Decentralizované systémy. Tomuto fenoménu sa venujeme na stránkach Kryptomagazínu veľmi často. Minulý týždeň sa ukázalo v jasnom svetle, aké nebezpečenstvo pre súčasnú spoločnosť predstavujú centralizované systémy. Výpadok platobných služieb VISA to potvrdzuje.
Získajte profesionálne analýzy a exkluzívny pohľad na kryptomeny na trading11.com
Platobné služby VISA boli v Európe nedostupné
BBC minulý piatok informovala o tom, že tisíce ľudí v Európe ostali bez možnosti zaplatiť za tovar, alebo služby pomocou VISA karty. V dnešnej dobe, keď mnohí ľudia hotovosť prakticky nepoužívajú, to bol naozaj veľký problém.
Hovorca spoločnosti VISA povedal, že zlyhanie systému postihlo zákazníkov v celej Európe a spoločnosť sa za to ospravedlňuje.
Centralizované versus decentralizované systémy
Centrálna služba spracovania platieb spoločnosti Visa zvyčajne spracováva 150 miliónov transakcií denne. Tak ako každá centralizovaná služba, spracováva VISA svoje transakcie na vybranej skupine súkromných serverov. Tie sú však zároveň rizikovým bodom, ktorý táto centralizácia predstavuje.
Decentralizované systémy bežia na uzloch, ktoré sú distribuované na viacerých miestach, bez centrálneho riadenia a bez geografického obmedzenia. Systém sa stáva bezpečnejším s menším rizikom zlyhania. Bitcoin bol od svojho uvedenia v prevádzke 99,99%, a blockchainové siete môžu teoreticky pracovať po neobmedzenú dobu bez prestojov.
Redakcia odporúča: Budúcnosť Etherea: Vitalik sľubuje až jeden milión transakcií za sekundu
Dynamika vývoja dáva tromfy do rúk kryptomenám
Ak sa pozrieme na posledný vývoj centralizovaných platobných systémov, tie prešľapujú zhruba na jednom mieste. Prinesú čas od času nejaké vylepšenie, ako napríklad prechod z magnetického prúžku na čip, ale v zásade sa na spracovaní transakcií nič nové nedeje.
Úplným protikladom je Bitcoin. Počas svojej krátkej existencie ukázal, že životaschopné môže byť aj niečo iné, ako len centralizované systémy. Úmyselne som napísal, že je to Bitcoin. Je totiž predstaviteľom celého ekosystému kryptomien, vrátane blockchainu. Každý deň môžeme vidieť, že napriek počiatočným problémom, napríklad so škálovatelnosťou, sa vývoj nezastavuje.
Spomeňme napríklad Lightning Network, ktorý umožňuje, aby sa určité procesy uskutočňovali mimo hlavného blockchainu, aby sa znížilo zaťaženie siete, zvýšila sa rýchlosť transakcií a v neposlednom rade sa znížili ceny za transakčné poplatky.
Môže vás tiež zaujímať – Teraz je najlepší čas na investovanie do kryptomien
Záver
Bez ohľadu na to, či ste ku kryptomenám naladený pozitívne, alebo nie, zdá sa byť jasné, že vstupujeme do obdobia, v ktorom kryptomeny budú konkurovať bežným centralizovaným finančným inštitúciám. Technológia kryptomien by mala pomôcť prelomiť monopol, ktorý tieto inštitúcie majú. A mala by ich prinútiť, aby ponúkali lepšie služby s prijateľnejšími podmienkami pre bežných používateľov. V každom prípade už dnes vidíme, že centrálne orgány už nemôžu kryptomeny ignorovať.
Naše najnovšie video. Budeme radi, ak sa prihlásite na odber videí na našom YouTube kanáli.
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.