Aktuálne: kryptomenový podvod za 300 miliónov odhalený. SEC vyšetruje kryptomenovú Ponziho schému
Aktuálne: kryptomenový podvod za 300 miliónov odhalený. SEC vyšetruje kryptomenovú Ponziho schému. Zdroj: shutterstock.com/Torbz

Americká komisia pre cenné papiere (SEC) odhalila kryptomenovú Ponziho schému a obvinila 11 ľudí z finančného podvodu, vďaka ktorému získali podvodníci od investorov z celého sveta viac ako 300 miliónov dolárov! Na vyšetrovanie upozornila agentúra Reuters.

Ponziho schéma

Podvodný projekt sa nazýva Forsage. Vyšetrovanie SEC-u preukázalo, že firma, ktorá vznikla v januári 2020, bola postavená na princípoch Ponziho schémy. Noví investori boli vyplácaní z peňazí starších investorov, pričom firme sa darilo takto fungovať až dva roky. Ziskovosť spočívala v neustálom príleve nových retailových investorov. Takto sa predstaviteľom firmy podarilo získať od investorov až 300 miliónov dolárov.

Carolyn Welshansová, šéfka oddelenia SEC-u pre kryptomenové aktíva a kybernetiku, o firme Forsage povedala:

Forsage je podvodná pyramídová schéma, ktorá bola spustená v masívnom meradle a agresívne predávaná investoromPodvodníci nemôžu obísť federálne zákony o cenných papieroch tým, že svoje schémy zamerajú na inteligentné zmluvy a blockchainy.“

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítaj tiež: Ponziho schéma: o čo ide a ako ju rozpoznať?

Medzi 11 obvinenými sú aj zakladatelia firmy Forsage. Naposledy žili v Rusku, v Gruzínsku a Indonézii, ako podľa správy uviedla SEC. Kryptomeny stále lákajú množstvo podvodníkov, ktorí v nich pre chýbajúcu reguláciu vidia rýchlu vidinu zárobku.

Len v prvom štvrťroku 2022 bolo nahlásených podvodov približne vo výške 329 miliónov dolárov. V prvom štvrťroku 2022 sa odohrali podvody do výšky polovice sumy, ktorá predstavuje výslednú výšku podvodov za rok 2021. V článku nižšie sa dočítate, ako kryptomenové podvody rozpoznať a ako sa pred nimi chrániť.

Čítaj ďalej: Kryptomenové podvody – ako vás pripravia o peniaze a ako sa pred nimi chrániť

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance