Bitcoin a trh sa správa naopak
Bitcoin a trh sa správa naopak. Zdroj: Shutterstock.com/Ground Picture

Smerovanie kryptomien by malo byť predovšetkým určené trhovou kapitalizáciou. No sledovanie tejto metriky by malo byť správne pochopené, keďže môže viesť k mylným záverom, ktoré investorov môžu doviesť k nesprávnym rozhodnutiam. V konečnom dôsledku tak Bitcoin a trh pôjde oproti vášmu rozhodnutiu.

Aktuálna ponuka BTC je vyše 19 miliónov a odhaduje sa, že sa stratilo takmer 4 milióny mincí z celkovej ponuky. K strate dôjde vtedy, ak sa stratí súkromný kľúč. Ak teda klesne kapitalizácia napríklad o 1 bilión, neznamená to, že investori utrpeli straty v tejto hodnote.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Prečítaj si tiež: Výhľad pre Bitcoin na august: To najhoršie stále môže byť pred nami

Prečo sa Bitcoin správa inak, ako očakávame

Priamo na kapitalizáciu nadväzujú aj forky Bitcoinu. Tieto kryptomeny vznikli ako samostatné siete Bitcoin Cash, Bitcoin SV alebo Bitcoin Gold. Logicky pri ich vzniku môže dôjsť k poklesu trhovej kapitalizácie BTC. Pokles je však potrebné počítať aj so stratenými mincami, ktoré predstavujú zhruba 20 %. Preto aj trhová kapitalizácia v konečnom dôsledku klesne menej, ako si v skutočnosti myslíme.

Trhová kapitalizácia BTC
Trhová kapitalizácia BTC. Zdroj: Coinmarketcap.com

Potom tu máme zabalené mince, ktoré využívajú kontrakty, aby napríklad investori vedeli s Bitcoinom obchodovať na sieti ETH. Hodnota zabalených mincí sa počíta dvakrát, čo tiež skresľuje obraz o trhu.

Ak na trhu klesá dopyt a záujem, skutočný počet aktívnych adries a mincí klesá. To sa však nemusí priamo odraziť aj v trhovej hodnote. Výsledkom je, že na zvýšenie cien a trhovej kapitalizácie je potrebný aj menší objem obchodovania v porovnaní s tým, čo si myslíme. Častokrát si totižto myslíme, že na potvrdenie rastúceho trendu musia existovať obrovské objemy. Bitcoin sa aktuálne formuje na dlhodobom dne a do pár mesiacov pravdepodobne dôjde k obratu. Investori, ktorí však budú čakať na extrémne vysoké objemy, môžu zmeškať nákup na dne.

Tieto faktory vplývajú na celkové ohodnotenie trhovej kapitalizácia, ktorá by mala odzrkadľovať peniaze naliate do trhu, no častokrát vedie k mylným rozhodnutiam, ktoré nás potom privedú do situácie, keď sa trh správa opačne, ako sme si mysleli.

Mohlo by ťa zaujímať: Aká bude cena Bitcoinu do roku 2030? Súhrn predikcií expertov

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance