Životné princípy a zásady úspechu miliardára a zakladateľa burzy Binance Changpeng Zhaoa (1. časť)

Novinky
Princípy zakladateľa burzy Binance Changpeng Zhaoa. Zdroj: Binance
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Toto je postupne dopĺňaný dokument, v ktorom sa snažím zaznamenať niektoré zásady a princípy, ktorými sa riadim. Nie všetky zásady sa dajú označiť za správne alebo nesprávne, väčšina z nich predstavuje iba môj uhol pohľadu.

1. Všeobecné zásady

1.1. Buďte féroví

Ide o všeobecný princíp pokrývajúci mnoho aspektov života, od osobných vzťahov, kolegov v práci až po obchodné dohody. Verím, že k ľudom sa treba správať férovo. Nevyužívajte iných a nedovoľte, aby iní využívali vás. Ak sa vám v tomto nepodarí dosiahnuť tú správnu rovnováhu, v živote sa ďaleko nedostanete. To sa, samozrejme, ľahko hovorí, ale ťažšie dodržiava v reálnom živote. Každý vníma subjektívne a je trochu zaujatý v prospech samého seba. Musíte tomu odolať a byť čo najobjektívnejší.

1.2. Budujte dlhodobé, obojstranne výhodné vzťahy alebo dohody

Ľudia toto tvrdenie nadmerne používajú a dávajú mu zlú povesť. Ja mu však verím. Úspech sa buduje dlhodobo a na udržanie zdravých vzťahov je potrebné vytvárať a udržiavať dlhodobé obojstranne výhodné dohody. Aby dohoda mala zmysel, musí byť výhodná pre obe strany. Vždy sa opýtajte, čo z toho získa druhá strana. 

Jednostranné ponuky nevydržia dlho a vždy si musíte hľadať nových (slabých) partnerov, s ktorými budete spolupracovať. Návratnosť investícií je záporná a krátkodobé úspechy sú malé. Nie som ich zástancom. Často majú z dlhodobého hľadiska negatívny vplyv. Takéto dohody odvádzajú vašu pozornosť od vášho dlhodobého cieľu, pričom skryté alternatívne náklady sú vysoké.

Budujte dlhodobé vzťahy

Budujte dlhodobé vzťahy. Zdroj: shutterstock.com/SFIO CRACHO

Zamerajte sa na dlhodobé a väčšie výhry.

Pod pojmom „krátkodobá výhra” mám na mysli jednorazové krátkodobé výhry. Nezamieňajte si to s postupnými malými výhrami, ktoré smerujú k väčšiemu dlhodobému cieľu. Tie sa vám určite zídu.

1.3. Snažte sa vyhnúť „zlým” vzťahom

Existujú tzv. neetickí/toxickí ľudia. Ľudia, ktorí nezdieľajú vaše hodnoty alebo poslanie. Ľudia, ktorí plytvajú vaším časom. Pustite ich z hlavy. Odstráňte ich zo svojho života. Hlavne posledná kategória vzhľadom na ľudí, ktorí plytvajú vaším časom, je často prehliadaná.

Ide o ľudí, ktorí sú „nároční na údržbu”, alebo tzv. „nároční priatelia”. Neustále vyžadujú vašu pozornosť, sú rozrušení z každej maličkosti, potrebujú vám hovoriť alebo potrebujú, aby ste im opakovali, akí sú dôležití, dobrí atď. Na tom nie je nič zlé, ale ja (CZ) ich nezvládam. Pracujem len s nenáročnými a sebavedomými ľuďmi.

A potom sú tu „ukecané” typy. Na tom opäť nie je nič zlé. Ale v tejto fáze môjho života nemám čas na klebety. Takýmto ľudom sa tiež snažím vyhýbať. Viac o rozhovoroch si povieme neskôr.

Vyhýbajte sa toxickým vzťahom

Vyhýbajte sa toxickým vzťahom. Zdroj: shutterstock.com/Prostock-studio

1.4. Buďte etickí

Nikdy neprekračujte etické hranice. Vždy sa vám to vráti.

