Vodiči, nezabudnite na túto povinnosť. Na jej splnenie máte už len pár dní

  • Slovenskí vodiči majú už len pár dni na to, aby sa vyhli pokute
  • Tú môžu dostať, ak si nesplnia túto povinnosť
Novinky Vodiči si musia vymeniť doklad
Vodiči si musia vymeniť doklad. Zdroj: shutterstock.com/AlexandrMusuc
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Desiatky tisíc slovenských vodičov majú povinnosť vymeniť si svoj vodičský preukaz, a to najneskôr do 31. decembra tohto roka. Týka sa to ružových vodičských preukazov, ktoré majú neobmedzený dátum platnosti.

Od nového roka už budú ružové vodičáky neplatné a za jazdu s takýmto dokladom Slovákom hrozí pokuta, ako sme vás už v septembri informovali. Vodiči, ktorí si túto povinnosť nechali na poslednú chvíľu, zaplatia vyšší správny poplatok, aby mohli v novom roku jazdiť s platným preukazom.

Platnosť ružových vodičákov sa o pár dní skončí

Európsky parlament schválil novú smernicu, ktorá zaviedla obmedzenú platnosť všetkých vodičských oprávnení v Európskej únii. Slováci, ktorí získali svoje vodičské oprávnenie v období od 1. januára 1993 do 30. apríla 2004 sú majiteľmi starých, ružových vodičských preukazov, ktorých platnosť je neobmedzená. Od 1. januára 2024 budú takéto vodičáky neplatné.

Polícia Slovenskej republiky počas roka upozorňovala slovenských vodičov, aby si svoj starý vodičský preukaz nezabudli do konca roka vymeniť. Na Slovensku používalo tieto doklady v roku 2023 približne 380 000 vodičov.

Slováci si svoj vodičský preukaz môžu vymeniť na ktoromkoľvek oddelení dokladov Polície Slovenskej republiky. Pre úspešné podanie žiadosti o nový vodičský preukaz sa musia preukázať platným dokladom totožnosti. Starý vodičák je potrebné na oddelení dokladov odovzdať najneskôr v čase vydania nového dokladu.

Čas na výmenu dokladu, ktorého platnosť končí, sa závratne kráti a Slováci, ktorí si túto povinnosť nechali na poslednú chvíľu, si za výmenu vodičského preukazu priplatia. Správny poplatok pri žiadosti o výmenu do 30 dní je vo výške 6,50 eur. Expresná výmena dokladu do dvoch pracovných dní je drahšia, správny poplatok sa vyšplhá až na 26 eur.

Výnimka platí pre vodičov, ktorí sú starší ako 65 rokov. Tí sú od správneho poplatku oslobodení a výmenu vodičského preukazu majú zdarma.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Vodiči so starým dokladom dostanú pokutu

Od 1. januára 2024 budú na Slovensku v platnosti len tie vodičské preukazy, ktoré majú stanovený dátum platnosti. V prípade, že sa vodič v premávke preukáže starým, ružovým vodičákom, hliadka mu udelí pokutu, ktorej výška v blokovom konaní je 50 eur. V prípade správneho konania však môže dosiahnuť až 100 eur, ako informovali tvnoviny.

Vodiči starší ako 65 rokov sa v premávke musia preukázať ešte jedným dokladom navyše, a tým je doklad o zdravotnej spôsobilosti. Seniori tento doklad získajú po absolvovaní lekárskej prehliadky, ktorej sa musia podrobiť pravidelne každých 5 rokov. V prípade vodičských oprávnení skupiny C a D majú vodiči nad 65 rokov povinnosť absolvovať lekársku prehliadku každé 2 roky.

V prípade, že sa vodič policajnej hliadke nepreukáže dokladom o zdravotnej spôsobilosti, hrozí mu pokuta vo výške 50 eur, v správnom konaní je výška pokuty dvojnásobná.

Prečítajte si aj: Vodiči, zbystrite. Ak si v zime nesplníte tieto dve povinnosti, vyjde vás to draho

Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.