptomeny. Podľa niektorých analytikov oživenie záujmu o kryptomeny príde v rovnakom čase, ako býčí trend na akciách.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítaj tiež: Bitcoin môže prekvapivo narásť, tvrdí európsky regulátor. Aké sú dôvody?

3. Monetárna politika Fedu

Klasické aj kryptomenové trhy počas posledného býčieho cyklu reagovali rovnako na správu americkej centrálny banky o zvyšovaní základnej úrokovej sadzby. Nastal pokles. Ako inflácia v Amerike rastie, Fed bude nútený zvyšovať základnú úrokovú sadzbu, a ako vieme z jeho správania z minulosti, môže to robiť aj niekoľko rokov. Toto obdobie môže trvať približne 2 až 3 roky, kým sa centrálnej banke podarí zastaviť infláciu na požadovanom cieli 2 %. Keď Fed zastaví zvyšovanie úrokov, bude to pozitívna správa pre všetky trhy a možno očakávať aj pri kryptomenách rast.

4. Záujem nadnárodných spoločností

S cenou BTC už nejaký ten čas nehýbu retailoví obchodníci, ale inštitúte, fondy a miliardári. Ako sme mohli vidieť v prípade Tesly, záujem gigantov dokáže ovplyvniť cenu ako pozitívne, tak aj negatívne. Ak by o BTC začal prejavovať záujem ďalší gigant, ako napríklad Amazon či Apple, sentiment trhu by sa mohol zmeniť aj napriek medvediemu trhu a z červených čísel by sme sa dostali k zeleným.

Záverečná bilancia

Aplikovať modely z minulosti na ďalšie správanie tak dynamického trhu ako je ten kryptomenový, môže byť neraz skôr na škodu ako na úžitok. Posledný býčí trh vyvrátil viaceré predikcie a očakávania investorov a analytikov, ktorí pôsobili na trhu už dlhé roky. Ukázalo sa, že čo platilo pri BTC niekoľko cyklov, zrazu už neplatí. Bitcoin sa nedostal na 100 000 dolárov, obchodovali ho viac veľryby ako retailoví investori a BTC futures sa ukázali ako lepší spôsob zárobku (predovšetkým shortovanie!), než zvýšenie ceny kryptomeny na 100 000 dolárov.

Záujem inštitúcií, bánk, fondov a regulácie môžu spôsobiť oživenie rastu aj vtedy, keď to investori nebudú čakať. Aktuálne však všetko nasvedčuje tomu, že sme skutočne v medveďom trhu a ďalšie poklesy môžu nastať kedykoľvek. Hladinou, ktorá by mala byť základným supportom pre BTC, je cena od 20- do 22-tisíc dolárov. Od tejto hladiny môže ísť aj mesiace do strany, sprevádzaný ďalšími poklesmi. Najťažšie však budú znášať poklesy altcoiny, ktoré môžu ešte viac stratiť zo svojej hodnoty.

Čítaj ďalej: Ponziho schéma: o čo ide a ako ju rozpoznať?

txbtxb