Pri práci s používateľmi vždy zvoľte najsprávnejší postup, nie ten najľahší. 

1.5. Sústreďte sa

Úspech sa neodvíja od toho, koľko vecí ste schopní urobiť. Odvíja sa od toho, akí ste dobrí v niekoľkých vybraných veciach. Schopnosť sústrediť sa vám umožni tvrdo pracovať. Snažte sa zo svojho života odstrániť rušivé vplyvy. 

Čo sa týka mňa, nemám veľa koníčkov. Každý deň cvičím 30 minút. Nevlastním veľa fyzického majetku, ktorý by bolo potrebné udržiavať. To je príliš časovo náročné. 

Potenciálnym rizikom takéhoto prístupu je až príliš úzke zameranie, v dôsledku ktorého vám uniknú príležitosti. Ale v dnešnom svete preťaženom informáciami sa to stáva len ťažko.

1.6. Buďte pozitívni

Všetci v živote čelíme mnohým výzvam, či už ide o vzťahy s rodinou a priateľmi, alebo problémy v práci. Pozitívny prístup zvyčajne prináša pozitívne výsledky. Neviem presne prečo to tak je, ale svet tak jednoducho funguje.

Buďte pozitívni

Buďte pozitívni. Zdroj: shutterstock.com/Black Salmon

V hlave mi utkvelo jedno príslovie, ktoré mi v priebehu rokov veľmi pomohlo.

„Čo robiť, keď sa dostanete na dno údolia? Len kráčajte ďalej a dostanete sa z neho von.”

Ak viete, že konáte eticky, všetky negatíva sa vytratia. Budete nabití pozitívnou energiu. To je jedna z hlavných výhod etického správania.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítaj tiež: Táto kryptomena z TOP 10 najlepšie odolala inflácii

1.7. Buďte zodpovední 

Správne zmýšľanie je predpokladom úspechu v živote. Buďte zodpovední a hrdí na to, čo robíte. 

Nerobte len strojové úlohy. Nebuďte ten, čo len pokladá tehly na stenu. Buďte ten, čo stavia katedrálu. Ak si nemyslíte, že „staviate katedrálu”, mali by ste si nájsť inú prácu.

Ak sa chystáte niečo urobiť, choďte do toho naplno. Premýšľajte o tom, čo ešte musíte urobiť, aby ste to zlepšili, a čo vám ostatní nepovedali. Neste zodpovednosť za výsledky, úspechy alebo neúspechy. Ak si osvojíte tento spôsob myslenia, vaše pracovné výsledky sa magicky zlepšia a na ceste k úspechu budete napredovať rýchlejšie.

Neustále sa vzdelávajte

Neustále sa vzdelávajte. Zdroj: shutterstock.com//fizkes

1.8. Neustále sa vzdelávajte

Svet sa neustále vyvíja. Preto sa musíte neustále učiť. Čítajte knihy. Žite v rôznych mestách. Vytvorte si svetonázor.

Správy zvyčajne nečítam. Zistil som, že je ľahké stotožniť sa s obsahom desaťminútových článkov, ale tieto články nejdú dostatočne do hĺbky a po prečítaní sa na vás nič nenalepí.

Keď čítam knihy, informácie v nich idú do detailov, vidím za nimi dôvody, príklady, a po 8 hodinách majú niektoré koncepty tendenciu sa na vás nalepiť. Zistil som, že knihy majú najvyššiu návratnosť investícií, pokiaľ ide o sebazdokonaľovanie. Kupujem veľa kníh, asi 300 ročne, ale nedočítam ich všetky. Ročne prečítam približne 80 kníh.

Tiež sa snažím každý deň niečo málo napísať. Môže to byť príspevok na blog alebo článok (ako je tento). Písanie mi pomáha upevniť si myšlienky a lepšie ich usporiadať.

Záver

Tento článok je prevzatý z blogu burzy Binance a prešiel jazykovou a štylistickou úpravou v rámci redakčnej prípravy. Článok bol vydaný v rámci spolupráce s burzou Binance.