Zatiaľ, čo banky padajú, tak kryptomeny sa javia ako investícia roka

Ekonomika Banky padajú ale bitcoin rastie
Banky padajú ale bitcoin rastie. Zdroj: Shutterstock.com/Larry Zhou/Blue Planet Studio
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Počas tohto víkendu sa nám znova pripomenula banková kríza, živel, ktorý sme s hrôzou sledovali začiatkom marca. Zažili sme vlnu bankových kolapsov, kedy sa potopili ku dnu významné americké banky Silicon Valley Bank, Signiture Bank aj Silvergate. V Európe sa kríza prejavila na švajčiarskej banke Credit Suisse.

Tieto udalosti mimoriadne otriasli dôverou investorov v celý bankový systém. A paradoxne kryptomeny, ktoré boli vždy považované za rizikové aktívum, sú dnes pre investorov záchranným člnom na rozbúrenom mori financií.

Banky sú stále vo väčšom ohrození

V marci investorov zachránila americká vláda, ktorá poskytla záruky na vyplatenie vkladov všetkým veriteľom skrachovaných bánk. Prešlo niekoľko týždňov a bankový sektor hlási ďalšiu obeť bankovej krízy, je ňou First Republic Bank. Podrobne sme vás o tejto udalosti informovali v tomto článku.

Počas bankovej krízy, investori v obave o svoje vklady, masívne vyberali peniaze z bánk. First Republic bank vtedy prišla o vklady v hodnote viac ako 100 miliárd dolárov. To spôsobilo prudký prepad jej akcií a následný bankrot. Najprv prevzali kontrolu nad padajúcou bankou federálne vládne orgány, no vzápätí ju odkúpila najväčšia americká banka JPMorgan Chase Bank.

Prepad akcií First Republic Bank

Prepad akcií First Republic Bank. Zdroj: TraidingView.com

Bankový systém dnes bojuje o život, pravdepodobne budeme svedkami aj ďalších otrasov v tomto sektore a možno príde až zemetrasenie.

Ak sa pýtate, či môže banková kríza zasiahnuť aj slovenské banky, odpoveď nájdete v našom minulom článku.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a
najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>
náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Je dobre si vysvetliť prečo sú vlastne americké banky dnes v problémoch.

Možno sa aj vy pýtate, prečo vlastne banky zrazu krachujú? Odpoveď je jednoduchá, kvôli americkým štátnym dlhopisom.

Banky, ktoré nakupovali štátne dlhopisy pred dvoma rokmi, sú dnes, dá sa povedať v strate, pretože úroky od vtedy výrazne vzrástli. Ak banka takýto dlhopis drží, nemusí realizovať stratu, môže ho predať neskôr, keď budú na trhu iné podmienky. Ale ak banka čelí náporu vkladateľov, ktorí žiadajú o vyplatenie svojich vkladov, vtedy musí predať dlhopisy v strate, aby dokázala vyhovieť požiadavkám klientov. To sa stalo aj teraz banke First Republic.

Máme tu „bank-run”.

Každou ďalšou skrachovanou bankou sa dôvera investorov v bankový systém oslabuje. To zvyšuje množstvo vkladateľov, ktorí požadujú svoje vklady späť. A tým sa ďalšie banky dostávajú do ťažkostí. Domino už padá. Ako bude pokračovať, kde sa zastaví?

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Kryptomeny prežívajú zlaté časy

Počas marca, kedy sa bankový sektor hlboko prepadal, kryptomeny nie len že nepadali, ale dokonca dosahovali aj výrazný rast. Bitcoin si len v mesiaci marec pripísal rast o viac ako 45 %. Rovnako ho nasledovali aj iné kryptomeny, ethereum aj cardano narástli v marci o 30 %.

Rast bitcoinu v marci

Rast bitcoinu v marci. Zdroj: TraidingView.com

Na tomto je jasne vidieť, že investori, ktorí opúšťajú banky, presúvajú svoj kapitál aj do kryptomien. Pred nedávnom sme vás informovali, že bitcoin sa v roku 2023 stal svetovým aktívom číslo jedna a svojou ziskovosťou prekonal očakávania. Jeho cena za posledného pol roka narástla takmer o 100 %. A mnoho faktorov nasvedčuje tomu, že tento rast ešte ani zďaleka neskončil.

S vysokou pravdepodobnosťou môžeme povedať, že bitcoin, a rovnako aj iné kryptomeny, budú z dlhodobého pohľadu aj naďalej stúpať. Dôvodom nie je len nestabilita bankového systému, ale taktiež aj blížiaci sa halving, ktorý historicky vždy znamenal obdobie najväčšieho rastu. Ten nasledujúci je naplánovaný na apríl roku 2024.

Prečítajte si aj: Predstavuje kolaps ďalšej veľkej banky vážny problém?

Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.