Toto je hlavný dôvod krachu Silicon Valley Bank. Hrozí podobný osud slovenským bankám?

Ekonomika Ako krach SVB ohrozuje slovenské banky
Ako krach SVB ohrozuje slovenské banky. Zdroj: shutterstock.com/rarrarorro/esfera
BitmarketsBitmarkets

Kolaps veľkej americkej banky Silicon Valley Bank bol prvým plamienkom, ktorý zapálil požiar nedôvery v bankový systém. Tento oheň sa snažia uhasiť vládne inštitúcie tým, že uisťujú investorov o tom, ako sú ich vklady v bezpečí. No plamene pochybností šľahajú v mysli každého, komu nie je jasné, „ako mohlo dôjsť ku krachu takej významnej bankovej inštitúcie.” A úplne prirodzene si každý kladie otázku „môže sa to stať aj mojej banke?” No nie každý pozná na tieto otázky aj odpovede.

Ako uviedol portál Economicobservatory, Silicon Valley Bank podľahla zraneniam, ktoré spôsobili útoky na jej majetok aj zdroje financií súčasne.

Ako fungujú banky a prečo je ich činnosť veľmi riziková

Banky prijímajú od klientov vklady. Tie sú ich hlavným zdrojom financovania majetku. Tieto vklady klientov sú splatné na požiadanie a tvoria teda krátkodobý zdroj financovania. Ak prídete do banky a chcete si vybrať svoje peniaze, banka by mala byť schopná splniť túto požiadavku okamžite. S touto vidinou vkladáme peniaze na bankové účty.

Z prijatých vkladov banky poskytujú pôžičky a nakupujú cenné papiere s pevným výnosom, ako sú dlhopisy. A tu sa dostávame k problému. Poskytnuté úvery a investície do cenných papierov, sú dlhodobým majetkom banky. Banky ich nevedia premeniť na peniaze okamžite, v prípade náhlej potreby.

To ako banky fungujú, nie je košer

To, že banky financujú dlhodobý majetok z krátkodobých zdrojov, je v rozpore so základnou finančnou teóriou. Zlaté bilančné pravidlo hovorí, že dlhodobý majetok musí byť financovaný dlhodobými zdrojmi krytia, či už vlastnými alebo cudzími. Týmto pravidlom sa riadia všetky firmy, aby si zabezpečili likviditu a ochránili sa pred bankrotom.

V rozpore s úplne najzakladanejším ekonomickým pravidlom nefungovala len Silicon Valley Bank, netýka sa to len amerických bánk, presne takto fungujú banky všeobecne, na celom svete a teda aj na Slovensku.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Je toto vôbec možné?!?

Pýtate sa, ako je to možné? Odpovedať sa dá jednoducho – jedným slovom. Dôvera. Hoci je to z pragmatického pohľadu absurdné. Banky sa jednoducho spoliehajú na to, že vkladatelia dôverujú bankám a nemajú dôvod požadovať vlastné peniaze späť všetci naraz.

Z predošlých slov ste už pochopili, že banky vaše peniaze nemajú. Nemajú najmenšiu šancu vyhovieť požiadavke väčšieho množstva klientov, o výber ich vlastných peňazí. No oheň, ktorý spaľuje dôveru v bankový sektor, teraz naberá na sile. A základný pilier, na ktorom stojí bankový systém, dôvera, sa ocitla v plameňoch.

Prečítajte si aj: Čo ak padne slovenská banka, kde máš aj ty vklad – dostaneš sa k peniazom?

Tak, ako to bolo so Silicon Valley Bank?

SVB bola bankou viacerých rýchlo rastúcich firiem z odvetvia technológií. Ich vklady tvorili krátkodobé zdroje financovania banky SVB.

Svoj majetok mala SVB uložený v dlhodobých cenných papieroch a poskytnutých hypotékach. Tie mali fixnú úrokovú sadzbu.

Po tom, čo inflácia atakovala rekordné úrovne a boom technologických firiem opadol, sa SVB dostala do obrovských problémov.

Technologické firmy pod vplyvom finančných problémov začali vyberať vklady z bánk. V tom istom čase začal Federálny rezervný fond zvyšovať úrokové sadzby, kvôli nebezpečne vysokej úrovni inflácie. V priebehu len jedného roka sa sadzby vyšplhali z 0,25% na 4,75%.

To spôsobilo, že dlhopisy stratili na hodnote. Ich úrok bol dlhodobo zafixovaný na počiatočnej úrovni úrokových sadzieb, no tým, že sa úroky prudko zvýšili, bol tento dlhodobý majetok banky stratový.

SVB čelila zraneniam zo strany investorov, ktorí potrebovali svoje peniaze okamžite vybrať. No smrteľnú ranu jej uštedrila až vláda, ktorá kvôli zlým ekonomickým podmienkam výrazne zvýšila úrokové sadzby. Tie znehodnotili jej nakúpené cenné papiere a katastrofa bola na svete.

Hrozí niečo aj slovenským bankám?

NBS nevníma krachujúce americké banky ako problém pre slovenský bankový sektor. Vedúci oddelenia komunikácie, Peter Majer vysvetlil, že slovenské banky sú konzervatívnejšie, viac diverzifikujú a ich modely sa úplne odlišujú. Dokonca ich môžeme považovať za jedny z najstabilnejších v rámci EÚ. O tejto téme sme podrobne informovali v našom nedávnom článku.

To, čo ohrozuje slovenské banky a vlastne aj banky na celom svete je, že dôvera, ktorá je nenahraditeľným pilierom bankového systému, je dnes výrazne narušená. Náhla požiadavka veľkého množstva klientov o výber ich peňazí, dokáže položiť každú banku.

Prečítajte si aj: Ako vážna je situácia v ekonomike – hrozí veľká banková kríza?

Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.