Už viac ako rok neustále rastú úrokové sadzby. Európska centrálna banka (ECB) dokonca realizovala najrýchlejšie tempo zvyšovania v celej histórii a úroky prekonali aj úroveň z čias finančnej krízy z roku 2008. Zdá sa však, že klienti slovenských komerčných bánk si z toho ťažkú hlavu nerobia, keďže poskytnuté úvery dodnes narastajú, uvádza denník Pravda.
Úvery poskytnuté slovenským domácnostiam v druhom štvrťroku 2023 medziročne vzrástli až o 6,4 %, pričom hodnota týchto úverov vzrástla o 9,3 %. Rástli aj spotrebiteľské úvery o 5 % a úvery z kreditných kariet o 2,2 %. V druhom štvrťroku narástla úroková sadzba úverov na bývanie až o 2,22 % na priemer 3,80 %. Rovnako rástlo úročenie hypotekárnych úverov na priemerných 3,77 %.
Úrokové sadzby tak skoro neklesnú
Inflácia v eurozóne dosahuje za mesiac august úroveň 5,2 % a jej tempo poklesu ustupuje. V júli inflácia zaznamenala hodnotu 5,3 % a v júni 5,5 %. Inflačný cieľ ECB sú len 2 % a očakáva sa, že sa nedosiahne ani za 2 roky. To znamená, že úrokové sadzby, ktoré ECB zvyšovala už 10-krát na úroveň 4,5 %, tak skoro klesať nezačnú.
Guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír uviedol, že si praje, aby bolo posledné zvýšenie úrokovej sadzby ECB to posledné. Ak by ale aj mal pravdu, ukončenie reštriktívnej menovej politiky neznamená, že úrokové sadzby začnú klesať. Inflácia na Slovensku je dokonca ešte omnoho vyššia ako v prípade priemeru eurozóny a dosahuje 8,9 %.
Slováci si berú čoraz väčšie úvery
Ako je možné, že extrémne vysoké úrokové sadzby neodradili klientov slovenských bánk požičiavať si peniaze? Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, Slovensko je jednou z lacnejších krajín v oblasti hypoték. Porovnanie krajín v Európskej únii (EÚ) naznačuje, že si požičiavame relatívne lacno.
Aj keď si požičiavame lacnejšie ako naši susedia, neznamená to, že pôžičky sú lacné. Situáciu zhoršuje aj fakt, že reálne mzdy len nedávno začali dobiehať vysokú infláciu, no vysoké životné náklady stúpli okamžite. Okrem toho zostáva otázkou, či slovenské domácnosti zvládnu ukončenie fixácie úverov. Nedávno sme vás informovali, že fixácia končí do konca roku 2025 až 352-tisíc úverom. Podľa predsedu vlády Ľudovíta Ódora sa ale z tejto témy robí zbytočná dráma, keďže sa nejedná o plošný problém.
Mohlo by ťa zaujímať: Štát razantne zasahuje do trhu s hypotékami. Aké to má dôsledky?
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.