Využívate pákové obchodovanie? Vyvarujte sa týchto 3 častých chýb

Kategorie: Novinky
Pákové obchodovanie
Pákové obchodovanie. Zdroj: Shutterstock.com/Golden Dayz

V tomto článku si priblížime pákové obchodovanie, ktoré sa stalo obľúbeným nástrojom pri obchodovaní na trhu s kryptomenami. Týmto 3 hlavným chybám by ste sa mali podľa portálu Cointelegraph vyvarovať.

Pákové obchodovanie

Ak patríte k obchodníkom, ktorí radi využívajú tzv. páku, mali by ste si dať pozor na niekoľko dôležitých a často nebezpečných faktorov. Obchodníci totiž častokrát ignorujú chyby týkajúce sa cien na derivátových burzách, poplatkov a taktiež likvidácie, ktorá im hrozí.

Futures konktrakty

Futures konktrakty. Zdroj: Shutterstock.com/Pavel Ignatov

Americký dolár vs. stablecoiny

Obchodníci prejavujú čoraz väčší záujem o obchodovanie s derivátmi. Svedčí o tom aj celkový objem, ktorý presahuje 25 miliárd amerických dolárov. Vo všeobecnosti sa futures kontrakty využívajú najmä pre zníženie rizika. Realita je teda úplne odlišná od laických interpretácií, ktoré obchodovanie s derivátmi pokladajú za hazardovanie.

Obchodníci, ktorí majú o tento druh obchodovania záujem, by si mali na začiatku dať pozor najmä na odlišné cenové úrovne v porovnaní so spotovými cenami. Väčšina platforiem pre obchodovanie uvádza, že využíva americké doláre, no v skutočnosti to tak nie je. Obchodníci s derivátmi môžu týmto spôsobom čeliť problémom vďaka nedostatočnej transparentnosti. Investori nemajú šancu vedieť, či v skutočnosti využívajú kontrakty ocenené v dolároch, alebo v stablecoinoch. Aj keď nejde o závažný faktor, je nutné brať ho do úvahy.

Prečítaj si tiež: „Odporúčam investorom, ktorí nakupovali Bitcoin na cene 20 000 dolárov, aby opustili túto potápajúcu sa loď skôr, ako bude neskoro,“ uviedol Peter Schiff

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Airdropy

Pri aidropoch musia byť obchodníci taktiež veľmi obozretní. Uvedieme si príklad kontraktu druhej najsilnejšej kryptomeny – Etherea. 9. septembra sa cena derivátových kontraktov ETH, ktoré majú splatnosť 30. decembra, obchodovala za 22 dolárov, čo predstavuje až o 1,3 % nižšiu cenu v porovnaní s cenou na spotových burzách. Tento rozdiel pripisujeme očakávanej aktualizácii The Merge.

V tomto prípade však treba dodať, že každá burza disponuje vlastným mechanizmom na tvorbu cien a rizík. Aj z tohto dôvodu môžu airdropy častokrát spôsobiť aj zľavnené ceny derivátových kontraktov. Dokonalým príkladom sú štvrťročné kontrakty Polkadot na burze Binance a OKEx, ktoré sa obchodovali so zľavou v porovnaní so spotovými cenami.

Štvrťročné kontrakty Polkadot na burze Binance

Štvrťročné kontrakty Polkadot na burze Binance. Zdroj: TradingView

Poplatky a likvidácia

Hlavnou výhodou pákového obchodovania je, že máte ako obchodník možnosť obchodovať s podstatne vyššou sumou, ako je váš skutočný kapitál. Uveďme si jednoduchý príklad. Váš kapitál je 100 dolárov a rozhodnete sa otvoriť dlhú pozíciu na Bitcoin v hodnote 2 000 dolárov. Čiže využijete 20-násobnú páku. V tomto prípade treba počítať s jednorazovým poplatkom 0,05 % za otvorenie pozície aj zatvorenie pozície. Celkovo vás to vyjde na 4 % z vkladu, čiže 4 doláre. Tento poplatok nie je veľký, ale zvyšuje sa spoločne s rastúcim obratom.

Osobitným problémom je likvidácia. Do tohto stavu sa obchodník dostáva vtedy, keď jeho zábezpeka nie je schopná naďalej pokrývať riziko. Ak tento stav nastane, likvidačný mechanizmus derivátovej burzy vám pozíciu uzavrie. Derivátové burzy totiž pri výpočte referenčnej ceny využívajú externé zdroje, a to najmä zo spotových búrz.

Čítaj ďalej: Bitcoinový expert sa obáva extrémneho prepadu. Aké má dôvody?