Bitcoin nikdy nedosiahne nulu
Bitcoin nikdy nedosiahne nulu. Zdroj: Shutterstock.com/Sergei Telenkov

Bitcoin sa aktuálne obchoduje na cenovej úrovni 23 350 dolárov a je ďaleko od nulovej hodnoty. Je však vôbec reálne, aby niekedy Bitcoin dosiahol nulu? Niektorí kritici kryptomeny tvrdia, že je to podvod, ktorý sa jedného dňa zrúti na 0. Poďme sa preto spolu pozrieť na 3 jednoduché dôvody, prečo je takmer nemožné, aby hlavná kryptomena spadla na nulovú hodnotu.

Adopcia kryptomien

Odkedy vznikol Bitcoin, jeho adopcia z dlhodobého hľadiska narastá. To, že adopcia rastie, prispieva k postupnej legitimizácii kryptomien. Posledný bullrun bol zo značnej časti poháňaný aj inštitúciami, čo taktiež prispieva k širšej adopcii. Ako príklad poslúži známy bankový gigant Goldman Sachs, ktorý v apríli oznámil, že začne poskytovať investičné nástroje pre BTC.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Mohlo by ťa zaujímať: Prečo kryptomenový trh robí opak toho, čo očakávate?

Bitcoin poháňaný halvingom

Ďalším dôvodom, prečo Bitcoin nikdy nespadne na nulu, je halving. Doposiaľ po každom halvingu nastal bullrun ceny. Prečo však po halvingu cena rastie? Trhová cena Bitcoinu narastá vždy po halvingu, pretože odmena za vyťažený blok klesne na polovicu, čo spôsobí, že za rovnakých 10 minút do obehu prúdi o polovicu menej BTC. Tento fakt zabezpečuje, že bitcoinová ponuka sa rozširuje pomalšie a preto jeho vzácnosť narastá, keďže dopyt z dlhodobého hľadiska rastie.

Ťažiari budú motivovaní zabezpečovať sieť vďaka transakčným poplatkom a nie blokovej odmeny. Keďže halving spôsobí nárast ceny, ťažiari budú zarábať z transakčných poplatkov, ktoré budú vyššie. Očakáva sa, že ak vezmeme do úvahy predošlé rasty po halvingu, tak cena BTC by v súčasnosti mala dosiahnuť zhruba 280 000 dolárov v roku 2024.

Deflačný charakter

Anualizovaná miera inflácie Bitcoinu klesá a s ňou aj množstvo tokenov, ktoré zostáva vyťažiť. To z dlhodobého hľadiska zabezpečuje, že Bitcoin bude mať stále nejakú hodnotu, čo vyplýva aj z obmedzenej ponuky. Ak z dlhodobého hľadiska dopyt bude rovnaký alebo vyšší a ponuka bude obmedzená, cenu to vytlačí nahor.

Zdá sa, že mnoho faktorov potvrdzuje, že Bitcoin nikdy nedosiahne nulovú hodnotu. Najdôležitejšia však vždy bude dôvera, ktorá tvorí hodnotu Bitcoinu.

Prečítaj si tiež: Bitcoin: čaká nás posledný prepad a potom bullrun

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance