Pokiaľ ste nadšencami Monera a radi by ste si niečo z neho naťažili, máme pre vás prehľadný návod na ťažbu prostredníctvom nového algoritmu RandomX. Dôležité je, aby ste mali k dispozícii nejaké GPU alebo silnejšie CPU. Je to návod, ktorý je overený a odskúšaný, ale v žiadnom prípade neručím za možné problémy, ktoré môžu nastať vo vašom prípade.  Poďme na to!

Čo je to RandomX?

Monero prešlo 30.11.2019 úspešne aktualizáciou siete a doterajší používaný algoritmus ťažby Cryptonight bol zmenený na RandomX technológiu. O čo ide? RandomX zabezpečuje náhodné spustenie kódu tak, aby bol rezistentnejší voči ASIC technológiám. Väčšia šanca tým pripadá na majiteľov CPU/GPU, ktorý pri troche šťastia môžu vyťažiť oveľa viac ako pri doterajšej ťažbe.

Krok 1: Peňaženka

Pred ťažbou je dôležité uistiť sa, že máte peňaženku. Najlepším miestom na inštaláciu je hlavná stránka https://web.getmonero.org/downloads/. Ideálne je použiť túto oficiálnu walletku, ale použiť môžete aj peňaženku Coinomi či iné. Zdôrazňujem, že by ste nemali použiť pri ťažbe adresu walletky z burzy. Vaše vyťažené Monero tam nemusí prísť 🙂

Pokiaľ ste si nainštalovali oficiálnu walletku, tak musíte počkať až sa vám stiahne blockchain do pc. To môže v zásade trvať aj niekoľko hodín.

Krok 2: Ťažobný softvér

V tomto prípade použijeme známy ťažobný softvér s názvom XMRIG.

Po kliknutí na odkaz prejdite do sekcie „Stiahnutie“ a kliknite na kartu „Releases“. Na tejto stránke uvidíte niekoľko verzií. Ak používate kartu Nvidia, pravdepodobne budete potrebovať verziu s príponou „cuda10_1“. Pokračujte a stiahnite súbor zip a rozbaľte ho do bezpečného priečinka. Upozorňujem, že ak po rozbalení priečinka nevidíte nasledujúci spustiteľný súbor je pravdepodobné, že vám ho Antivírus označil ako škodlivý. Je potrebné ho vybrať z karantény a označiť ako bezpečný:

02_stiahnutie_xmr

Krok 3: Pooly

Dobre, takže máme peňaženku a máme miner. Existuje veľa poolov s rôznymi poplatkami / úrovňami výplaty atď. Navrhujem vám iba pár, ktoré nevyžadujú registráciu:

Ja som nastavil MineXMR.

RandomX, Prehľadný návod na mining Monera cez RandomX!

Krok 4: Ťažba

Po vygenerovaní receive (príjimacej) adresy walletky a skopírovaní do schránky (CTRL+C) pôjdete na https://xmrig.com/wizard#start . Toto je šikovný sprievodca nastavením, ktorý vás prevedie všetkými potrebnými informáciami v konfiguračnom súbore jednoduchým spôsobom:

  • 1 – Kliknite na Nová konfigurácia
  • 2 – Vyberte pool a po výbere zadajte do príslušného poľa adresu peňaženky (zo schránky)
  • 3 – Vybral som CPU, ale vy máte na výber GPU (CUDA pre Nvidia, OpenCL pre AMD karty)
  • 4 – Vyberte si úroveň donate (min. 1%, je to navyše k 1% spoločným poplatkom, ktorý je venovaný vývojárom mineru)
  • 5 – Súbor je dokončený, kliknite na tlačidlo stiahnutia a uložte ho do priečinka s aplikáciou XMRIG

03_nastavenie_xmr

04_konfiguracny_subor_xmr

Po uložení konfiguračného súboru stačí dvakrát kliknúť na spustiteľný súbor XMRIG a malo by sa otvoriť okno príkazov. Môže trvať niekoľko sekúnd, kým sa dokončí počiatočná konfigurácia mineru, ale keď je spustená, vyzerá to takto (hoci v mojom prípade GPU ťažba nebeží):

05_tazba_xmr

Gratulujem, začali ste tažiť XMR! 🙂

Svoje štatistiky môžete skontrolovať na stránke MineXMR. Urobíte to tak, že vo svojom obľúbenom prehliadači (#BRAVE) prejdete na adresu https://minexmr.com/#worker_stats a tu zadáte adresu svojej peňaženky, na ktorú ťažíte. Svoju peňaženku XMR nemusíte nechať stále otvorenú, len sem tam skontrolujte či Vám na ňu vôbec niečo chodí 🙂

Mohlo by Vás zaujímať:

TOP 5 mining zariadení pre rok 2020 – Ťažte BTC efektívne

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of