Tether zvýšil úvery o 2 miliardy
Tether zvýšil úvery o 2 miliardy. Zdroj: Shutterstock.com/Wit Olszewski

Spoločnosť Tether za posledný rok dosiahla nárast objemu úverov o 2 miliardy dolárov. Pred niekoľkými rokmi spoločnosť tvrdila, že každý jeden stablecoin USDT je krytý skutočným dolárom. Následne Tether oznámil, že má dostatočné rezervy, ktoré slúžia ako krytie celkovej ponuky USDT. Najnovšie správy ale opäť spochybňujú relevantnosť týchto vyjadrení, pričom investori sú vystavení riziku a neistote.

Oficiálny dokument s finančnými údajmi odhaľuje, že Tether dosiahol k septembru 6,1 miliardy dolárov v zabezpečených úveroch. To predstavuje až 9 % celkových aktív v porovnaní so 4,1 miliardami dolárov na konci roka 2021. Čím viac si bude Tether požičiavať peňazí, tým vyššie riziko podstupujú držitelia tohto stablecoinu. Spoločnosť sa totižto môže dostať do situácie, keď nebude mať dostatok likvidných aktív na vyplatenie spätných odkúpení.

Každý, kto je majiteľom USDT, by mal zbystriť pozornosť a zvážiť diverzifikáciu stablecoinov. Centralizované burzy a mnohé iné inštitúcie využívajú práve stablecoiny na výmenný proces kryptomien. Stablecoiny sú jedným z najdôležitejších pilierov v celom sektore a prípadný krach spoločnosti Tether by mohol byť najväčšou ranou, akú kedy kryptomeny zažili.

V dokumente sa uvádza, že likvidné aktíva spoločnosti plne zabezpečujú úvery a sú neustále monitorované v nákladoch. Tether v súčasnosti disponuje celkovými aktívami vo výške 68,06 miliardy dolárov a pasívami 67,81 miliardy dolárov. Rozdiel predstavuje iba 250 miliónov dolárov, čo je iba 0,4 % aktív.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Ak držíte iba USDT, podstupujete riziko

Nedávno sme vás informovali, že USDT z krátkodobého hľadiska stratil svoju viazanosť k 1 doláru. V minulosti táto situácia nastala už niekoľkokrát a otvára to otázku relevantnosti spoločnosti. Vtedy na to reagoval technologický riaditeľ Paolo Ardoino, ktorý vysvetlil, že Tether spracoval 700 miliónov USDT pri spätných odkupoch za jediný deň.

A kde sa v súčasnosti koncentruje ponuka USDT? Výsledok vás možno prekvapí, keďže stablecoin prekonal 29. novembra historické maximum 11 miliárd dolárov na burze Bitfinex. Celková držba stablecoinu na burze sa odhaduje na 60 % celkovej ponuky, pričom až 30 miliárd dolárov v USDT leží v peňaženkách mimo búrz.

USDT na burze Bitfinex
USDT na burze Bitfinex. Zdroj: Glassnode

Stablecoiny sú užitočným obchodným nástrojom na vkladanie financií do kryptomenových búrz pokiaľ sú emitujúce spoločnosti legitímne. Dokonca príliv stablecoinov na burzy môže byť pozitívnym faktorom rastúceho dopytu. Netreba ale zabúdať na to, že držba jediného stablecoinu je vysoko riziková, preto aj v tomto prípade je nevyhnutná diverzifikácia.

Mohlo by ťa zaujímať: Peter Schiff prekvapil: „Tether môže dosiahnuť masívny nárast kapitalizácie a nasledovať bude Bitcoin“