190 miliónov dolárov ukradnutých! Jedna z najväčších krádeží v sektore DeFi!

Novinky Nomad bridge defi hack
Nomad bridge defi hack. Zdroj: Shutterstock.com/Sergey Nivens
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Posledné dni sú plné negatívnych správ o kryptomenách. Najnovšie bol hacknutý medzisieťový most Nomad bridge, ktorý pripravil investorov o približne 190,7 milióna dolárov.

Nomad bridge hacknutý

Nomad bridge je most, ktorý umožňuje presun medzi blockchainami Avalanche (AVAX), Ethereum (ETH), Evmos (EVMOS), Milkomeda C1 a Moonbeam (GLMR). Vďaka nemu môžu používatelia voľne presúvať svoje aktíva naprieč sieťami.

Prvý hack ukradol z Nomadu 100 WBTC, ktoré mali hodnotu približne 2,3 milióna dolárov. Nasledovalo odcudzenie tokenov Wrapped Ether (WETH), USD Coin (USDC), Frax (FRAX), Covalent Query Token (CQT), Hummingbird Governance Token (HBOT), IAGON (IAG), Dai (DAI), GeroWallet (GERO), Card Starter (CARDS), Saddle DAO (SDL) a Charli3 (C3).

Ukradnuté peniaze obdržali stovky adries, čo nie je zvykom. Hacknutie mostu sa realizovalo len krátko po zverejnení kompletného zoznamu investorov, ktorí používajú a investovali do mostu Nomad. Investori sa zúčastnili prvého kola so sumou 22 miliónov dolárov.

DeFi Llama - Nomad

DeFi Llama – Nomad. Zdroj: defillama.com

Graf vyššie zobrazuje zostatok na účte Nomad, ktorý bol takmer celý vykradnutý. Podľa DeFi Llama má k dňu 3. augusta projekt Nomad celkovú uzamknutú hodnotu (TVL) iba 97 848 dolárov.

Prečítaj si tiež: Solana obeťou hackerského útoku, z peňaženiek zmizli milióny dolárov!

Jeden z najväčších hackov v dejinách

Tento útok sa zaraďuje medzi najväčšie, aké kedy zasiahli trh DeFi. Na Twitteri sa Nomad v utorok vyjadril, že vyšetruje incident a bude poskytovať aktualizácie. Na rozdiel od iných útokov sa tento hack stal dostupným pre všetkých. Viacerí používatelia totižto začali vysávať sieť jednoduchým nasledovaním prvých útočníkov.

Rutinná aktualizácia mosta umožnila používateľom falšovať transakcie a nakupovať kryptomeny v hodnote miliónov dolárov. Ide o chaotický hack, ktorý nemá dosiaľ paralely. Práve slabé miesta takýchto mostov z nich robia ľahký terč útokov.

Mohlo by ťa zaujímať: Aktuálne: kryptomenový podvod za 300 miliónov odhalený. SEC vyšetruje kryptomenovú Ponziho schému

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.