Porazí bitcoin zlyhávajúci bankový sektor?

Ekonomika Porazí bitcoin padajúce banky?
Porazí bitcoin padajúce banky? Zdroj: shutterstock.com/REDPIXEL.PL/FOTOGRIN
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Finančný trh zažíva posledné týždne šok, ktorý nám dáva pocit dominového efektu. Prevažná väčšina krajín po celom svete využíva na riadenie svojich ekonomík centrálne banky, no aktuálne pády súvisiace s bankovým sektorom, im určite nepomáhajú.

Úloha centrálnych bánk v ekonomike

Centrálne banky sú v súčasnom ekonomickom systéme na čele globálnej finančnej infraštruktúry. Ich politika je základom globálneho finančného systému, no ich mandáty sa v jednotlivých štátoch pomerne líšia. Napríklad Federálny rezervný systém (FED) v Spojených štátoch amerických je zodpovedný za kontrolu inflácie a udržiavanie plnej zamestnanosti. Bank of England zabezpečuje stabilitu a solventnosť finančného systému v Spojenom kráľovstve. 

Na dosiahnutie svojich mandátov používajú rôzne taktiky známe ako menová politika, no predovšetkým manipulujú s peňažnou zásobou a úrokovými sadzbami. Centrálna banka preto môže zvýšiť alebo znížiť množstvo peňazí v obehu v ekonomike. Viac peňazí v ekonomike sa rovná vyšším výdavkom spotrebiteľov a následne aj ekonomickému rastu. V prípade opačnej situácie, ak je menej peňazí v obehu, spotrebitelia míňajú menej a môže nastať recesia. Činnosť centrálnej banky má tiež vplyv na dovoz, vývoz a zahraničné investície. Vysoké úrokové sadzby preto môžu odrádzať zahraničné subjekty od investícií do nehnuteľností, zatiaľ čo nízke úrokové sadzby podporujú tieto investície.

Vyznáš sa v kryptomenách? Vieš, ktoré altcoiny máš nakupovať? Vieš, ako si máš rozdeliť portfólio? Nie? Tak neváhaj a vyber si jedno z našich členstiev na Trader 2.0!

Spustený bankový dominový efekt

Poverenie fungovania v ekonomike má svoje výhody aj nevýhody. Tou najväčšou výhodou je dôvera v bankový systém. Mena, ktorá je vydaná centrálnou bankou, je zabezpečená dôveryhodným orgánom a možno ju vymeniť za univerzálnu hodnotu. Zložitosť modernej finančnej infraštruktúry skomplikovala aj úlohu centrálnych bánk v ekonomike, čo prinieslo vyššiu nedôveru.

Nepridala tomu ani aktuálna kríza, ktorá má vysoký dopad aj na bankový sektor. V priebehu roku 2022 sa spustil neželaný dominový efekt a prvou obeťou sa stala banka Silvergate Capital, ktorá poskytovala služby kryptomenovým firmám. Tou druhou, doposiaľ najväčšou od roku 2008, sa stala Silicon Valley Bank (SVB), ktorá skrachovala pred necelými dvoma mesiacmi. Nasledovala Signature bank s vkladmi viac ako 88 miliárd dolárov a dnes to je First Republic Bank. Komplikácie sa začínajú prejavovať aj v Európe, čo znamená, že dominový efekt môže pokračovať.

Ešte v roku 2015 generálny riaditeľ (SVB) povedal, že inštitúcie ako SVB nepredstavujú systémové riziká, keď svedčili pred Kongresom o plánoch na dereguláciu bankovníctva, ktoré boli implementované následne v roku 2018. Dnes sa na ňu pozeráme ako na skrachovanú banku, ktorá priniesla na trhy veľkú neistotu, čo môže ohroziť slabšie subjekty na trhu. 

Aj keď centrálny bankový sektor ponúka niekoľko výhod, táto forma centralizovanej štruktúry udeľuje nadmernú moc jedinému orgánu a má za následok vážne ekonomické recesie. V dôsledku týchto udalostí sa pred pár rokmi zrodili kryptomeny, ktoré aktuálne fungujú efektívnejšie ako bankové systémy. Ponúkajú lepší finančný systém, no ich najväčšou nevýhodou je volatilita, ktorá dokáže pripraviť investorov o veľké finančné prostriedky.

Existujú reálne obavy alebo je pre nás lepšia cesta bitcoin?

