Výskumné oddelenie burzy BitMEX nedávno prekvapilo celú komunitu, keď na svojom Twitteri upozornilo na možný double spend. Ide o problém, pri ktorom sa ten istý digitálny token (minca, coin…) použite dvakrát. Double spending attack je útok, vrámci ktorého sa táto chyba využije na obohatenie jednotlivca. Predstavuje problém pri digitálnych platobných systémoch, pretože v tomto svete sa dáta dajú kopírovať, zatiaľ čo vo fyzickom svete nemôžete len tak rozdvojiť bankovku.
Bankové transakčné systémy to riešia pomocou dôvery, kde všetci musia veriť centrálne autorite, že všetko správne skontrolovala. Tu je však problém, pretože vzniká koncentrácia moci. Takúto autoritu je možné napadnúť a systém zneužiť vo svoj prospech.
Toto sú dôvody, prečo sa teraz oplatí nakupovať Bitcoin – Korekcia nebude trvať večne!
BitMEX tvrdí, že objavil double spend na Bitcoin blockchaine
Tvorca Bitcoinu Satoshi Nakamoto vyriešil double spending problem tým, že vytvoril decentralizovanú sieť, ktorá kontroluje transakcie a určuje ich presné poradie tak, aby nedochádzalo k zdvojeniu Bitcoinov. Práve preto je informácia o údajnom double spende tak šokujúca.
[1/2] There was a stale Bitcoin block today, at height 666,833. SlushPool has beaten F2Pool in a race.
It appears as if a small double spend of around 0.00062063 BTC ($21) was detectedhttps://t.co/o8lz9xagYG pic.twitter.com/IEdPu8JEjt
— BitMEX Research (@BitMEXResearch) January 20, 2021
Problém nastal pri vyťažení bloku č. 666 833, ktorý našiel český Slushpool. V takmer rovnakom čase našiel tento blok aj F2Pool. Vrámci tohto bloku bola dvakrát zaznamenaná transakcia vo výške 0,00062063 BTC (približne dvadsať dolárov). Pôvodne sa špekulovalo, že ide o RBF transakciu, kde niekto (v podstate) zvýšil poplatok pri svojej transakcii, aby bola rýchlejšie potvrdená. ForkMonitor však túto možnosť neskôr vylúčil.
“Zdá sa teda, že došlo k skutočnému double spendu. Nie RBF (náhrada za poplatok), ale skutočný double spend.” Iba 22 USD … ale – toto mohlo byť 22 miliónov!”
Ak sa nakoniec naozaj potvrdí, že došlo k double spendu, potvrdí to staré známe múdro, že nič nie je dokonalé. V digitálnom svete to platí dvojnásobne. Každý systém má dvoje slabiny.
Viete že: Prichádza cenová explózia Bitcoinu! Dokazuje to správanie veľrýb a inštitúcií na trhu
Andreas Antonopulous vysvetľuje konflikt na blockchaine, podľa neho išlo o zámerné šírenie poplašných správ
K tejto kuriozitke sa vyjadril aj Andreas Antonopulous, ktorý tvrdí, že ide o FUD. Bitcoin v posledných dňoch zaznamenal výraznú korekciu a zo strany BitMEX research možno šlo o pokus ešte viac zraziť hodnotu tejto kryptomeny.
Podľa Andreasa k žiadnemu double spendu nedošlo. F2Pool a SLushpool jednoducho v takmer rovnakom čase vyťažili ten istý blok, čo sa pri decentralizovaných algoritmoch občas stáva a je to v poriadku.
A more detailed explanation of the whole
"A double-spend broke Bitcoin" FUD that was circulated by an irresponsible publication.
1/
— Andreas (aantonop Team) (@aantonop) January 21, 2021
Mineri ťažili ďalej a pokračovali v budovaní blockchainu. Ťažiar, ktorý vyťažil ďalší blok, ho pripol pod ten od Slushpoolu, čím vznikol najdlhší chain a sieť ho prijala. A bolo po probléme. Tá istá transakcia sa síce nachádzala v dvoch blokoch, no oba boli v tej istej výške (č. 666 833).
A viete o tom, že nejde o jedinú kuriozitku z posledných dní? Do bloku č. 666 666 neznámy miner zabudoval zaujímavý citát:
Kuriozitka: Neuveríte, čo ťažiar zvečnil v satanskom bloku č. 666 666 😀