Analýza indexov Dow Jones

Tak nám tie protesty, rabovania, ničenia majetku a bitky s bezpečnostnými zložkami v USA pekne gradujú, ale americkým akciovým indexom (S&P 500, Dow Jones a Nasdaq) je to tak nejako jedno. Je to celkom zvláštna situácia, pretože spolu s tým, že makrodáta z USA nie sú úplne priaznivé, tak mi stále nedáva zmysel trhové správanie.

Ako je možné, že sú investori voči aktuálnemu dianiu ľahostajní? Prečo na tom trhu zotrvávajú? Kde berú tú istotu, že to celé skoro neskolabuje? Tých otázok ma napadá teraz veľa a nejde mi do hlavy, prečo americkí a zahraniční investori chcú v aktuálnej situácii držať aktíva vydané americkými firmami.

Aktuálna situácia na 4H TF indexe Dow Jones (Futures)

analýza DJI

Trh s futures na Dow Jones hovorí jasne – stále nám tu pretrváva vzostupný smer kurzu. Momentálne je kurz v blízkosti rezistencie 25 695 bodov, kde sme už pred pár dňami mali neúspešný pokus o prerazenie. V týchto chvíľach sa znova o rezistenciu bojuje, ale vzhľadom k tomu, že cena nemá veľmi kam ísť, tak by sme mali mať čoskoro výsledok.

Kurz totiž rešpektuje už dva týždne zakreslenú krátkodobú trendovku, takže trhu nezostáva nič iné ako prerazenie odporu, či dôjde k breakdownu trendovej priamky. V takom prípade je najbližším supportom hladina 24 968 bodov.

Indikátory

Podľa indikátora RSI si trh aj napriek poslednému krátkemu výpredaju drží veľkú silu. Nezdá sa, že by malo dôjsť k nejakému dumpu. Čo sa týka MACD, tak ten posledný výpredaj spôsobil na tomto indikátore bearish cross. Teraz sa už zasa schyľuje k bullish crossu.

Aktuálna situácia na 4H TF indexe Nasdaq (Futures)

analýza nasdaq

Akciový index taktiež smelo posilňuje a ešte pred pár hodinami chýbalo v relatívnych hodnotách menej ako 1 % k dosiahnutej ATH hladiny z februára. Dosiahnutie tejto cenovej úrovne je skutočne len otázkou času, a mňa osobne hrozne zaujíma, ako sa trh nakoniec zachová.

Bude trh aj potom pumpovať, či dôjde k tvrdému dumpu? To by znamenalo veľmi zákerný bull trap. Bohužiaľ, na toto nikto priamu odpoveď nepozná, pretože nikto doma nevlastní vešteckú guľu.

Treba ale poznamenať, že akciový index Nasdaq ženie len niekoľko titulov, ako je Amazon, Facebook, AMD, Tesla a pod. Čo je samo o sebe alarmujúce a nemyslím si, že pre pár vyvolených firiem neplatí zmena ekonomického cyklu.

Indikátory

Povedal by som, že indikátor RSI nás začína trochu varovať pred problémom. Je oveľa viac vidieť, že hoci cena indexu expanduje, tak hodnoty indikátora práve vysoko nejdú. Čo možno ľahko vidieť vďaka tomu, že tá rezistenčná čiara je stále neprerazená.

Začína sa nám tu dokonca tvoriť aj malá medvedia divergencia. Keď prejdeme k MACD, tak vidíme, že na jednej strane tá volatilita sústavne klesá a máme zotrvačnosť pozitívnu.

Záver

Myslím si, že čoskoro musí prísť väčší pohyb, čo sa dá najviac vidieť na technologickom indexe Nasdaq, ktorý tak trochu páchne finančnou bublinou. A zároveň si myslím, že je potrebné byť pri investovaní v tejto dobe extrémne zdržanlivý. Tá situácia je teraz v USA dosť šialená, a takto to môže trvať aj celé týždne.

Čoskoro by mali vyjsť aj aktualizované dáta ohľadom americkej nezamestnanosti, a tie najpesimistickejšie odhady tvoria skoro 25 % nezamestnanosť. To sú úplne strašné čísla a ja neverím, že to budú môcť investori donekonečna ignorovať. 

Autor: Jaroslav Jarolím

Čo čítať ďalej?

Analýza zlata a striebra – Trh so striebrom je už blízko k zmene trendu

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Jaroslav Jarolím.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance