Pump & Dump skupiny – Kto a čo sú, a prečo na nich takmer určite prerobíte

0

“…Budeme spolu pumpovať XRP 2.1.2021 o 8:30, pripravte sa…” Fenomén s názvom pump and dump skupiny po troch rokoch opäť ožíva. Nádej na okradnutie ľudí totiž týmto skupinám poskytli Wallstreetbets. V článku sa postupne pozrieme o čo sa vlastne jedná, prečo je to podvod a čo to spôsobilo, takže poďme pekne po poriadku a vráťme sa do roku 2017-2018.

Čo a kto sú pump and dump skupiny?

Píšem, že je to podvod. No v podstate by sa nad tým dalo špekulovať, keďže vás priamo nikto neokradne. Vy dobrovoľne nakúpite nejakú kryptomenu (samozrejme v domnení, že zarobíte za pár minút), no a samozrejme to potom tí, ktorí túto pumpu organizovali, odpredajú svoje prostriedky, čím rapídne spadne cena (kvôli nízkej likvidite v ten daný moment). To následne spôsobí ďalšie panické výpredaje, keďže pumpa skončila. Kto má šťastie, dokáže si na takejto pumpne uchmatnúť nejaký zisk aj pre seba. No drvivá väčšina takýchto investorov na tom prerobí. Po prvotnej pumpe a jej páde potom ešte nasledujú nejaké menšie pumpy a dozvuky, no to už sa len zúfalí (a možno oklamaní) ľudia snažia ešte vyťažiť z toho čo najviac (alebo aspoň zmazať stratu).

Wall Street Journal uviedol, že podvody typu pump and dump za šesť mesiacov v roku 2018 zobchodovali objemy 825 miliónov dolárov, pričom straty predstavovali stovky miliónov dolárov. V období od januára do konca júla 2018 prebehlo 125 takýchto operácií a podvodníci manipulovali s cenami 121 rôznych kryptomien.

Ako môžete vidieť z úryvku, takmer nikdy sa nezopakovala pumpa na jednej kryptomene 2 a viac krát. V roku 2017-2018 boli tieto skupiny trošku sofistikovanejšie, než tie, ktoré sú tu dnes. V tej dobe existovali primárne skupiny na telegrame, ktoré určitý čas ohlásili, že bude pumpa. Konkrétnu kryptomenu ohlásili až v presne uvedený čas. Dovtedy nikto (okrem majiteľov skupiny) nevedel, čo sa bude pumpovať. To umožnilo majiteľom skupín a ich blízkym osobám nakúpiť si dopredu a už len čakať, ako naivní ľudia nakúpia s vidinou zisku… Výsledok bol vždy rovnaký, majitelia skupín zarobili milióny, zatiaľ čo radoví obchodníci a nováčikovia často krát stratili všetko, pretože často investovali all-in. Istý zisk – prečo by som nešiel all-in, však?

Veľkonočná akcia! VIP, Signály a Kurzy, všetko so zľavou 50%

  • Trading11 VIP – základné analýzy, týždenné streamy a postrehy zo sveta kryptomien
  • Trading11 Signály – Prístup do VIP, k tomu viac streamov, LIVE chat na discorde a hlavne signály na nákup a predaj (nie len) kryptomien

WallStreetBets

Len v krátkosti pár informácii o WallStreetBets, pretože práve táto skupina odštartovala oživenie krypto pump and dump skupín. Jedná sa u skupinu na fóre Reddit, kde sa nachádzajú primárne drobní retailoví investori. Veľké spoločnosti sa niekoľko dní dozadu rozhodli shortovať akciu GameStop. Nasledovalo však to, že títo retailoví investori sa spojili a začali vo veľkom kupovať (longovať) tieto akcie a išli tak proti pozíciám veľkých spoločností a fondov. To spôsobilo, že pozície týchto spoločnosti sa začali vo veľkom likvidovať, čo spôsobilo ešte prudší rast.

