Európa čelí vážnej kríze životných nákladov

Ekonomika Kríza životných nákladov v Európe.
Kríza životných nákladov v Európe. Zdroj: shutterstock.com/Akhenaton Images/MillaF
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Eurozóna sa dostala podľa najnovších údajov do recesie a výkonnosť ekonomiky poklesla. Jedným z hlavných dôvodov je podľa správy The Guardian kríza životných nákladov, ktorá potlačila spotrebiteľské výdavky.

Eurozóna v problémoch

Najnovšia správa od Eurostatu ukázala, že hrubý domáci produkt (HDP) klesol o 0,1 % v prvom štvrťroku 2023. Domácnosti v celej eurozóne čelili posledné mesiace tlaku rastúcich životných nákladov po vypuknutí vojny na Ukrajine.

Kvartálne rasty HDP eurozóny, Európskej únie a USA.

Kvartálne rasty HDP eurozóny, Európskej únie a USA. Zdroj: Eurostat

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

ECB bude aj naďalej bojovať s vysokou infláciou

Hneď niekoľko ekonomík eurozóny vrátane Nemecka sa ocitlo v recesii resp. zaznamenali dva štvrťroky po sebe v negatívnom raste. Inflácia v eurozóne posledné mesiace pokračuje v poklese, pričom podľa údajov Tradingeconomics klesla z maxima 10,6 % (október 2022) na súčasných 6,1 %.

Očakáva sa, že pokles inflácie môže pokračovať aj po zvyšok roka 2023, keďže Európska centrálna banka (ECB) bude aj naďalej zvyšovať základné úrokové sadzby. Naposledy tak urobila o 25 bázických bodov a pravdepodobne k rovnakému kroku pristúpi aj na nasledujúcom zasadnutí Rady guvernérov, ktoré sa podľa oficiálneho harmonogramu ECB uskutoční už 15. júna 2023.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Kríza životných nákladov klesá

Ako vidíme na obrázku nižšie, najextrémnejší rast cien zaznamenali experti v sektore energií. Nedávno obdržali majitelia bytov ročné vyúčtovanie a zostali nemilo prekvapení. V roku 2022 bol taký extrémny rast životných nákladov, že množstvo občanov si na niečo podobné vo svojom živote ani nepamätá. Nižšie uvedený graf zobrazuje zmeny v životných nákladoch eurozóny za posledných 10 rokov. Ovplyvňujú ich 4 základné zložky:

  • Služby 43,5 %
  • Priemyselný tovar bez energií 26,3 %
  • Potraviny, alkohol a tabak 20 %
  • Energia 10 %
Životné náklady v eurozóne

Životné náklady v eurozóne. Zdroj: Eurostat/Euronews

Pretrvávajúcim problémom je stále vysoká sociálna nerovnosť. Rast životných nákladov sa ale týka každého bez ohľadu na sociálne skupiny. Na teraz sa zdá, že z najhoršieho sme von a ceny by mali postupne klesať. Kríza je však stále viditeľná na bežných účtoch, ktoré musia občania platiť.

Podľa údajov Medzinárodného menového fondu (MMF) rastie európsky región najpomalšie na svete (0,6 %) a len o čosi lepšie je na tom Južná Amerika (1 %) a Severná Amerika (1,6 %). V prípade, že sa zaujímate o detailné porovnanie krajín a regiónov, odporúčame vám prečítať si článok Európa rastie najpomalšie zo všetkých kontinentov na svete.

Slovenská ekonomika v prvom kvartáli roku 2023 zaznamenala najpomalší rast od vypuknutia pandémie. Napriek tomu recesia na Slovensku zatiaľ nehrozí. Kríza životných nákladov sa ale týka aj nás. Vysoké ceny spôsobili výrazne zníženú spotrebu domácností a nízku úroveň firemných investícií.

Mohlo by ťa zaujímať: Ceny budú naďalej rásť, varuje šéfka Európskej centrálnej banky

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.