Ethereum 2.0 a poplatky
Ethereum 2.0 a poplatky. Zdroj: Shutterstock.com/Igal Melamed

Primárnym cieľom aktualizácie Ethereum 2.0 je zlepšiť škálovateľnosť, aby sieť dokázala spracovať viac transakcií bez oneskorení alebo vysokých poplatkov. Aj keď sa úplné účinky aktualizácie prejavia až po jej zavedení, niektoré z možných prípadov použitia Etherea 2.0 zahŕňajú:

 • Podpora prijatia technológie blockchain vo veľkých podnikoch
 • Vytvorenie viacerých decentralizovaných autonómnych organizácií (DAO) a modely riadenia založené na inteligentných zmluvách a nedôveryhodných interakciách
 • Spustenie tokenov Etherea, ktoré umožnia novým projektom získavať finančné prostriedky a spúšťať svoje vlastné tokeny v sieti Ethereum
 • Ďalšie rozšírenie nezameniteľných tokenov (NFT) a iných digitálnych aktív, ktoré možno uložiť na blockchaine Etherea
 • Očakáva sa, že vylepšená podpora platforiem decentralizovaného financovania (DeFi) a DApps bude využívaná širšou verejnosťou

Okrem týchto výhod je tiež pravdepodobné, že Ethereum 2.0 umožní rôzne nové prípady použitia, ktoré v súčasnej sieti nie sú možné, ako napríklad:

 • Distribúcia tokenov, ktoré predstavujú vlastnícke práva, ako spôsob správy licenčných poplatkov v hudobnom priemysle
 • Vytvorenie decentralizovaného ekosystému AI (umelá inteligencia), ktorý používateľom umožní trénovať a speňažiť svoje vlastné modely
 • Uľahčenie bezpečných a nenákladných cezhraničných platieb
 • Umožnenie manažérom dodávateľského reťazca sledovať dodávku produktov bez strachu z manipulácie
 • Poskytovanie decentralizovanej platformy pre hry a prediktívne trhy
 • Zvýšené súkromie a kapacita na ukladanie veľkého množstva údajov, čo môže byť užitočné najmä pri uchovávaní citlivých informácií, ako sú lekárske záznamy a finančné údaje.

Zatiaľ čo do úplného zavedenia aktualizácie je ešte čas, výhody, ktoré sľubuje, sú značné a mohli by mať zásadný vplyv na spôsob, akým firmy a jednotlivci v budúcnosti budú využívať technológiu blockchain.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Mohlo by ťa zaujímať: Ethereum zaznamenáva rekordný objem v stakingu ETH 2.0!

Popularita platformy Ethereum

Očakáva sa, že popularita blockchainovej siete po vydaní Etherea 2.0 porastie.

Ethereum 2.0 ponúkne zvýšenú škálovateľnosť, bezpečnosť a efektivitu pre firmy a jednotlivcov, ktorí chcú využiť technológiu blockchain. Ethereum je v súčasnosti popri Bitcoine (BTC) jednou z najznámejších kryptomien s takmer 4 miliónmi peňaženiek, ktoré aktívne držia ETH od februára 2022.

Blockchain ETH je aj naďalej miestom, kde sa odohráva väčšina aktivít DeFi a NFT, pričom na platforme sa každý deň spúšťajú nové DApps a projekty. Podľa analytikov má Ethereum v súčasnosti 70 % všetkých transakcií DeFi na trhu s kryptomenami a jeho blockchain sa používa na podporu väčšiny NFT a herných projektov.

Počet transakcií v sieti Etherea

Priemerný počet transakcií v sieti Etherea je v súčasnosti 1,1 až 1,5 milióna transakcií denne. Očakáva sa, že tieto čísla sa po spustení Etherea 2.0 exponenciálne zvýšia, pretože sa umožní spracovať podstatne viac transakcií za deň. V súčasnosti dokáže sieť spracovať iba 15 transakcií za sekundu.

Ethereum 2.0 má za cieľ exponenciálne zvýšiť toto číslo na približne 150 000, kým budú upgrady plne spustené. Ak sa to stane realitou, Ethereum sa nepochybne stane jedným z najrýchlejších a najškálovateľnejších blockchainov, ktoré existujú, čo by malo ešte viac zvýšiť jeho popularitu.

Riešenie problémov so škálovateľnosťou a vysokými nákladmi za plyn

Škálovateľnosť bola vždy jednou z najväčších výziev Etherea. Platí to najmä pre vývojárov, ktorí chcú vybudovať platformy DApps a DeFi na blockchaine, pretože transakčné náklady môžu byť neúmerne vysoké.

So spustením Etherea 2.0 však bude konečne možné škálovať sieť spôsobom, ktorý výrazne zníži náklady a umožní rýchlejšie transakcie. Takže áno, očakáva sa, že aktualizácia Ethereum 2.0 zásadne zníži poplatky za plyn.

Prečítaj si tiež: Výnosy baníkov Etherea prekonali Bitcoin o 224 mil. $ – oplatí sa ťažiť pred prechodom na staking?