Ako aj mnohí tvrdia, bitcoin sa zrodil z predchádzajúcej bankovej krízy v roku 2008. Bol navrhnutý tak, aby sa od bankového sektora líšil a aby si každý za svoje finančné prostriedky zodpovedal sám. Cieľom bolo vytvoriť decentralizovaný systém, ktorý bude pre mnohých lepším krokom v porovnaní s peniazmi v bankách. Vďaka tomuto decentralizovanému systému má bitcoin potenciál rozložiť bankový systém, v ktorom je centrálna autorita zodpovedná za rozhodnutia, ktoré ovplyvňujú ekonomické bohatstvo všetkých krajín. Satoshi Nakamoto definoval bitcoin ako ”peer-to-peer verziu elektronickej hotovosti”, ktorá umožňuje online platbou posielať priamo z jednej strany na druhú bez toho, aby prešli cez akúkoľvek inštitúciu.

Každý bitcoin má jedinečnú vlastnosť a je kryptograficky zabezpečený. Transakcie v bitcoinovej sieti musia byť schválené uzlami a sú rozmiestnené po celom svete, aby boli zahrnuté do účtovnej knihy. To znamená, že jediný nesúhlas uzla môže spôsobiť neprechodnú transakciu a nebude tak zahrnutá do účtovnej knihy bitcoinu. Dôveru si zaslúži aj v tom, že na distribúciu nepotrebuje sieť bánk poverenú ústredným orgánom, nakoľko sa medzi dvoma adresami nevyžaduje sprostredkovateľ.

Nedostatky s bitcoinom, ktoré treba riešiť

Aj kryptomena ako bitcoin však musí mať vyriešené nedostatky, aby sa mohol stať tou najlepšou investíciou, a preto má tiež niekoľko háčikov. V prvom prípade ide o status bitcoinu ako prostriedok transakcie. Odvtedy ako sa stal prostriedkom platieb, je zároveň obľúbený aj v prípade kriminálnych transakcií a ako nástroj na špekulácie. V Salvádore síce došlo k prijatiu zákonných platieb bitcoinom, no iné krajiny po celom svete, vrátane Číny a Spojených štátov, zasahujú proti infraštruktúre a snažia sa bitcoin regulovať.

Rozhodne si tiež treba uvedomiť, že bitcoin neexistuje v neobmedzenom množstve, keďže po jeho vyťažení sa dostane do obehu 21 miliónov bitcoinov. Vzhľadom na obmedzenie počtu existujúcich bitcoinov to výrazne obmedzuje jeho použitie. Jeho vzácnosť urobila z kryptomeny atraktívne aktívum na špekulácie, čo môžeme vidieť aj v posledných týždňoch. Akonáhle došlo k zlyhaniu bankového sektora, bitcoin v priebehu pár hodín neuveriteľne vzrástol, čo ukazuje jeho vysokú volatilitu na trhu.

Dôvera na prvom mieste

Technológia bitcoinu sa spolieha na algoritmickú dôveru a jej decentralizovaný systém ponúka alternatívu k súčasnému systému. Je viac než pravdepodobné, že centrálne banky začnú zavádzať vlastné digitálne meny (CBDC), čo naznačujú už rôzne pilotné projekty.

Je pochopiteľné, že sa mnohým pri bitcoine nepáči decentralizovaný systém, ktorý v bankovom sektore známy tak nie je. Najvyššie inštitúcie sa snažia držať finančné prostriedky vkladateľov pod kontrolou a vedieť ich regulovať v akomkoľvek prípade. Aktuálna situácia krachujúcich bánk samotnému bankovému sektoru rozhodne nepomáha, a preto si mnoho ľudí začína uvedomovať, že tadiaľto cesta nevedie a že je nevyhnutné hľadať alternatívne riešenie. Aj keď má bitcoin ešte mnohé nedostatky a vzhľadom na jeho reálnu využiteľnosť je ešte len v plienkach, buduje si čoraz vyššiu dôveru a ostáva otázkou času, kedy sa mnoho ľudí rozhodne doňho investovať.

Prečítaj si aj: Zatiaľ, čo banky padajú, tak kryptomeny sa javia ako investícia roka

Autor:
Trader 2.0
Trader 2.0

Trader 2.0 je kryptomenový vzdelávací projekt. Od svojho vzniku patrí medzi najväčšie na Slovensku. Trader 2.0 sa venuje vzdelávaniu v oblasti kryptomien, investovania a tradingu najmä na Youtube kanále.