Následne bolo zakázané otvárať na tejto akcii long, aby boli tieto veľké spoločnosti uchránené od ďalších strát – čistá manipulácia a vyplakávanie veľkých spoločností, ktoré si vynútili tieto kroky. Bol to pre nich totiž nezvyk, že by s nimi niekto “vypiekol”. Väčšinou to boli oni, ktorí likvidovali drobných retail investorov. Následne ľudia z tejto komunity pumpli DOGE coin, ktorý je sám o sebe len obyčajný pump and dump coin, ktorý to robí pravidelne (Ak si pozriete 1D alebo 1W graf). A spravil to opäť, no kopa ľudí skončila v stratách, pretože si mysleli, že to bude rozprávková jazda ako pri GameStop. Skutočne je táto téma nadlho, no nebudeme to rozoberať do hĺbky, ide len o to, aby ste pochopili ďalšie riadky.

Pump and dump skupiny ožili

Vďaka tejto jednotnej pumpe od WallStreetBets začali vznikať opäť skupiny v kryptomenách, ktoré sľubujú podobné “súdržné” pumpy. Avšak tu je to s jediným rozdielom – opäť sa nabalí len malá skupinka, ktorá to organizuje a naivní nováčikovia a nenásytní obchodníci im to zaplatia.Jedná sa presne o taký istý podvod ako sme tu mali 3 roky dozadu.

Najnovšie kolujú krypto skupinami takéto obrázky:

Už len tá logika je totálne primitívna a padnutá na hlavu. Viem, že XRP bude pumpovať presne o 8:30, ale ja budem čakať až do tej doby, než nakúpim. Ani sa nedá vyjadriť aká somarina to celé je. Čo je smutné je, že v skupinách tomu ľudia veria a zdieľajú to vo veľkom. Takisto cena XRP pochopiteľne rastie, pretože ľudia si už XRP kupujú dopredu. Dnes 30.1. dokonca táto davová psychóza predčasného kupovania XRP vyvrcholila až prudkého rastu XRP na hodnotu 0,5 USD. Následne cena opäť klesla na úrovne okolo 0,4 USD. Takmer okamžite po tomto raste a okamžitom prepade sa začali v krypto skupinách šíriť rôzne reakcie, kde ľudia prišli o svoje peniaze. Položte si otázku, či vám to riziko skutočne stojí za to stratiť vaše kryptomeny.

Osobne ale neočakávam nič extra, je to však príležitosť pre skúsenejších obchodníkov ako na takejto situácii zarobiť. Je dôležité dodať, že takéto situácie sú veľmi rizikové aj pre skúsených obchodníkov, ktorí si vedia dobre načasovať vstupy a výstupy. Začiatočníci a menej zdatní ľudia v tradingu by sa takýmto kryptomenám mali úplne vyhnúť, aj napriek tomu, že vôňa prípadného rýchleho zisku je je veľmi vábivá.

Dôležité: Grayscale obnovuje snahy o vytvorenie krypto ETF fondov

Nebol to len XRP

Podvodníkom nestačili zisky z XRP, a tak pripravili ďalšiu “super pumpu a rýchly profit”. Viac detailov nájdete na obrázkoch nižšie.

Ako môžete vidieť, cena stúpla a okamžite klesla na pôvodné hodnoty. Títo podvodníci si samozrejme nakúpili vopred pred zverejnením a pár sekúnd po zverejnení, keď začali ľudia nakupovať to okamžite zostrelili dole. Sám som to osobne sledoval, okamžite po zverejnení už bola táto kryptomena približne na 200 satoshi. Dotyčné osoby stojace za touto scam skupinou mali vopred nakúpené za niekoľko stoviek tisíc USD a bolo jasné ako to skončí.

Zhrnutie

Dávajte si preto skutočne pozor, či a do čoho investujete. Nerobte rozhodnutia na základe toho, že to hovoria všetci. Urobte si svoj vlastný prieskum a následne sa slobodne rozhodnite. Šikovným traderom sa podarí na takýchto pohyboch zarobiť, no všeobecne odporúčam sa takýmto skupinám oblúkom vyhýbať, vidina rýchleho zisku je síce lákavá, no na 80% na tom prerobíte. Ak chcete gambliť, môžete ísť do kasína a stavte si na čiernu, tam máte aspoň 50% šancu na zisk.

 

Bitcoin Skupina
Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.