Každá kríza, bez ohľadu na to, či je finančná alebo iná, nesie so sebou unikátne príznaky a špecifiká. Ekonomika sa mení a trhové podmienky s ňou. Preto sa do značnej miery môžu odlišovať aj opatrenia, s ktorými bojujú vládni predstavitelia. S akým návrhom podľa správy News Bitcoin prišla tentokrát ministerka financií USA, Janet Yellenová?
Ako ochrániť banky?
Yellenová tvrdí, že federálna vláda by mohla zaručiť všetky vklady menších bánk. Vláda nedávno ochránila vklady Silicon Valley a Signature Bank po ich kolapse. Taktiež bude nevyhnutné poskytnúť dodatočné záruky na vklady v prípade potreby.
Cieľom vlády nie je pomôcť konkrétnym bankám, no stabilizovať celkový bankový segment. Ak sa totiž zabezpečí znášanie vkladov menších inštitúcií, je možné vyhnúť sa riziku nákazy.
„Situácia sa stabilizuje. A americký bankový systém zostáva zdravý,” povedala Yellenová.
Ministerstvo financií hľadá spôsob ako dočasne rozšíriť poistné krytie. Minulý týždeň Mid-Size Bank Coalition of America požiadala federálnych regulátorov o rozšírenie poistenia na všetky vklady na ďalšie dva roky. Yellenová reagovala, že odmieta poskytovať záruky pre všetky vklady.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
FED pokračuje v reštriktívnej politike
Táto správa prichádza uprostred ďalšej rany v podobe zvyšovania úrokových sadzieb. FED totiž pristúpil k ďalšiemu navýšeniu o 25 bázických bodov po poslednom zasadnutí, ktoré sa konalo 21. a 22. marca. Viac sa o tejto téme môžete dozvedieť v článku Globálne trhy reagujú na rozhodnutie Americkej centrálny banky poklesom.
Je otázne, či opatrenia ministerstva financií budú dostatočné a či sa podarí zastaviť nákazu, ktorá sa šíri naprieč bankovým sektorom. Mnohí si totiž myslia, že súčasná kríza bude ešte horšia ako tá posledná z roku 2008. Ekonóm Peter Schiff dokonca uviedol, že zvyšovanie úrokových sadzieb je už zbytočné.
Mohlo by ťa zaujímať: Banky kolabujú. Mali by sa báť o svoje peniaze aj Slováci?