XRP Ripple

Snáď každý zachytil správu, ktorá kolovala krypto skupinami už niekoľko dní. Na XRP sa mala dnes v poobedných hodinách (nášho času) spustiť masívna pumpa pumpa. Fakt, že sa vedelo o presnom termíne dopredu niekoľko dní spôsobilo, že cena rástla v podstate od začiatku až dodnes. V článku sa bližšie pozrieme na celý priebeh tejto udalosti, aby ste pochopili ako funguje manipulácia trhu. Toto je totiž ukážkový príklad.

Rast už od počiatku ohlásenia pumpy

V čase ohlásenia pumpovania XRP sa cena tejto mince pohybovala na úrovni okolo 0,3 USD. Od tohto momentu začal XRP rásť a s blížiacim sa dátum 1.2.2021 bolo cítiť napätie pričom cena rástla. Prvý vrchol dosiahol XRP 30.1. na úrovni 0,5 USD. Následne nasledoval prudký prepad, pričom cena začala pozvoľne opäť rásť. Včera XRP pokračoval v raste, pričom sa pohyboval v rozmedzí 0,4 až 0,5 USD. Ľudia postupne nakupovali a čakali čo sa bude diať. Všetko to vyvrcholilo dnes nad ránom, kedy cena začala rásť oveľa prudšie a v podstate bez korekcie sa ťahala až k vrcholu na 0,75 USD.

Dôležité – Používate VPN? V dnešnom svete je to nutnosť a tu sú dôvody

Veľryby odišli s úsmevom

Krátko po prekonaní tejto hranice dnes okolo obeda prišiel však dlho očakávaný výplach a flash crash, kedy veľryby uzavreli svoje long pozície a predali držané XRP coiny. Len na burze Binance v tomto momente veľryby behom pár sekúnd predali XRP v hodnote stoviek miliónov USD. Takýto výpredaj sa prirodzene prerezal order bookom ako horúci nôž maslom, čo spôsobilo okamžitý prepad ceny o 20%.

Následne sa na 15m grafe sformovala formácia bear flag, pričom to bola len príprava na ďalší tvrdý prepad dole. A ten skutočne prišiel. Cena sa po tomto páde dotkla až 0,4 USD, čo znamenalo takmer 50% prepad behom 2 hodín. Aktuálne sa cene podarilo ustáliť práve na hodnote okolo 0,4 USD.

Ukážková manipulácia

Skúsenejším traderom a osobám v krypto priestore bolo už od začiatku jasné, že to skončí práve takto. Otázkou bolo však len to, kedy to veľryby zostrelia. Ja osobne som očakával, že nechajú cenu porásť až k 1 doláru, kde by na 100% prišiel obratom masívny výplach.

Jednalo sa o dobre zorganizovanú činnosť, pretože len na telegrame existovalo v tom čase niekoľko skupín so stovkami tisíc členov, pričom admini týchto skupín hnali cenu nahor. Dokonca na jednom z kanálov kolovalo aj video jedného účtu na Binance, kde na danom účte bolo 142 miliónov USD (4100 BTC+-) pričom peňaženka obsahovala 212 miliónov XRP! Už to bol jasný znak, že sa blíži prepad. Video kolovalo skupinami pár minút pred prepadom. Toto bol jasný dôkaz, že veľryby mali túto pumpu pod kontrolou a všetko bolo v ich rukách.

Fotka je nekvalitná bohužiaľ kvôli (ne)kvalite pôvodného videa

Jediný kto tu zarobil sú veľryby a osoby, ktoré za touto organizovanou manipuláciou stáli. Takisto sa podarilo “priživiť sa” na zisku aj šikovným obchodníkom, ktorí si vedeli načasovať vstupy a výstupy z long a short pozícii. Príležitostí bolo neúrekom, no chcelo to pevné nervy a nejaké tie vedomosti.

Zostali im oči pre plač

Účet tejto hostiny ostal v rukách dôverčivých nováčikov, nenásytných ľudí, ktorých zlákala vidina rýchleho zisku a takisto “moon boys”, ktorí naivne verili, že cena porastie donekonečna. Mnohí tak skončili buď so zlikvidovanými pozíciami, prípade im na peňaženkách ostali XRP a veľká strata na účte.

Okrem tejto pumpy tieto skupiny robia aj “občasné” pumpy nelikvidných kryptomien na Binance, ktoré si vopred nakúpia a nastavia predaje, a následne zverejnia o akú kryptomenu sa jedná a nováčikovia v dobrej viere kupujú a naplnia vrecká týmto podvodníkom.

O týchto skupinách sa môžete viac dočítať v nasledujúcom článku, kde je podrobne a jednoducho vysvetlené ako takéto skupiny fungujú, prečo existujú a prečo by ste sa im mali vyhýbať.

Pump & Dump skupiny – Kto a čo sú, a prečo na nich takmer určite prerobíte

Ak ste nováčik v kryptomenách a nemáte žiadne skúsenosti s tým, ako funguje trh, kryptomeny a všetko okolo toho, určite sa týmto skupinám oblúkom vyhnite a nepokúšajte šťastie, pretože takmer určite naplníte cudzie vrecká.