akcie padaju medved bitcoin koronavirus

Bitcoin dnes krátko po polnoci zaznamenal prekvapivú pumpu a otestoval tohtoročné low na hladine 10 500 $. Následne sa ustálil tesne nad desaťtisícovou cenovkou, kde vydržal necelých 16 hodín. Potom prišiel návrat späť na pôvodnú hladinu a Bitcoin tak na hodinovom grafe vytvoril obávanú formáciu Bart. 

PRÁSK a už to zletelo dole – Bitcoin predviedol ukážkového Barta

Prekonanie historickej rezistencie sa tak nekoná a nádeje mnohých kryptomenových nadšencov nateraz spľasli. Čo však stojí za dnešným prepadom? Prečo sa Bitcoin neudržal nad 10-tisícovou hranicou? Tu sú tri hlavné dôvody.

Sledujte kryptomagazin na facebooku a nenechajte si ujsť naše spravodajstvo

Prevaha longov na burze BitMEX a kaskáda likvidácií

Stále viac traderov v poslednej dobe začínalo byť bullish a očakávali rozhodujúci pohyb smerom hore. Vo výsledku tak výrazne rástli objemy long pozícií na burzách, ktoré podporujú obchodovanie na páku.

Miera financovania BTC a ETH futures kontraktov na platforme BitMEX krátko pred dnešnou korekciou dosiahla 0,16 a 0,19%. Bežne sa pritom v prípade Bitcoinu pohybuje okolo 0,01%. To znamená, že traderi ktorí longovali, museli každú hodinu platiť 0,16% svojej pozície. Tento mechanizmus zabezpečuje, že na trhu nikdy dlhodobo nebude otvorených nepomerne viac longov či shortov.

Bitcoin long pozície na burze BitMEX

Dnes výrazne prevažovali longy. Stačil iba krátky pohyb smerom dole, aby BitMEX zlikvidoval veľkú časť týchto pozícií. Pri uzavretí longu sa predávajú Bitcoiny, čo posúva cenu ešte nižšie a likvidujú sa tak ďalšie long pozície. Vznikla tak kaskádová reakcia, ktorá cenu BTC v priebehu 15 minút poslala na 8600 $ – strata 1500 $ alebo 15%. Celkovo sa tak zlikvidovali longy v hodnote 120 miliónov dolárov.

Číňania využili pandémiu ako zbraň proti USA – Uspejú vo svojom ťažení?

Bitcoin odmietol niekoľkoročnú rezistenciu

Druhým dôvodom dnešného prepadu bolo odmietnutie jednej z najsilnejších rezistencií, s akými mal kedy Bitcoin dočinenia. Pásmo 10 000 – 10 500 $ dlhodobo pôsobí ako extrémne silná technická úroveň a Bitcoin si na nej už mnohokrát vylámal zuby. Konkrétne trikrát iba za posledných 8 mesiacov a dvakrát v tomto roku.

Odmietnutie na tejto technickej úrovni sa dalo očakávať. Bitcoin totiž ešte pred 2,5 mesiacmi otestoval tohtoročné low na cene 3700 $. Než nadobro prekoná 10 00 0$, bude musieť ešte nejakú dobu konsolidovať. Dobrou správou je, že o Bitcoin je momentálne obrovský záujem a inštitucionálni investori prvýkrát v histórii pravidelne nakupujú viac mincí, než koľko sa vyťaží. Iba spoločnosť Grayscale pre svojich klientov denne nakupuje v priemere 1350 BTC (o 50% viac, než koľko ťažbou vojde o obehu).

Veľryby presunuli BTC na burzy

Niekoľko hodín pred dnešným dumpom veľryby začali presúvať svoje peniaze zo súkromných peňaženiek na burzy Binance a BitMEX. Zaznamenali sme niekoľko veľkých transakcií ktoré naznačovali, že niečo bude diať.

Tok peňazí na Binance a BitMEX
Tok peňazí na Binance a BitMEX

Kombinácia týchto troch faktorov vysvetľuje dnešný prepad BTC. Veľryby presunuli svoje coiny na burzy aby ich predali na dlhoročnej rezistencii, čo spôsobilo kaskádu likvidácií longov.

Ako sú na tom počas pandémie koronavirusu a masívnych demonštrácií v USA akciové indexy? Prekvapivo dobre. Tento týždeň pravdepodobne vytvoria nové maximum. FED sa očividne činí. Ako dlho im to vydrží než príde kolaps, Prečítajte si našu analýzu:

Analýza indexov Dow Jones a Nasdaq – Americký akciový trh posilňuje aj napriek aktuálnej sociálnej nestabilite

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance